Hlavní obsah

Rosí se vám okna? Poradíme, co dělat, aby to přestalo

Foto: Kaponia Aliaksei, Shutterstock.com

Foto: Kaponia Aliaksei, Shutterstock.com

Také už se vám někdy stalo, že vás v zimě po ránu nepříjemně překvapily kapky vody na spodní části oken? Prozradíme vám, proč se tam objevují, ale také jak se jich nadobro zbavit.

Článek

Venku se ochladilo a začala topná sezona, a proto se někdy začíná na okenních sklech kondenzovat vlhkost. Pohled na orosená okna není nic pěkného. Ale je to jen vada na kráse, nebo jde o závažnější problém? Odpověď je nasnadě, neboť všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní. Jak byste se tedy měli o okna starat?

Proč se okna v zimě rosí

Jedna věc je rosení v meziskelním prostoru: bývá způsobeno prasklinou na skle nebo netěsností rámečku a spojení skel a řešení je úkol pro odborníka. Co se týče rosení vnitřní strany oken, nejčastější příčinou je nesprávné větrání.

Podrobněji to vysvětluje Pavel Kašpar ze společnosti Vekra: „Kapky, které vídáte v zimě na oknech, jsou ve skutečnosti nevyvětraná vlhkost. Dospělý člověk totiž například za noc nadýchá až litr vodní páry. Dále vaříte, perete, sušíte prádlo, zaléváte květiny, máte akvária… Ze všech těchto činností se postupně uvolňuje vlhkost.“ V utěsněné místnosti nemá kudy odejít, a tak se sráží na studených místech – především právě na okenních sklech a v dolní části oken se pak tvoří pás vodních kapek.

Jak v zimě správně větrat

Asi nejčastější reakcí bývá otírání oken. To je samozřejmě správné – kdybyste to neudělali, hrozí plíseň v bytě. Odborníci se však shodují, že většina lidí prostě špatně větrá. A jak by to mělo vypadat? „V zimě byste měli okna několikrát denně na pár minut otevřít dokořán a pak znovu pevně zavřít,“ radí Pavel Kašpar. Větrejte tedy krátce, ale intenzivně. V zimním období také raději zapomeňte na existenci ventilace, abyste si s vlhkostí nevyvětrali i teplo.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Naučte se v zimě pořádně větrat a pravděpodobně bude po problémuFoto: Africa Studio, Shutterstock.com

Pořiďte si vlhkoměr

Kromě správného větrání pomáhá také pravidlo 21–50. Znamená to, že při teplotě zhruba 21 stupňů Celsia by neměla vlhkost v místnosti přesáhnout 50 %. Abyste to mohli průběžně sledovat, pořiďte si vlhkoměr – není drahý a je běžně k sehnání. Když zaznamenáte vyšší vlhkost, vyvětrejte a poohlédněte se po zdroji.

Kdy je správný čas na mytí oken

Důležité je také okno ještě předtím, než začne mrznout, pořádně umýt. Ne že byste nemohli mýt okna za mrazu, okno je venkovní prvek a teploty pod nulou musí vydržet. Problém je jinde. Hrozí, že by mokré okenní těsnění mohlo přimrznout a při dalším otevření okna ho odtrhnete či roztrhnete. Poškozené těsnění už pak neplní svou funkci a množství vodního kondenzátu na oknech se ještě zvýší.

Nejprve z okna odstraňte hrubé nečistoty a vysajte prach, zbytky listí či hmyzu. Pak skla otřete hadříkem namočeným ve vodě s běžným saponátem. Skvělým pomocníkem je samozřejmě speciální vysavač na okna (aku stěrka), který zabrání špinavé vodě stékat dolů a dále znečišťovat sklo, profil i parapet. Na závěr můžete skla přeleštit hadříkem z mikrovlákna s využitím antistatického přípravku, který brání opětovnému usazování prachu.

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Okna je lepší nemýt v mrazu, abyste si nepoškodili těsněníFoto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Na co pozor při mytí oken

Vyhněte se abrazivním prostředkům, a pokud používáte klasickou stěrku, dbejte na to, aby neměla ostré kovové hrany. Obojí by mohlo okno poškrábat. Dobře ohlídejte i moderní techniku. „Parní čističe, které produkují páru o teplotě vyšší než 60 stupňů Celsia, poškozují těsnění,“ upozorňuje Petr Sýs z firmy Deceuninck.

Zkontrolujte odtokové kanálky

A na závěr ještě jedna důležitá rada: Nezapomeňte na odtokové kanálky. Jejich průchodnost je velmi důležitá, neboť jinak se v drážce rámu hromadí voda, ať už zkondenzovaná, nebo třeba zateklá během nárazového deště. K čištění můžete použít párátko nebo špejli.

Možná ještě stihnete okna vyměnit za kvalitnější, co říkáte?

Reklama