Hlavní obsah

Stáří bez demence aneb Co teď musíte začít dělat

Foto: Jacek Chabraszewski, Shutterstock.com

Foto: Jacek Chabraszewski, Shutterstock.com

Postupné zhoršování poznávacích funkcí, zpomalování reakcí, poruchy paměti, dezorientace. Tak se projevuje stárnutí mozku, s nímž přichází i zrádné onemocnění vyššího věku: demence. Jak oddálit její nástup? Pomoci mohou některé zdravé návyky.

Článek

Nikdy není příliš brzy začít si osvojovat způsoby zdravého životního stylu. Optimální tělesná hmotnost, zdravé srdce, nízká hladina špatného cholesterolu a normální krevní tlak se totiž významně podílejí na dobrém stavu mozku, který řídí celý organismus. Jenže s věkem chátrá, s čímž přirozeně nastupuje demence. Existují ovšem návyky, které ji dovedou oddálit, nebo dokonce odvrátit.

Jak předejít demenci

Četnými výzkumy bylo prokázáno, že pokud si některé zvyklosti osvojíte ještě v první polovině života, tedy řekněme do nějakých 35 let, můžete významně snížit riziko rozvoje demence ve věku pozdějším. Je tedy dobré jednat dopředu a ještě za plné síly se zamyslet, co můžete podniknout pro udržení tohoto stavu do stáří. Tyto čtyři návyky by vám v tom měly pomoci.

1. Nepřehánějte to s alkoholem

Alkohol je pro mozkové buňky toxický. „Pravidelná konzumace v dlouhodobém měřítku zhoršuje soustředění, způsobuje výpadky paměti a celkově mozku prokazatelně škodí a podporuje nástup demence v pozdějším věku,“ vysvětluje biochemička Michaela Bebová. Kolik si můžete beztrestně dopřát? Podle WHO se za přijatelné množství považuje pro ženy sklenka a za muže dvě sklenky denně. Nicméně škodit vám může i toto množství, protože nic jako „bezpečné pití" neexistuje.

Foto: wanderingstock, Shutterstock.com

S alkoholem šetřete. Zvyšuje nejen riziko demence a nemocí jater, ale i rakovinyFoto: wanderingstock, Shutterstock.com

2. Choďte pěšky

Proč je pro mozek tak přínosný pravidelný pohyb? Jednak zlepšuje zdraví kardiovaskulárního systému, které podle četných výzkumů snižuje riziko předčasného rozvoje demence. A také již byly nalezeny důkazy, že fyzická aktivita může mít přímý účinek na udržení zdravých mozkových buněk. Pohyb totiž zásobuje celé tělo – včetně mozku – životadárným kyslíkem.

Kterou aktivitu byste měli zvolit? Podle posledních studií se za jednu z nejúčinnějších preventivních metod demence považuje obyčejný pěší pochod. „Chůze 45 minut třikrát týdně během šesti měsíců snížila riziko demence – na rozdíl od strečinku a posilování,“ říká doktor David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny. Chůzí navíc spálíte víc kalorií než během!

3. Kontrolujte tlak i váhu

Vysoký krevní tlak a obezita ohrožují srdce, což zároveň zhoršuje riziko rozvoje demence. Když totiž srdce nepracuje, jak má, nefunguje ani kardiovaskulární systém, jehož účinnost zase omezuje nadměrná hmotnost. A když se mozku nedostává potřebné množství okysličené krve, problém je na světě. Proto byste měli kontrolovat jak krevní tlak, který by u zdravého dospělého neměl být vyšší než 140 na 90, tak i tělesnou hmotnost: podle WHO je rizikové BMI vyšší než 25.

Foto: Bignai, Shutterstock.com

Nejlepší pohyb proti demenci? 45 minut chůze třikrát týdněFoto: Bignai, Shutterstock.com

4. Jezte vyváženou stravu

Které potraviny vaší myslivně prospívají? Celozrniny, luštěniny, ovoce a zelenina, zdravé tuky, které najdete v ořeších, semínkách, avokádu a rostlinných olejích. Zapomínat byste neměli ani na ryby. „Pro mozek jsou významné hlavně omega-3 mastné kyseliny, a to konkrétně jedna – kyselina DHA, která se přirozeně vyskytuje v tučných mořských rybách, jako je tuňák, losos nebo sleď,“ vysvětluje Michaela Bebová.

To všechno jsou základy středomořské stravy, která je podle WHO jednou z nejvhodnějších pro udržení zdravého mozku do vysokého věku, protože mimo jiné podporuje dobrý stav paměti.

Reklama