Hlavní obsah

Jídlo není nepřítel! Jak si k němu vybudovat zdravý vztah? Nejde o hubnutí, ale o kvalitu života

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Vztah k jídlu se mění a vyvíjí po celý život. Ovlivňuje ho přístup ke stravování v rámci rodiny, trendy v oblasti výživy a samozřejmě i životní styl. Nutriční terapeutky a specialistky se shodují, že je důležité nad jídlem přemýšlet, užívat si ho a hlavně si nevyčítat, že jste „zhřešili“. Máte k němu zdravý vztah, nebo je to zdroj úzkosti?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nedaří se vám jíst pravidelně a často vás honí mlsná. Některé potraviny a pokrmy máte na „black listu“, máte za sebou mnoho zkušeností s dietami a následnými jojo efekty. Před oslavami a společenskými událostmi přemýšlíte, co budete jíst, abyste nepřibrali… Sedí to na vás? Pak váš vztah k jídlu není tak zdravý, jak by mohl být. Stres a výčitky byste ve spojitosti s jídlem cítit neměli! Ale nebojte, je to jako s každým jiným vztahem – i na tom k jídlu lze pracovat. A s pomocí odbornic to půjde zcela jistě lépe.

Uvědomte si, že jídlem o sebe pečujete

Jídlo je sice přirozenou součástí života, ale zdravý vztah k němu nikoli. Proto je třeba se vědomě nastavit na myšlenku, že jde o prostředek, jak se dobře starat o své tělo a zdraví. „Vrátí se vám to ve výkonnosti, kvalitě spánku i ve větší tělesné i psychické pohodě,“ vypočítává nutriční terapeutka Soňa Vojtíšková. A neberte to jako omezování – je to příležitost. Příkladem mohou být lidé, kteří musejí nad svojí stravou přemýšlet, třeba vrcholoví sportovci nebo lidé s dietními omezeními, intolerancemi a potravinovými alergiemi

Zároveň byste se měli naučit naslouchat signálům svého těla. „Kdy jste hladoví, kdy sytí, co vám dělá dobře. Jídlo je zdroj energie a potěšení, ne nepřítel nebo zdroj úzkosti. Strava by měla být pestrá, vyvážená a reflektovat individuální potřeby a životní styl,“ vysvětluje nutriční specialistka Markéta Gajdošová.

Jídlo si naplánujte, ať pak nemáte výčitky

Kdo je připraven, není překvapen hladem, kdy pak sníte první, co se vám dostane pod ruku. Proč to bývají chipsy a ne okurka? To je věčná záhada… „Jezte průběžně během dne,“ radí proto Soňa Vojtíšková a dodává, že by se neměla vynechávat snídaně, na dopoledne je vhodnou svačinou ovoce, na odpoledne pak zelenina. Jestliže jste často na cestách, po schůzkách, v práci do večerních hodin nebo pracujete na směny, musíte podle ní jídlo plánovat o to víc: „Dnešní doba je hektická, snadno se dostanete do nepravidelností, do ataky chutí, zažívacích potíží, nárůstu váhy a také výčitek.“

Nutriční terapeutka Veronika Pourová z týmu Ne hladu říká, že je důležité mít každý den aspoň tři vyvážená jídla. Měla by obsahovat zdroj bílkovin (maso, ryby, mléčné výrobky, vejce, tofu nebo luštěniny), přílohu složenou z komplexních sacharidů (vločky, müsli, pečivo, těstoviny, rýži, tortillu, pohanku, kroupy apod.), ovoce nebo zeleninu a malé množství tuku. A nemusí to být žádná věda! „Takto lze vymyslet i rychlý oběd, který si koupíte v supermarketu, třeba dalamánek, balení cottage, trochu semínek a paprika,“ nabízí možnost odbornice.

Ano, začíná to už u samotného nákupu! Ten je podle nutriční specialistky Markéty Gajdošové prvním krokem k vytvoření jasného režimu, který zamezí impulzivnímu a emočnímu jídlu: „Alespoň náznakem si naplánujte jídelníček na celý týden a nakupte potřebné potraviny, které jsou výživné a snadno se připravují.“

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Přemýšlet nad jídlem dopředu, plánovat jídelníček? Ano, i tak vypadá zdravý přístup. Plánujete mnoho věcí v životě, tak proč by to nešlo u jídla… Ochrání vás to před vlčím hladem i náhlými chutěmi na sladkéFoto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Nic si nezakazujte, raději dobroty načasujte

Něco si vyloženě odpírat je neudržitelné, narušujete tím vztah k jídlu a dlouhodobě udržitelné návyky. „Snažte se pochopit, jak kvalitní živiny ovlivňují vaše tělo i mysl, co mohou které potraviny nabídnout a jak prospívat,“ apeluje na změnu v postoji Markéta Gajdošová.

Vyvážená strava je pestrá, tedy neškatulkujte potraviny na zdravé a nezdravé. Soňa Vojtíšková doporučuje raději se zaměřit na správný čas pro konkrétní pokrmy či suroviny, tedy dát si třeba koláč k snídani, těstoviny k obědu a salát k večeři. Veronika Pourová doplňuje, že mnozí mívají tendenci mírnit méně vhodnými potravinami například chuť na sladké: „V rámci zdravého životního stylu si můžete dát cokoliv, ale jestli míváte odpoledne chutě na sladké, zařaďte vyváženou svačinu a sladkost si nechte na fajn příležitost.“

Jídlo si užívejte a buďte přitom důslední

Je samozřejmě důležité nepřecpávat se a dbát na složení jídelníčku. Ale jídlo není, jak říká Soňa Vojtíšková, jen otázka skladby živin a kalorií. „Je to i společenská událost, součást zážitku. Návštěva restaurace s přáteli, pracovní oběd či večeře nebo dovolená, kde si nechcete odpírat zajímavé pokrmy,“ vyjmenovává a upozorňuje, že nelze čekat zázraky přes noc. „Náhodné zdravé jídlo jednou za čas nebo snaha o rychlou redukci hmotnosti bez přítomnosti sacharidů neřeší celkovou proměnu těla a nikoho správně jíst nenaučí,“ upozorňuje na závěr.

Načítám