Hlavní obsah

Sklidit, posekat a zasadit! Co vás v září čeká na zahradě?

Foto: Subbotina Anna, Shutterstock.com

Léto se s námi už pomalu loučí, je tedy načase začít se připravovat na nadcházející podzim a zimu. A právě na zahradě čeká během září nejvíc práce. Co všechno byste měli udělat?

Článek

Zahrada dostává během léta opravdu zabrat a na jeho konci si zaslouží vaši péči. Abyste jí pomohli připravit se na zimu co nejlépe, čeká vás poměrně dost práce. Na zazimování máte ještě čas, pokud jste ale některé pokojovky dali na léto ven, přesuňte je zpátky do domácího tepla. Zvažte také pořízení netkané ochranné textilie, jíž můžete v případě prvních mrazíků ochránit venkovní rostliny. Na co dalšího byste rozhodně neměli zapomenout?

Jak pečovat o ovoce v září

Dozrávání některých druhů ovoce je v plném proudu, takže nachystejte košíky a vydejte se pro úrodu. Sesbírejte pozdní broskve, beztrnné ostružiny, vinnou révu a pozdní druhy jablek, hrušek, švestek či pološvestek. Začervenají se dvakrát plodící jahody, padají a vylupují se lískové a vlašské ořechy. Na sběr jsou připravené také léčivé plody keřové růže, jeřábu a rakytníku.

Při výběru ovoce ke skladování se zbavte natlučených kousků nebo kousků napadených hmyzem či hnilobou. Uložte je na chladné tmavé místo, to předem důkladně vyčistěte, popřípadě vysiřte. Nezapomínejte na pravidelné větrání, v září nejlépe v noci. Přebytek úrody klidně zavařte či naložte.

Odřežte staré větve angreštu a rybízu, naočkujte broskvoně. Nové záhony jahod založte do poloviny září, stávající keříky důkladně okopejte, přihnojte hnojivem bohatým na draslík a podle potřeby jim dopřejte i trochu vláhy.

Foto: mythja, Shutterstock.com

Při sběru ovoce pro delší skladování vybírejte zásadně zdravé a ničím nepoškozené kousky

Prázdné záhony pořádně vyplejte

Na zeleninové zahrádce dozrávají dýně, těšit se můžete na sklizeň řapíkatého celeru i pozdní kořenové a košťálové zeleniny. Skliďte česnek a jeho dobře vyvinuté velké stroužky v listopadu zasaďte. Po sklizni zeleniny záhony zryjte a důkladně se zbavte plevele, čímž si ušetříte dost práce na jaře.

Vysadit můžete zelené hnojení (hořčici nebo jetel), které pak na jaře zaryjete do půdy. Září je správnou dobou pro výsev podzimních druhů zeleniny. Vysévejte je do fóliovníku, pařeniště nebo na krytý záhon, rostlinkám prospěje překrytí netkanou bílou textilií. Kandidátem pro výsev je špenát, kořenová zelenina a polníček.

Kdy vysazovat cibuloviny

Na okrasné zahradě skliďte semínka z letniček a trvalek a okrasné rostliny zbavte odkvetlých květů. Na výsadbu si připravte cibuloviny, které vám připraví krásně rozkvetlé jaro.

Narcisy vysazujte nejpozději začátkem září do ještě teplé země, ostatní cibuloviny (například krokusy, tulipány, bledule nebo sněženky) vysaďte až v druhé půli měsíce. Před výsadbou záhony zryjte a nakypřete a přidejte do nich kompost. Každé cibulovině vyhovuje jiná hloubka zasazení, obecně platí, že menším cibulkám stačí přibližně 7 cm pod zemí, větší potřebují dvojnásobek. Obdobně je to s rozestupy jednotlivých cibulek, menší dávejte 5 cm od sebe, ty větší cca 10 cm.

Zasadit můžete jehličnany, dopřejte jim pravidelné a dostatečné zalévání. Ovocné stromky a okrasné dřeviny se sázejí až v říjnu. Aby se jim lépe dařilo, připravte jim jámu už nyní – získá dostatek času na zvětrání.

Foto: TanaCh, Shutterstock.com

Cibuloviny vysazujte do zrytých a nakypřených záhonů v dostatečné hloubce a rozestupech

Co s trávníkem na konci léta

V průběhu září trávník posekejte a všechnu trávu pečlivě odkliďte, aby přes zimu nehnila. Zalévejte jen v případě opravdu velkého sucha, hnojení už také není nutné. Chcete mu přece jen dodat živiny navíc? Použijte speciální podzimní hnojivo na trávník.

Pokud máte možnost, odvzdušněte ho koncem září vertikutací. Díky tomu se před zimou dostane ke kořínkům trávy dostatek vzduchu, vody a živin. Projevilo se horké léto natolik, že máte na trávníku holá vyschlá místa? Dosejte je! Na jaře vás mile překvapí krásně zelený povrch.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek