Hlavní obsah

Zalehly vám uši? Kdy uleví skákání a kdy to nejde bez léků

Foto: Anatoliy Karlyuk, Shutterstock.com

Zalehlé uši nejsou nic příjemného, zvlášť když potíže trvají delší dobu. Mohou se objevit při rýmě, během cestování nebo například po koupání. Na vině může být ale i špatné čištění. Co přinese úlevu a kdy je potřeba zajít k lékaři?

Článek

Zalehlé uši zná pravděpodobně každý z nás. Nepříjemný tlak ve zvukovodu může být doprovázen hučením či šuměním, bolestí, pícháním, člověk hůře slyší. Mohou se vyskytnout při rýmě, cestování, po koupání, mohou být ale důsledkem zánětu nebo přehnané hygieny. Jak se nepříjemného pocitu rychle zbavit a kdy přemýšlet o návštěvě lékaře?

Vyrovnejte tlak

Zalehnutí uší můžete pocítit při cestování, nejčastěji letadlem nebo v lanovce. Zalehnutí má na svědomí rozdíl tlaku mezi středoušní dutinou a okolním prostředím. K jeho opětovnému vyrovnání poslouží obyčejné zívnutí, polknutí, případně žvýkání. Můžete si zkusit také zacpat nos rukou a navzdory překážce fouknout.

Opatrně při čištění

Uši mohou zaléhat i v důsledku přehnané hygieny. Ušní maz možná není líbivý na pohled, má ale svou roli. Chrání před vnější infekcí a udržuje v uchu správnou míru vlhkosti. Pokud maz odstraňujete až příliš často, jeho tvorbu naopak podpoříte. Lékaři nedoporučují používat k čištění ani vatové tyčinky, maz v uchu jimi totiž můžete spíš upěchovat, vytvořit z něj zátku, tu zatlačit hlouběji, a problém se zalehlým uchem je na světě. Navíc si můžete poranit i ušní bubínek.

Ke správné hygieně vám stačí jen voda, vytřít ucho zvnějšku ručníkem či kapesníkem. A proč se říká, že byste si měli uši čistit loktem?

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Vatové tyčinky nepotřebujete. Mohou způsobit poranění, navíc jsou neekologické

Naučte se smrkat

Zalehlé uši může mít na svědomí i hustá rýma při nachlazení či alergie. Při rýmě smrkejte jen lehce a snažte se vždy ulevit celým ucpaným dutinám. Ideálně pomocí sprejů na rýmu, které sníží otok sliznice nebo produkci hlenu, či nosní sprchy, která sliznici očistí a sekret naředí. „Doporučuje se důkladné vyčištění nosu, aby byly horní dýchací cesty neustále průchodné, vhodné jsou i inhalace, například odvaru z heřmánku,“ radí celostní lékař Bohumil Ždichynec z pražské Polikliniky I. P. Pavlova. Lze použít i eukalyptus, řepík nebo mátu. 

Zánět středního ucha

Pokud se k nepřirozenému tlaku přidá ostrá bodavá bolest v uších, můžete mít zánět středního ucha. Obvykle trápí děti, ale nevyhýbá se ani dospělým. Zalehlé ucho a bolesti jsou způsobeny mimo jiné i hromaděním hnisu, který tlačí na bubínek a může ho i protrhnout. S dítětem navštivte lékaře ihned, dospělí mohou den či dva zkoušet domácí léčbu chladivými obklady. Pokud nepřinese úlevu, měli by k lékaři zajít také. Ten může bubínek šetrně proříznout a tlak v uchu uvolnit, v případě potřeby předepíše antibiotika.

Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

Při rýmě nesmrkejte prudce, k uvolnění nosu používejte raději nosní kapky nebo solné roztoky

Pozor při koupání

zánětu zvukovodu či zevního ucha může dojít i po koupání, potápění nebo plavání v přírodních vodách. Infekce se ohlásí jako palčivá bolest ucha spojená se zhoršením sluchu, pocitem zalehnutí, svěděním, objevit se může i výtok a horečka.

„Náchylnější jsou více děti než dospělí, protože mají užší zvukovody, a ty se tím pádem hůře vysušují. Prevencí je koupání v čisté vodě, nepotápět se a případně používat vhodné ušní kapky,“ doporučuje dětský lékař Richard Rýznar. 

Tlak v uchu ale může působit i voda, která vám v něm při koupání uvízla. Zkuste hlavu naklonit na stranu a zatřást s ní. S nakloněnou hlavou můžete poskakovat, otřesy by měly tekutinu rozpohybovat a pomoci jí vytéct.

Do lékárny pro kapky i vitaminy

Úlevu od zalehlých uší, hučení či pískání mohou přinést volně prodejné kapky (např. Aurecon Peroxid drops, Vaxol, Audiron Energy). Ucho lze vytřít i pár kapkami olivového oleje či vypláchnout peroxidem vodíku. Na zalehlé ucho lze přiložit i teplý heřmánkový obklad. Pokud je ale příčinou zánět, dávejte naopak obklad studený. 

Berte to vážně

Pokud potíže přetrvávají dlouhodobě a volně prodejné léky nepomáhají, zajděte k lékaři. Toho vyhledejte, i pokud máte potíže například po hlasitém koncertu nebo po úrazu. Poranění cév v uchu může způsobit i třeba pohlavek či facka. Zalehlé ucho může mít i závažnější příčiny, například ušní infarkt, to je náhlé ucpání cév v uchu. Cévu ale může utlačovat i rostoucí cysta nebo nádor v nosohltanu. Nechcete-li riskovat poškození sluchu, návštěvu lékaře neodkládejte.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek