Hlavní obsah

Ochrana proti inflaci: Co s úsporami, aby neztrácely hodnotu? Dluhopisy, zlato, ale i kabelky

Foto: Nattakorn_Maneerat, Shutterstock.com

Možná vás také učili, že člověk by měl mít na účtě rezervu, která by mu zajistila klid v případě dlouhodobé nemoci. Nebo se mu bude hodit k důchodu. Peníze na účtech vám ale začíná okusovat inflace. Jak s nimi naložit, aby se vám neumenšovaly, ale naopak rostly?

Článek

Bohužel přibývá domácností, které sotva vyjdou s výplatou, na nějaké spoření nebo investice prostě nemají. Ale faktem zůstává, že Češi mají na běžných účtech naspořeno celkem dost. Podle statistik má každý pátý Čech v bance přes 300 tisíc korun. Úspory ale kvůli současné inflaci postupně ztrácejí na hodnotě. Pokud jste si tedy pracně naspořili na horší časy, pak byste měli uvažovat o tom, jak peníze nechat vydělávat. Dobrou zprávou je, že můžete začít i s malou částkou a postupně navyšovat. Ukážeme vám pár možností, jak peníze zhodnotit.

Jak začít?

Vybrat peníze z účtu v bance a investovat je tak, aby vydělávaly? Pro mnohé lidi je to spíš děsivá představa než výzva a nemohou se odhodlat k prvnímu kroku. Pro začátek se můžete obrátit na banku, kde máte uložené peníze, nebo si najít některý s podílových či jiných fondů, nebo využít práci poradců.

Vždy se ale vyplatí si udělat počáteční představu o možnostech a podmínkách, abyste si mohli vybrat, zda to vyzkoušíte sami, třeba přes aplikaci v telefonu, začnete menší částkou, třeba jako součást crowdingu, anebo si vyberete prostředníka, tedy banku, finančního poradce nebo podílové fondy.

Možnosti, o kterých se nejvíc mluví

Každý jistě už alespoň zaslechl pojmy, které s investováním souvisí. Co si pod nimi představit? Vybrali jsme asi ty nejčastěji zmiňované.

Akcie 

Z amerických filmů jistě znáte příběhy o rychlém zbohatnutí díky nákupu akcií na burze. Je ale třeba vědět, že akciové trhy jsou jako ruleta. Lze na nich velmi rychle a hodně vydělat, ale když vsadíte na nesprávnou kartu nebo do hry vstoupí neočekávané vlivy – pandemie, válka či přírodní katastrofa – můžete o hodně přijít. Akcie lze kupovat i přes burzovní aplikace, mohou je za vás nakupovat prostředníci, kterým za to dáte podíl.

Podílové fondy

Možnost pro ty, kteří chtějí snížit možnost rizik a chtějí také posílat třeba jen určitou částku měsíčně. Peníze se jejich prostřednictvím kolektivně investují v různém poměru mezi mnoho aktiv: akcie, dluhopisy, termínované vklady a podobně. Fondy se mohou i specializovat a být akciové, dluhopisové či nemovitostní. I ony si účtují poplatky za správu vašich peněz, někdy mají i vstupní poplatek a někdy určují dobu, po kterou u nich musíte peníze minimálně nechat.

Investice do nemovitostí

Nákup nemovitostí a pozemků není vzhledem k jejich cenám už tak výhodný, ale stále je to jistota. Můžete koupit i byt či dům a ten pronajímat – s vědomím nákladů na jejich údržbu, placení daní a možnosti, že narazíte na neplatiče. Do nemovitostí nemusíte investovat statisíce nebo miliony – lze se zapojit do realitních crowdfundingových platforem (crowdingů), které sdružují peníze, aby je společně investovaly do realitních projektů. Právě crowding je dobrou možností pro začátek. „Investovat může kdokoli a už klidně od tisícovky. Nehrozí tedy, že byste ohrozili rozpočet, a odpadá počáteční strach s investováním začít,“ vysvětluje Jana Večerková z BrikkApp.

Investice do zlata a stříbra

Zlato a stříbro jsou tradičně dobrou možností, jak uložit peníze, ovšem spíš dlouhodobě. „Zlato finance bezpečně uloží a zajímavě zhodnotí, ochrání před vlivem inflace, a navíc je jeho nákup i prodej osvobozen od zdanění,“ říká Jaroslav Černý, marketingový manažer České mincovny. Můžete ho kupovat i sami – ve formě investičních mincí, medailí nebo cihliček. Prostřednictvím burzy můžete nakoupit také zlaté certifikáty vydávané bankami nebo investovat do fondů na burzách, které jsou na zlato přímo vázané. Další možností je založit si zlaté spoření, do kterého lze měsíčně vkládat třeba jen 500 Kč a konečný vklad pak dostat vyplacený ve zlatě.

„Stříbro je chytrým řešením zejména pro mladé lidi a rodiny, protože je cenově dostupnější a koupíte ho tedy více. Lepší je si na nákup vybrat partnera, který vám poskytne průběžné informace, služby a garanci zpětného výkupu,“ radí Gabriela Brávník Milfortová ze společnosti Golden Gate.

Nevýhodou takové investice je, že drahé kovy většinou nejde prodat dostatečně rychle v případě akutní potřeby – anebo tak výhodně, jak byste potřebovali. Pokud máte větší částku v reálném zlatě, tedy třeba cihličkách, není dobré je mít doma v šuplíku, ale musíte počítat i s výdaji na schránku v bance.

Foto: Nattakorn_Maneerat, Shutterstock.com

Chcete investovat bezpečně? Vsaďte na zlato

Kryptoměny

Jde o virtuální či digitální měnu, která není v podobě bankovek nebo mincí. Kryptoměny nepodléhají inflaci a můžete je buď těžit výkonnými počítačovými systémy, nebo nakupovat (i u nás můžete narazit na speciální automaty na bitcoiny, což je asi nejznámější kryptoměna).

Nevýhodou je asi to, že je k jejich obhospodařování je nutný přístup k internetu, jejich hodnota se velmi často mění – a to i několikrát denně, a to o desítky procent, takže vychytat správný čas na investici je složitější. Je i jisté riziko jejího odcizení hackery.

Dluhopisy

Dluhopis je cenný papír, jehož nákupem vlastně půjčujete peníze tomu, kdo dluhopisy vydal. Za to dostanete nejen původní částku, kterou jste investovali, ale také úrokový výnos. Mohou být termínované (rok až deset let), nebo bez data splatnosti. Mohou je vydávat firmy, ale i stát. Úroky z nich mohou být dány pevně, být navázány třeba na cenu ropy, zlata nebo vývoj mezd, ale mohou být i bezúročné. Je investice do nich bezpečná? To záleží na tom, jak důvěryhodný je ten, kdo je vydal. Státní dluhopisy se považují za bezpečnější.

Půjčky P2P

Nemusíte půjčovat na úrok jen formou dluhopisů, ale i firem, které zprostředkovávaní půjčky „lidí lidem“. Výše úroků, které získáte, je různá a závisí na míře rizika.

Alternativní investice

Kromě jmenovaných možností lze peníze uložit i trochu alternativně. Můžete využít třeba svůj zájem o módu nebo dobré pití.

Investice do šperků 

V souvislosti s drahými kovy je dobré říct, že vhodnou investicí je i nákup šperků. „Jsou totiž likvidní. Znamená to, že je v případě potřeby lze rychle prodat,“ vysvětluje Gabriela Teissing, provozní ředitelka ve společnosti Creative Dock.

Investice do bot a kabelek

Každá žena, která se vyzná v kabelkách, by asi hned věděla, že investice se může jmenovat birkinka. Birkin bag je ručně vyrobená kabelka firmy Hermés, jejíž cena sice začíná někde kolem 200 000 Kč, věkem na ceně neztrácí, ale naopak. Pánové mohou investovat třeba do tenisek limitovaných edic známých značek. „Je jich v oběhu omezené množství a jejich cena může vzrůst až o několik desítek tisíc. Samozřejmě pokud jsou zcela nové, nenošené a nepoškozené,“ říká Bohumír Hájek, majitel SneakerGallery.

Investice do umění 

Vyhledávanou investicí je i ta do umění. Pokud chcete podpořit české firmy, pak můžete zvolit české sklo z mezinárodně respektovaných dílen a od designérů. „Cena předmětů z limitovaných edic těchto značek může v řádu několika let výrazně růst,“ říká Martin Jaroš, šéf Portu Gallery. Do umění můžete vložit částky od pár tisíc po miliony. Nevýhodou může být to, že abyste vydělali, musíte správně nakoupit, což vyžaduje orientaci v umění. Je také těžší pak předmět prodat dost rychle za očekávanou cenu.

Investice do vína

Kvalitní víno je dlouhodobá komodita, která stárnutím zvyšuje svoji hodnotu, „Investor by měl počítat s minimální dobou investice kolem deseti let,“ vysvětluje Mikuláš Duda, obchodní ředitel společnost VinoDoc. Nutno říct, že to není aktivita pro každého, a abyste jednou vydělali, potřebujete znalosti a vysoký počáteční vklad. Investiční víno se nakupuje na specializovaných burzách, aukcích a podobně, většinou v zahraničí.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek