Hlavní obsah

Špatně slyšíte? Trpí jak komunikace, tak i mozek a psychika

Foto: shurkin_son, Shutterstock.com

Foto: shurkin_son, Shutterstock.com

Sluch je jedním ze základních smyslů, který člověka spojuje s okolím. Jeho důležitost si ale mnohdy uvědomíte až tehdy, když zjistíte, že máte problém. Jak poznat, že je něco v nepořádku, a kdy vyhledat odbornou pomoc?

Článek

Sluchové poruchy mohou postihnout všechny části ucha – tedy vnější, střední i vnitřní. Člověka významně omezují v každodenním životě, znesnadňují mu běžné fungování a mohou vést až k nejhoršímu – k úplné ztrátě sluchu. To ale není proces, který by nastal ze dne na den. Čeho si všímat a podle čeho poznat, že je čas situaci řešit s odborníkem?

Příčiny poškození sluchu

Poruchy sluchu, které mohou vyústit až do hluchoty, mohou být vrozené, nebo získané vlivem zánětu, úrazu, neurologického nebo jiného onemocnění a dochází k nim také vinou dlouhodobého působení nadměrného hluku. Ačkoliv se sluch přirozeně opotřebovává i s věkem, podobně jako zrak, jeho zhoršování vlivem výše zmíněných faktorů ohrožuje i mladé lidi. Porucha se může rozvíjet několik let a většinou o sobě dává vědět nenápadně. Včasný zásah ale umí mnohému zabránit.

Jak poznat, že se sluch zhoršuje

Že občas přeslechnete, co vám řekl partner nebo kamarádka, je normální. Pokud si ale všimnete, že povážlivě často zvyšujete hlasitost, přeptáváte se, co druzí řekli, nebo se začínáte vyhýbat hlučnému prostředí, kde nejste schopni rozpoznat, co kdo říká, je možná čas zamyslet se nad návštěvou lékaře. Ještě povážlivější je, když vás na to upozorní někdo z okolí.

Foto: Kzenon, Shutterstock.com

Sluch můžete orientačně otestovat na internetu, při pochybnostech je lepší rovnou zajít na ORLFoto: Kzenon, Shutterstock.com

Čím vás ohrožuje špatný sluch

Dobře slyšící lidé si neuvědomují, jak sluch úzce souvisí s orientací v prostoru, se schopností koncentrace a udržováním pozornosti i s dobrou psychickou kondicí. Automaticky ho užíváte k vyhodnocování různých, potenciálně nebezpečných, situací: jak daleko a na jaké straně je projíždějící auto či vlak, jak moc vržou v lese stromy při větru... Když neslyšíte, nikdo se na vás nedozvoní ani nedobouchá, když se něco děje...

Společně se sluchem tak začnete přicházet i o přirozené dovednosti, jako je schopnost být hbitý, adekvátně reagovat, vyznat se v okolním prostředí. Nedoslýchavost také vede k problémům s řečí, protože může významně zhoršovat výslovnost a dále ztěžovat schopnost komunikovat.

Vedlejším produktem zhoršování sluchu je proto chronický stres, podrážděnost, zhoršení paměti. K tomu se přidává osamělost a neochota pouštět se do nových věci. S tím vším bohužel souvisí i úzkost a deprese.

Proč se vyplácí neotálet s řešením

Ačkoliv je proces ztráty sluchu nevratný, dá se zpomalit a zachovat přitom psychickou pohodu, která je pro spokojený život nezbytná. Klíčové je včas zaznamenat zhoubné změny, nestydět se za ně a vyrazit k lékaři. Čím dříve se začne ztráta sluchu řešit, tím menší negativní trvalé důsledky na životě a zdraví zanechá.

Kdy vyrazit k lékaři

Máte pocit, že váš sluch není úplně v kondici? Udělejte si některý z volně dostupných internetových testů. A pokud se podezření potvrdí, zajděte rovnou na ORL nebo se objednejte k foniatrovi (specializovaný ušní lékař). Ti vás vyšetří, a pokud je na vině infekce nebo například nadbytek ušního mazu, vyřeší příčinu: vyléčí infekci, vyčistí ucho.

Jsou-li změny nevratné, předepíšou vhodné sluchadlo. Dříve to mohli dělat jen foniatři, dnes se situace změnila. „V současnosti již může sluchadla vydávat i vyškolený ušní lékař na ORL,“ vysvětluje Dana Jančíková ze společnosti Dobrý sluch. Může to znít děsivě, ale v dnešní době, kdy sluchovými obtížemi trpí mnoho lidí, se jedná o běžnou pomůcku, kterou lze přirovnat k brýlím. Sluchadlo nemusí být velké, naopak – bývají kompaktní, v tělové barvě a velmi nenápadná.

Foto: Robert Przybysz, Shutterstock.com

Dobře vybrané sluchadlo vám vrátí kvalitu života i psychickou pohoduFoto: Robert Przybysz, Shutterstock.com

Na kolik vás to přijde

Vyšetření je u pojištěnců hrazeno zdravotní pojišťovnou, při splnění předepsaných podmínek máte nárok i na příspěvek na sluchátko. „Za současných podmínek má na něj pacient nárok jednou za pět let. Pro dospělé je to sedm tisíc korun, pro děti deset,“ informuje biomedicínský inženýr Pavel Strnad ze společnosti Reja. I když nechcete peníze od pojišťovny využít, nemůžete si sluchadlo koupit sami: vždy musíte mít předpis od odborníka. Nejzákladnější sluchadla pořídíte za šest tisíc, nejpokročilejší se pohybují kolem 40 tisíc za kus. Vhodný model doporučí lékař podle vaší situace a podle očekávání, která od sluchadla máte.

Reklama