Hlavní obsah

Příušnice jsou nebezpečné hlavně pro dospělé. Čím?

Foto: HENADZI PECHAN, Shutterstock.com

Příušnice jsou příkladem nemoci, se kterou si poradilo očkování. Ještě v osmdesátých letech je mělo ročně kolem 25 tisíc lidí, převážně dětí. V roce 2018 už to bylo jen 537 případů onemocnění.

Článek

Dnes, když lidstvo pátrá po očkování proti koronaviru (přečtěte si o vakcíně i rozhovor s předním českým virologem), je zajímavé si připomenout historii vakcíny proti příušnicím. Vynalezl ji, kromě mnoha jiných vakcín, americký lékař Maurice Hilleman. Když v roce 1963 onemocněla jeho pětiletá dcera příušnicemi, odebral jí vzorek z hrdla a uložil do laboratorního mrazáku. V následujících dnech se mu podařilo právě z tohoto vzorku izolovat virus a vyrobit účinnou zbraň proti příušnicím. Jeho druhá dcera pak tuto vakcínu dostala, když jí byl rok. Před nemocí tak byla chráněná.

Příznaky jako při viróze

Ještě než nemoc vypukne, má nemocný podobné příznaky jako při viróze. To znamená, že má horečku, bolest hlavy, svalů a kloubů a cítí se slabý. Pak se objeví typický znak příušnic: bolestivé zduření jedné nebo více slinných žláz. Většinou jde o žlázy kolem uší nebo pod čelistí či pod jazykem.

Inkubační doba u příušnic

Lékaři uvádí období mezi 14–25 dny, nejčastěji je to 16–18 dnů. Období nakažlivosti začíná 7 dní před a trvá 9 dní po začátku onemocnění. Nemoc je velice nakažlivá, šíří se pomocí kapének vzduchem anebo kontaktem s věcí, na kterou nemocný sáhl. Virus se vylučuje slinami a močí.

Foto: Motortion Films, Shutterstock.com

Nemoc je nakažlivá a šíří se hlavně vzduchem

Léčba: srážet teplotu a ležet

Žádný lék, který by přímo léčil příušnice, neexistuje. Je třeba, aby pacient ležel v klidu v posteli, měl dostatek tekutin, odpočíval a případně užíval léky na teplotu. Na oteklé žlázy je možné dávat teplé (ne horké) obklady. Snížit teplotu můžete pomocí přírody i léků.

Vyšetření na příušnice

Lékař nemoc pozná podle oteklých žláz, zejména pokud jsou na obou stranách hlavy. Kromě toho si můžete nechat udělat krevní vyšetření, které nemoc potvrdí. Na krevní testy byste ale měli chodit pravidelně, mohou vám zachránit život.

Komplikace: záněty a neplodnost

V dětském věku se obvykle žádné komplikace neprojeví. Ve vyšším věku je rizikem zánět mužských pohlavních žláz, zvláště u chlapců po pubertě, který může vést k neplodnosti. Při infekci v dospělosti také hrozí zánět slinivky břišní, již zmíněný zánět pohlavních žláz a to nejen varlat, ale i vaječníků a vzácný je výskyt zánětu centrální nervové soustavy. Nemoc může způsobit také hluchotu, obvykle jednostrannou.

Prevence: očkování

Od roku 1987 se očkují všechny děti kombinovanou živou očkovací látkou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR). Vakcína vyvolává tvorbu protilátek asi u 90 procent vakcinovaných. V pozdějším věku i v dospělosti je možné přeočkování jednou dávkou MMR. A co chřipka, kdo by se na ni (ne)měl nechat očkovat?

Foto: HENADZI PECHAN, Shutterstock.com

Nic lepšího než očkování na příušnice neexistuje

Příušnice

  • Popis - Jedná se o infekční onemocnění. Jedním ze signifikantních příznaků jsou zduřelé slinné žlázy. Proti nemoci se dnes očkuje.
  • Příznaky - Kromě oteklých slinných žláz se při nemoci objevuje horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů, pacient se cítí slabý. Příznaky jsou velice podobné viróze.
  • Inkubační doba - 14–25 dní
  • Léčba - Lék neexistuje, je třeba léčit symptomy. Tedy srážet horečku, podávat léky na bolest a klid na lůžku. Na otoky lze dávat teplé obklady
  • Prevence - Očkování
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek