Hlavní obsah

Velikonoce se blíží: kdy budou, jak mají obchody otevřeno a kdy mají děti prázdniny

Foto: Jag_cz, Shutterstock.com

Foto: Jag_cz, Shutterstock.com

Kdo se těší na Velikonoce, které pro mnohé jsou zejména oslavou jara, ať zvedne ruku! Na kdy vycházejí Velikonoce v roce 2022 a kdy budou mít zavřeno obchody?

Článek

Svátek jara a vzkříšení Ježíše Krista. To jsou Velikonoce! Jak vypočítat, na kdy vycházejí? Kolik dní mají každý rok děti prázdniny a kdy mají zavřeno velké obchody? I to vám v našem článku prozradíme.

Velikonoce nebo chcete-li velikonoční víkend letos vychází na 15. až 18. dubna. A skvělé je, že od roku 2016 je Velký pátek státním svátkem. Tedy máte na přípravu všech dobrot, které k Velikonocům patří, o den více. Už se těšíte, jak budete plést pomlázku, péct beránka či mazanec?

Kdy mají děti velikonoční prázdniny?

Velikonoce jsou tradičním svátkem, se kterými se pojí mnoho zvyků, ale také tento čas mnoho lidí věnuje setkávání se s rodinami. Ať už jen tak nad dobrotami, které k těmto svátkům náleží, anebo třeba při nějaké kreativní činnosti. Děti se určitě těší na to, jak budou malovat kraslice nebo vařená vajíčka... Letos budou mít děti prázdniny od čtvrtka 14. dubna.

Velikonoční otevírací doba v obchodech

Od doby, kdy došlo k upravení otevírací doby v obchodech při státních svátcích, mnoho lidí tápe, kdy a ve kterém svátku velké obchody zavírají své brány. V době Velikonoc je to takto: Na Velký pátek jsou všechny velké obchody otevřené, zavřeno mají na Velikonoční pondělí.

Barevné dny Velikonoc

Určitě jste už někdy slyšeli o barevných dnech Velikonoc, třeba o Květné neděli, Modrém pondělku či Zeleném čtvrtku. Víte ale, co přesně znamenají, jaký mají význam? Znát se to vyplatí, budete totiž vědět, kdy byste rozhodně neměli uklízet a kdy péct beránka. Vše najdete v článku Velikonoční zvyky našich babiček: Co je Škaredá středa?

Jak spočítat datum Velikonoc?

Termín Velikonoc si můžete spočítat. Svátek oslavující jaro a vzkříšení Ježíše Krista připadá podle klasického kalendáře na první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který nastane po 28. březnu. Pokud je úplněk v neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující. Letos úplněk nastane dokonce opravdu těsně, a to 16. dubna. A na kdy připadají Velikonoce v roce 2022a v letech dalších?

Velikonoce 2023

Velký pátek 7. dubna, Velikonoční pondělí 10. dubna. 

Velikonoce 2024

Velký pátek 29. března, Velikonoční pondělí 1. dubna.

Velikonoce 2025

Velký pátek 18. dubna, Velikonoční pondělí 21. dubna.

Velikonoce 2026

Velký pátek 3. dubna, Velikonoční pondělí 6. dubna.

Velikonoční moučníky podle našich receptů napečete, domov i vajíčka si ozdobíte. Že vám tu chybí ještě dvě tradiční velikonoční dobroty v podobě nádivky či dozlatova vypečené pečínky? Hned to napravíme: Velikonoční nádivka se špenátem a uzeným masem a Velikonoční jehněčí pečeně.

Tak co nejkrásnější Velikonoce přejeme!

Reklama

Související témata: