Hlavní obsah

Pásový opar: Kdy může ohrozit i vás?

Foto: Profimedia

Pásový opar se může objevit v každém věku

Podzimní virózy se začaly hlásit o slovo a jejich důsledek, dočasně oslabená imunita, dává bohužel prostor i dalším nepříjemným útočníkům. Ve vašem těle se totiž může probudit třeba pásový opar.

Článek

Než se začaly děti očkovat proti planým neštovicím, patřila tato nemoc k běžným chorobám, kterou si přetrpěl téměř každý. Zdánlivě neškodné onemocnění donutilo postiženého k třítýdennímu soužití se svědivými boláky, hojně natíranými tekutým pudrem. Když příznaky pominuly, všichni si oddechli.

Také jste si mysleli, že teď už je od neštovic, tedy jejich původce, definitivně pokoj a už nikdy nemůže škodit? Omyl. Je to jinak. Stejný virus, který vyvolává plané neštovice, způsobuje i jiné onemocnění – herpes zoster, pásový opar.

„I když dětské neštovice vyvolané virem varicella zoster odezní, tělo se viru už nikdy nezbaví. Dokáže se dlouho nebo i trvale ukrývat v nervových gangliích a míšních kořenech a kdykoli se může aktivovat,“ říká profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Obvykle je to ve chvíli, kdy je organismus oslabený.“ (Mimochodem, víte, proč se vrací opary?)

Jako Šípková Růženka

Proč se virus po létech klidu probere ze spánku, nikdo neví. Procitnutí se bohužel nedá ani předvídat. Pásový opar se může i opakovaně objevit u lidí, kteří plané neštovice prodělali třeba před desítkami let! Nemoc se přihlásí bez předchozích komplikací, spouštěčem může být oslabená imunita, podávání kortikosteroidů, nezvyklá námaha a také špatně zvládaný stres.

Foto: Profimedia

Obyčejná viróza vám oslabí imunitu tak, že budete náchylnější k nejrůznějším nemocem

Všechno většinou začíná bolestí, zarudnutím a horečkou, později se v místech, kde napadený nerv vybíhá do kůže, objeví v pásu puchýřky. Místo je citlivé a bolestivé. Postižení se projevuje nejčastěji na břiše, na hrudníku nebo na zádech a v obličeji. To může být pro nemocného opravdu nebezpečné.

„Pásový opar trvá většinou až třicet dní. Vyrážku často provází silná až nesnesitelná záchvatovitá bolest. Přibližně polovina pacientů s pásovým oparem zažívá velkou bolest každý den. Ve vyšším věku bývá průběh závažnější, bolest se objevuje rychleji a trvá déle,“ popisuje dermatoložka MUDr. Jitka Dobešová z Nemocnice Šternberk.

Herpes zoster je infekční onemocnění, pacient je infekční, dokud jsou puchýře na těle naplněné tekutinou a nezaschnou. Rozhodně by s takovým člověkem neměli přijít do kontaktu novorozenci a těhotné ženy. Nemoc se léčí virostatiky – podle závažnosti onemocnění v tabletkách nebo i infuzemi (Zovirax, Herpesin).

Foto: Profimedia

Pásový opar je velmi bolestivé onemocnění s dlouhou dobou léčby

Kdepak pouhá vyrážka!

Jisté je, že pásový opar není tak neobvyklý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Každoročně v ČR onemocní okolo 6500 lidí, ale podle Státního zdravotnického ústavu bude číslo několikanásobně vyšší, protože tato infekce nepodléhá povinnému hlášení.

Odhady SZÚ udávají, že během svého života prodělá nemoc 23,8–30% lidí, často se přitom jedná o padesátníky a starší ročníky. Příčinou může být klesající schopnost stárnoucího organismu udržet spící virus pod kontrolou. Proto se na tuto skupinu zaměřuje i nové očkování.

Nepříjemnou záludností infekce je takzvaná postherpetická neuralgie, kdy napadené nervy mohou bolestivě trápit řadu měsíců po prodělaném onemocnění a také možné trvalé následky v případě, že virus napadne nervy v obličeji. Projeví-li se v oblasti trojklanného nervu, jeho lícní nebo oční větve, následují těžké záněty v ústech, bolesti zubů a při postižení oka může dojít k zánětu rohovky, poškození zraku nebo ochrnutí očního nervu.

Herpes zoster tedy opravdu není jen nepříjemná vyrážka. Máte s ní zkušenost? Jak vše probíhalo?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama