Článek
Čištění jazyka není žádná novinka. Má obrovskou tradici – patří například mezi základní ájurvédské rituály, které se provádějí tisíce let. Nejen tradiční indická, ale také čínská medicína jazyk i jeho povlak pečlivě sledují v rámci diagnostiky celkového stavu organismu.
Co znamená povlak na jazyku
Povlak na jazyku vzniká především během noci a kromě plaku, který se na něm (stejně jako na zubech) tvoří, ovlivňují jeho složení procesy v celém těle. „Může být fyziologický, například v důsledku dehydratace, nahromadění odumřelých buněk a bakterií či snížené tvorby slin během spánku. Anebo patologický, kdy se obvykle jedná o symptom nějakého onemocnění v ústech či těle – třeba bakteriální či kvasinkové infekce a virózy. Vzniká i při užívání některých léků, ale také při kouření a podobně,“ vysvětluje farmaceut František Vojta z lékárny Dr.Max.
Z povlaku na jazyku se dá i leccos vyčíst. „Hodnotí se jeho tloušťka, jestli je po celé ploše jazyka, nebo jen někde, a v neposlední řadě se posuzuje i barva. Všechny tyto informace dokreslí celkový diagnostický obraz člověka,“ vysvětluje terapeutka tradiční čínské medicíny Radka Vymlátilová a dodává, že za zdravý lze považovat jemný bílý povlak. >>>Poznejte nemoci podle barvy jazyka
Proč si čistit jazyk
Proč odborníci doporučují povlak na jazyku pravidelně čistit? Může se zde dařit nežádoucím mikroorganismům, pravidelná očista by tedy měla pomoci zbavit se zápachu z úst, ovšem nabízí i další benefity. Má zlepšit chuťové vjemy a zažívání, a protože se zároveň masírují reflexní body na jazyku, mohou nastat i méně očekávané účinky: například uvolnění potlačovaných emocí…

Čištění jazyka pomůže se zápachem z úst. Nejlepší je pořídit si na to speciální škrabku, na výběr jsou různé materiály i tvaryFoto: New Africa, Shutterstock.com
Jak si správně čistit jazyk
Jak nejlépe odstranit plak a bakterie z jazyka? Péči lze zařadit na konec čištění zubů třeba každé ráno. Můžete to sice udělat zubním kartáčkem, ale vhodnější je pořídit si speciální škrabku. Tou byste měli jazyk přejet od kořene ke špičce 5- až 10krát. Nikdy přitom netlačte natolik, aby to bolelo nebo abyste se poškrábali či podráždili! Po každém přejetí jazyka škrabku opláchněte, nakonec ji dobře omyjte a nechejte uschnout.
- Pohyb škrabky vyvolává dávicí reflex. Zkuste vybrat jinak tvarovanou nebo si zvykejte postupně. Začněte blíž ke středu jazyka a pomaličku postupujte ke kořeni – právě tam bývá povlak nejsilnější, takže je dobré se tam dostat.
- Čištění jazyka je extrémně nepříjemné. Můžete ho nahradit používáním ústních vod, které jsou schopny redukovat množství bakterií, a pomoci tak se zápachem z úst. Je ale vhodné je vybrat s dentálním hygienistou. Některé ústní vody totiž obsahují alkohol, a tím pádem zvyšují sucho v ústech, což je mimo jiné příčina vzniku povlaku na jazyku…
Jakou škrabku na jazyk vybrat
Na trhu najdete škrabky plastové i kovové, různých tvarů a velikostí. Vybírejte podle toho, co vám vyhovuje: plast je měkčí a může povlak odstraňovat trochu méně než varianty kovové. Východní medicína často doporučuje i bambusové škrabky. Můžete používat také speciální nástavce sonických zubních kartáčků, které jsou určené přímo na jazyk.