Hlavní obsah

Vlašské ořechy: Superpotravina, která posílí srdce a povzbudí mozek. Ale pozor, jen 7 denně!

Foto: Melica, Shutterstock.com

Foto: Melica, Shutterstock.com

Ořechy jsou sice dost tučné, přesto by neměly ve zdravém jídelníčku chybět. Nebojte se zařadit ani vlašské ořechy, jejichž sezona právě začíná.

Článek

Hledáte potravinu, která nastartuje váš mozek a pomůže proti stresu i podzimní depresi? Právě teď možná dozrává i na vaší zahradě. Vlašské ořechy ale prospějí i srdci nebo pokožce. Hodí se samotné jako zdravá svačina, k ozdobení jednohubek, skvěle si rozumí i se sýry. Zkuste je ale i do salátů, pest nebo pro přípravu pomazánek, ráno s nimi můžete začít v kaších, granole i smoothie. Ochutí také omáčky na těstoviny, pečené maso a samozřejmě i dezerty.

Ořechy jsou bohaté na tuky, ty tvoří až osmdesát procent jejich energetické hodnoty. Doplní ale také vlákninu, bílkoviny a sacharidy, a tak mohou být skvělou volbou pro zdravou svačinku, ať už potřebujete nastartovat v práci, dopřát dětem zpestření do krabičky se školní svačinou nebo hledáte vhodnou mlsku na výlet. Nepřehánějte to ale s množstvím, ořechy jsou vskutku kalorická bomba a v nezřízeném jídelníčku mohou přispět k obezitě a kardiovaskulárním problémům. Podle doporučení vědců byste neměli sníst víc než sedm vlašských ořechů denně. A samozřejmě je konzumujte přírodní, pražené znamenají jen další tuk a sůl navíc.

Ořechy jsou posilovna pro srdce

Pravidelná konzumace ořechů svědčí cévám i srdci, snižuje riziko infarktu a potíží souvisejících s vysokým tlakem. Vděčí za to velkému podílu omega-3 mastných kyselin, které pomáhají v cévách snížit hodnoty zlého cholesterolu.

Jsou bohaté také na vitaminy skupiny B, které posilují srdce, a vitamin E, který je důležitým antioxidantem. Vlašské ořechy navíc nijak zásadně nerozkolísají krevní cukr, mohou si je tedy dopřát i diabetici.

Vlašáky jako superpotravina pro mozek

Ořechy jsou dobrým pomocníkem proti únavě, stresu a depresi. Právě vlašské ořechy přitom mezi nimi vynikají, dopřejte si je, máte-li toho v práci moc nebo prožíváte těžké životní období. Pomohou vám doplnit také draslík, hořčík, fosfor, železo a vápník. Prospívají tím i celkové vitalitě organismu a imunitě.

Uzdraví dásně i jizvy

V ořeších obsažené flavonoidy mají příznivý vliv na zdraví dásní a chrupu. „V přírodních pastách se flavonoidy dokonce vyskytují jako součást extraktu, a právě z vlašských ořechů,“ vysvětluje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental, specializující se na péči o zuby a ústa. Pomáhají především chránit dásně, zamezovat jejich zánětům a krvácení.

Hydratačně a výživně působí ale i na pokožku těla, mohou být nápomocné k vyhlazení jizev, zesvětlení pigmentových skvrn i v boji s předčasným stárnutím. Na pleť působí také očistně, odstraňují odumřelé kožní buňky i nečistoty v pórech. Na to je nejlepší olej z vlašských jader, který oceníte i na popálenou pokožku nebo rozpraskané rty.

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Vlašáky jsou dobré pro zdravé dásněFoto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Jak skladovat ořechy

Ořechy skladujte v suchu a chladu, ideálně v dobře těsnící vzduchotěsné nádobě. Nesprávným skladováním hrozí jejich žluknutí a plesnivění, ale i zbytečná oxidace, kdy ztrácí cenné živiny i chuť. Vyloupané oříšky vám vydrží ve vhodných podmínkách tři měsíce.

„Ořechy bez skořápek můžete uchovávat v lednici, čímž prodloužíte jejich životnost až o dva měsíce. Vybírejte ale dózy, které zabrání přejímání pachů z okolí. V mrazničce, kam můžete ořechy vložit do igelitového sáčku se zipovým uzavíráním, vám vydrží až jeden rok,“ doplňuje Adéla Tichá, nutriční specialistka ze společnosti Košík.

Reklama