Hlavní obsah

Proč se vám vrací opary? Zjistěte to!

Foto: Thinkstock

Na úlevu od oparu existuje spousta různých osvědčených postupů. Jedním z nich je ledování

Většina lidí (až 90 %) má v těle časovanou bombu v podobě oparu. Neodhadnete, kdy přesně viry zaútočí a projeví se ve formě nechtěných puchýřků. Vliv na to má především imunita, a ta právě po zimě bývá oslabená. Když si ještě zajdete na solárko, problém může být na světě. Zjišťovali jsme, jak se nejlépe chránit.

Článek

Herpes simplex virus, kterému říkáme opar, je velmi nakažlivé infekční onemocnění, které postihuje hlavně sliznici a kůži úst, ale objevit se může i na genitáliích nebo v oku či obličeji. Po první infikaci virem, většinou mezi 1.–5. rokem života, přežívá už celoživotně v nervových buňkách, většinu času přečkává bez klinických symptomů – podlitých puchýřků nebo vřídků – a čeká na svou příležitost.

„Vyvolávajícím faktorem nemoci může být oslabení imunitního systému, například prudké slunění, podchlazení, horečka, nedostatečná výživa, menstruace, emoční stres,“ říká MUDr. Květa Gazdíková z Esthé-Kliniky estetické medicíny. Přenos je možný slinami, třeba při pití z jedné lahve nebo líbáním, společným používáním ručníků, příborů a podobně. „Nakazit se můžete i pohlavním stykem," potvrzuje lékařka Gazdíková.

Jak často se opary objevují

Někdo na opary skutečně trpí a má je třeba každý měsíc, jiný má jen tři do roka. Opar na rtu, tedy HSV1 (Herpes simplex virus 1) bývá zahojený obvykle do deseti dnů. Horší variantou je, když se jich vytvoří několik. A nemusí být jen na rtu, ale kdekoli na tváři. V případě, že se opar vytvoří v blízkosti oka, vyhledejte lékaře, protože by mohlo dojít k poškození zraku.

Nikdy opar nepropichujte, protože jeho obsah je silně infekční. „K prevenci patří zejména posílení imunitního systému, eliminace stresů a velké fyzické zátěže, ochrana před UV zářením ze slunce a v soláriích a antivirotické léky,“ doporučuje lékařka Gazdíková.

Foto: Thinkstock

Virus v těle bezpečně uspíte, když budete posilovat svou imunitu

Účinným přípravkem na opar rtu je „náplast“ z tuby SineHerp (127 Kč). „Herpetické ložisko pokryje neviditelným filmem, snižuje tak ztrátu vody v pokožce, a tím zrychluje obnovu kůže," vysvětluje Robert Jirásek z Edukafarm. Pomáhá i rostlinný přípravek Allivictus Derma (327 Kč) vyrobený z česneku nebo Cannadent serum (171 Kč) z konopí a arniky.

Jak se ubránit genitálním oparům

Ještě nepříjemnější je opar genitálií HSV2 (Herpes genitalis), častá pohlavně přenosná choroba, ale nakazit se můžete i rukou nebo rty. Projevuje se výsevem puchýřků v oblasti genitálií a kolem konečníku. Vřídky jsou velmi bolestivé, nemoc je často provázena zvýšenou teplotou, zvětšenými uzlinami, slabostí a nevolností.

Ubránit se infikování je těžké, protože přenašečem může být člověk, který nemá symptomy. Jediným spolehlivým lékem a prevencí je sexuální zdrženlivost, monogamie, používání kondomů (ale účinnost není 100%). Jakmile se virus usídlí v těle, nedá se zcela vyléčit. Když se vyskytne genitální opar u ženy před porodem, je to důvod k císařskému řezu, nakažení novorozence totiž znamená ohrožení jeho života. Při výskytu genitálních oparů, zvláště když je to poprvé, navštivte lékaře. Projevům pomáhají antivirotika ve formě tablet nebo infuze.

Uleví vám i volně prodejné tabletky a mastička Herpesin (124 Kč). Pocit svědění sníží koupel z ovesných vloček (hrníček rozmixovaných vloček s trochou vody vlijte do vany), tea tree oil, třezalkový olej nebo přiložení obyčejné kostky ledu na postižené místo. Virus v těle uspíte, když budete programově posilovat imunitu.

Foto: Thinkstock

Spolehlivá prevence neexistuje, ale promiskuita a nechráněný sex riziko nákazy vaginálním oparem značně zvyšují

Pásové opary mohou být nebezpečné

Pásový opar se od předchozích oparů liší, jedná se o virus Herpes virus varicella-zoster, způsobující plané neštovice. Po prodělání planých neštovic se virus usazuje v organismu a při snížené imunitě napadá libovolný nerv. Projevy jsou bolesti kůže, svalová slabost, zvýšená teplota, a především puchýřky vysázené v pásu kdekoli na těle, nejčastěji na trupu. Bolesti nervu přetrvávají ještě delší dobu po ústupu oparu.

Nebezpečný je pásový opar v obličeji, kde hrozí zasažení oční rohovky. „Pásový opar v oční lokalitě způsobuje destruktivní změny na spojivce a rohovce, může dojít k omezenému vidění i slepotě nebo svalové oční obrně,“ dokládá MUDr. Eva Fialová z kožní ambulance.

Léčení záleží na věku. Mladí mají lehký průběh, pásový opar u nich bývá obvykle na trupu, přičemž svědivost a bolestivost rychle odeznívá. Často stačí léčba lokálními pudry nebo osvědčenou třezalkou, která má protivirové účinky.

„Se stoupajícím věkem je průběh těžší, podávají se vnitřně antivirotika, jsou-li komplikace, dávají se jako komplementární léky antibiotika, analgetika, vitaminy skupiny B, zcela výjimečně v konečné fázi hojení kortikoidy,“ vyjmenovává dermatoložka Eva Fialová.

K recidivě dochází velmi ojediněle po letech, kdy se jedná o imunitně defektní stavy, průběh je velmi těžký, může dojít i k zánětu mozkových blan nebo mozku.

Moderní způsob léčby oparů

Vyzkoušet můžete biostimulační laser, který má výrazné protizánětlivé a analgetické účinky, potlačí bolestivost a zkrátí dobu hojení herpetických projevů. „Paprsek zvýší tvorbu buněčné energie, produkci enzymů, stimuluje se kolagen, zlepší se vaskularizace tkání, využití kyslíku a glukózy, tím se likviduje zánět a posiluje imunitní systém,“ říká lékařka Gazdíková.

Jak jste na tom s opary vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama