Hlavní obsah

Největší chyby při čištění zubů podle stomatologů? Příliš tlačíte a neměníte často kartáčky

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Pečlivá dentální hygiena není pouze otázkou krásných zubů bez kazů, ale je prokazatelně spojena s celkovým zdravím člověka. Myslíte, že si čistíte zuby správně? Pohled stomatologa vás možná v mnohém překvapí…

Článek

Každodenní čištění zubů je pro většinu lidí naprostou samozřejmostí a nehledají v něm žádnou velkou vědu. Jenže, i když jste přesvědčeni, že děláte vše správně, opakujete možná některé chyby, které mohou postupem času vést k problémům, jako je zubní kaz, zubní kámen, zápach z úst, nebo dokonce zánět dásní, který může přerůst v parodontózu. Jakých přešlapů se podle lékařů lidé dopouštějí nejčastěji a které aspekty v dentální hygieně mnohdy podceňují?

Příliš spěcháte

Zuby by se měly čistit minimálně 2× denně, vždy po dobu alespoň dvou až tří minut, jelikož kratší doba nestačí k důkladnému odstranění nahromaděného zubního plaku ve všech prostorech úst.

„Jednou z nejčastějších chyb je čištění zubů ve spěchu a bez důslednosti, často bez systematického postupu. To může vést k opomíjení některých oblastí, zejména podél linie dásní, kde se často hromadí plak. Je důležité nasměrovat kartáček pod úhlem 45 stupňů směrem k dásňovému žlábku, aby bylo čištění v okolí dásní účinné,“ popisuje zubní lékařka Rozhin Tajbakhsh ze Světa rovnátek.

Neznáte správnou techniku

V dentální hygieně je důležitá pravidelnost a také osvojení správné techniky, která zajistí odstranění nežádoucího plaku ze všech plošek zubu, a to včetně mezizubních prostor. Někteří se ještě stále domnívají, že si vystačí s pastou a jedním zubním kartáčkem. Jenže tak to není.

„Mnoho lidí zanedbává mezizubní hygienu, jenže vynechání dentální nitě nebo mezizubních kartáčků může přispět k zánětu dásní a vzniku kazů. U pacientů s neviditelnými rovnátky je častým zlozvykem vracet nasazovače zpět bez důkladného čištění zubů, což může vést k hromadění plaku,“ říká stomatoložka Rozhin Tajbakhsh.

Foto: Terelyuk, Shutterstock.com

Jednou z nejčastějších chyb je čištění zubů ve spěchu a zapomínání na mezizubní kartáčkyFoto: Terelyuk, Shutterstock.com

Špatné pořadí kartáčků

Velmi důležité je správné pořadí kartáčků a dalších dentálních pomůcek při čištění zubů. Nejdříve je třeba použít mezizubní kartáčky nebo zubní nit a pak teprve klasický manuální nebo elektrický kartáček, aby pasta (vybírejte s obsahem fluoridu) měla šanci prostoupit i do míst mezi zuby. „Podceňovaná bývá také hygiena jazyka – na jeho povrchu se hromadí bakterie, které mohou způsobovat zápach z úst. Na čištění jazyka existují speciální škrabky, ale lze jej jemně přečistit i běžným kartáčkem,“ uvádí lékařka Rozhin Tajbakhsh.

Čistíte si zuby před snídaní

Otázku, zda je lepší čistit si zuby ráno před snídaní nebo až po snídani, si pokládá spousta lidí a mnohdy se na toto téma vedou diskuse s nejednoznačnými závěry.

„Dentální hygienu doporučuji provádět ideálně po snídani. Odstraní se tak veškeré zbytky a také kyseliny vzniklé během jídla. Jen pozor, pokud jste zvyklí snídat kyselé potraviny, například ovoce, džusy nebo vodu s citronem, pak je lépe s čištěním počkat alespoň 30 minut po jídle, aby nedošlo k poškození zubní skloviny,“ doporučuje Rozhin Tajbakhsh.

Používáte příliš tvrdý kartáček

Mnozí jsou přesvědčeni, že pro důkladné vyčištění zubů potřebují kartáček s dostatečně tvrdými štětinami, opak je ale pravdou. Příliš tvrdým kartáčkem si můžete podráždit či poranit dásně, nebo dokonce poškodit zubní sklovinu. Stejně tak neplatí, že čím silněji budete kartáčkem na zuby tlačit, tím lépe je vyčistíte.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Příliš tvrdý kartáček může poškodit zubní sklovinu a poranit dásněFoto: New Africa, Shutterstock.com

Experimentujete s domácím bělením zubů

Domácí metody bělení, zejména ty s použitím citronu, jedlé sody nebo peroxidu, mohou být velmi agresivní a narušit zubní sklovinu. „Bělení by mělo být vždy konzultováno se zubním lékařem nebo hygienistou, aby se předešlo nevratnému poškození. Existují bezpečné metody, ať už profesionální bělení v ordinaci nebo šetrnější bělicí gely na doma pod dohledem odborníka,“ zdůrazňuje stomatoložka.

Příliš dlouho neměníte kartáček

Obecně platí, že zubní kartáček byste neměli používat déle než tři měsíce, s tím, že ideálně se doporučuje měnit jej v okamžiku, kdy si všimnete, že jeho štětiny se začínají třepit nebo ohýbat. Ztrácí pak totiž pružnost a neplní stoprocentně svou funkci. Starý kartáček může být navíc plný bakterií a škodlivých mikroorganismů. Dále nezapomeňte, že po každé nemoci, ať jde o nachlazení nebo jinou infekci, je potřeba zubní kartáček vyměnit ihned, abyste se vyhnuli opětovné nákaze.

Načítám