Hlavní obsah

Noční pocení nejen jako příznak omikronu: vinu hledejte i u špatného jídla či špatného prádla

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Pocení je přirozeným ochlazovacím mechanismem těla a obvykle se aktivuje v horkém počasí nebo při námaze. Jeho nástup tak zpravidla mívá jasný důvod, pro noc to ale tak docela neplatí. Je pocení ve spánku normální? Kdy ho neřešit a kdy se vydat k doktorovi?

Článek

Momentálně se o nočním pocením hovoří v souvislosti s příznaky nakažení omikronem, nicméně noční pocení ovlivňuje celá řada faktorů. Na prvním místě teplota a zvýšená vlhkost. Mezi další možné přispěvatele mohou patřit těžké neprodyšné přikrývky, tlustá pyžama i stará matrace. V takových případech je normální, že se potíte, protože tělo reaguje na nepohodlí, v němž se nachází. Stačí identifikovat a odstranit zdroj, a máte vyhráno.

„Zbrocení potem může být také z nějakého děsivého snu. Pokud se tato situace opakuje, je nutno hledat příčinu spíše psychickou než fyzickou,“ upozorňuje profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství na LF MU v Brně.

Kdy je dobré zpozornět

Jindy je ale na vině zdravotní stav – a nemusí to být jen horečka. Může také jít o hormonální změny (často v přechodu), následek změny stravy nebo nasazení léků. V takových situacích je rozumné poradit se s lékařem. Nemusí se jednat o nic vážného, jen vám pomůže objevit příčinu potíží a najít odpovídající řešení. Co za nočním pocením může ještě stát?

Foto: tommaso79, Shutterstock.com

Na vině může být horečka, ale třeba i návaly kolem přechodu nebo těhotenstvíFoto: tommaso79, Shutterstock.com

Léky

Mnohé léky zvyšují srdeční frekvenci a rozšiřují cévy, což může vést k nadměrnému pocení. „Nejběžnější jsou to léky na snížení horečky jako třeba Aspirin nebo Paralen, dále jsou to třeba antidepresiva nebo léky na rozšíření tepen,“ vyjmenovává Hana Matějovská Kubešová.

Zdravotní problémy

Na vině mohou být nejen chřipka nebo angína, ale i nemoci, jako je covid-19 způsobený variantou omikron, tuberkulóza, AIDS nebo některé druhy rakoviny, například lymfatické tkáně nebo vracející se, tedy takové, kterou už člověk jednou překonal.

„Pocení v noci může znamenat též probíhající zánět, často nízkoaktivní chronický, někdy i výkyvy krevního cukru a hypoglykemii – příliš nízkou hladinu cukru v krvi,“ popisuje David Frej, lékař z pražského Centra funkční a holistické medicíny.

„Obecně lze říci, že pokud míra zpocení vyžaduje převlečení pyžama, nebo dokonce lůžkovin, jedná se o stav vyžadující hlubší pátrání právě po zdravotní příčině,“ říká Hana Matějovská Kubešová. V takovou chvíli si udělejte v první řadě test na přítomnost covidu v těle, a i kdybyste byli negativní, konzultujte svůj problém s lékařem.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Nadužívání alkoholu nebo kořeněných jídel noční pocení rovněž nezlepšujeFoto: fizkes, Shutterstock.com

Špatné stravovací návyky

Kořeněná a těžká jídla při trávení zvyšují teplotu, což může vést k pocení. Pokud jim holdujete, nedopřávejte si je ve večerních hodinách. Totéž platí o alkoholu, jehož nadužívání rovněž může stát za nepříjemným nočním pocením. Můžete mít pocit, že se vám po pár sklenkách vína lépe usne, pravda ale je, že takový spánek je nekvalitní a důsledkem bývají bolesti hlavy a pocení. Tělo se totiž musí soustředit na odbourávání alkoholu, což ho vyčerpává, a zanedbává regenerační procesy, které běžně ve spánku probíhají.

Hyperhidróza

Za mokrými prostěradly může stát také hyperhidróza neboli vrozený stav, kdy tělo vylučuje až pětkrát více potu, než je běžné. Příčinou bývá dědičnost. Léčba probíhá různě, podle závažnosti a toho, jak moc člověka stav obtěžuje. Můžete zkoušet různé antiperspiranty, čaje, užívat speciální léky nebo upravit jídelníček. Mezi více invazivní formy patří odstranění potních žláz, aplikace botulotoxinu nebo iontoforéza (do tkání se vpravují elektricky nabité částice – ionty).

Jak si pomoci sám

Nejprve můžete zkusit změnit návyky, například snížit teplotu a míru vlhkosti v ložnici, vyměnit ložní prádlo za vhodnější materiál, udělat úpravy v jídelníčku (večer nejíst ostrá jídla a nepít alkohol), pracovat se stresem a úzkostí, začít pít bylinkové čaje, třeba z červeného jetele. Pokud nic nezabere, raději se vydejte k lékaři.

Reklama