Hlavní obsah

Kdy budou Velikonoce a děti budou mít prázdniny?

Foto: Jag_cz, Shutterstock.com

Velikonoce jsou spolu s Vánocemi nejkrásnější svátky, i když letos jsou narušené celosvětovou pandemií koronaviru. Zkusme se ale i tak na ně naladit. Na kdy vycházejí Velikonoce v roce 2020, kdy mají zavřeno obchody? To vše vám povíme a budeme upřesňovat, pokud dojde ke změnám.

Článek

Svátek jara a vzkříšení Ježíše Krista. To jsou Velikonoce! Jak vypočítat, na kdy vycházejí? Kolik dní mají každý rok děti prázdniny a kdy mají zavřeno velké obchody? I to vám v našem článku prozradíme.

Velikonoce nebo chcete-li velikonoční víkend letos vychází na 10. až 13. dubna. A skvělé je, že od roku 2016 je Velký pátek státním svátkem. Tedy máte na přípravu všech dobrot, které k Velikonocům patří, o den více. Už se těšíte, jak budete plést pomlázku, péct beránka či mazanec?

Kdy mají děti velikonoční prázdniny?

Velikonoce jsou tradičním svátkem, se kterými se pojí mnoho zvyků. Děti se určitě těší na to, jak budou malovat kraslice nebo vařená vajíčka... Pokud se v rámci situace okolo koronaviru něco nezmění, budou mít děti prázdniny od čtvrtka 9. dubna. Kam s nimi pojedete? Tipy najdete v článku Kam s dětmi za zážitky? 8 top míst v Česku pro rok 2020.

Velikonoční otevírací doba v obchodech

Od doby, kdy došlo k upravení otevírací doby v obchodech při státních svátcích, mnoho lidí tápe, kdy a ve kterém svátku velké obchody zavírají své brány. V době Velikonoc je to takto: Na Velký pátek jsou všechny velké obchody otevřené, zavřeno mají na Velikonoční pondělí.

Barevné dny Velikonoc

Určitě jste už někdy slyšeli o barevných dnech Velikonoc, třeba o Květné neděli, Modrém pondělku či Zeleném čtvrtku. Víte ale, co přesně znamenají, jaký mají význam? Znát se to vyplatí, budete totiž vědět, kdy byste rozhodně neměli uklízet a kdy péct beránka. Vše najdete v článku Velikonoční zvyky našich babiček: Co je Škaredá středa?

Jak spočítat datum Velikonoc?

Termín Velikonoc si můžete spočítat. Svátek oslavující jaro a vzkříšení Ježíše Krista připadá podle klasického kalendáře na první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který nastane po 21. březnu. Pokud je úplněk v neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující. A na kdy připadají Velikonoce v roce 2020 a v letech dalších?

Velikonoce 2020

Velký pátek 10. dubna, Velikonoční pondělí 13. dubna.

Velikonoce 2021

Velký pátek 2. dubna, Velikonoční pondělí 5. dubna.

Velikonoce 2022

Velký pátek 15. dubna, Velikonoční pondělí 18. dubna.

Velikonoce 2023

Velký pátek 7. dubna, Velikonoční pondělí 10. dubna. 

Velikonoční moučníky podle našich receptů napečete, domov i vajíčka si ozdobíte. Že vám tu chybí ještě dvě tradiční velikonoční dobroty v podobě nádivky či dozlatova vypečené pečínky? Hned to napravíme: Velikonoční nádivka se špenátem a uzeným masem a Velikonoční jehněčí pečeně.

Tak co nejkrásnější Velikonoce přejeme!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.