Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Parkinsonova nemoc je chronické a pomalu postupující neurodegenerativní onemocnění, které bývá obvykle diagnostikováno až několik let od svého vzniku, kdy se začne projevovat nepřehlédnutelnými příznaky. Podle závažnosti symptomů rozlišují lékaři různá stadia této choroby, přičemž příčina jejího rozvoje není dosud zcela objasněna. Nejčastěji se objevuje kolem 60. až 65. roku života, výjimkou ale nejsou ani významně mladší osoby. Až u 10 % pacientů se nemoc objevuje již před 40. rokem věku.
Úbytek buněk a dopaminu v mozku
Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění, které postihuje pohybový systém, a dochází při něm k úbytku nervových buněk v mozku, což postupem času vede k chronickému nedostatku dopaminu (takzvaného neurotransmiteru, což je chemická látka, kterou mozek potřebuje k přenosu signálů mezi nervovými buňkami a jež reguluje hormony, pohyb, emoce, učení i paměť). U nemocného dochází k omezení schopnosti pohybu, řeči i kognitivních funkcí (paměť, myšlení, pozornost…) a významně se tím snižuje kvalita jeho života.
Jak se projevuje Parkinsonova nemoc
Mezi hlavní příznaky Parkinsonovy choroby patří třes, který se objevuje zejména v klidu, typicky u prstů na rukou, dále ztuhlost a napětí svalů, omezení a zpomalení pohyblivosti nebo potíže s udržením rovnováhy, nestabilita při chůzi, snížení mimiky v obličeji. Všechny tyto symptomy se rozvíjejí postupně.
U některých jedinců se mohou objevovat rovněž stavy úzkosti, poruchy soustředění či poruchy spánku, časté změny nálady nebo deprese, změny v řeči nebo psaném projevu (zmenšování písma). Pokud na sobě nebo někom blízkém pozorujete jakékoli podezřelé příznaky, je namístě obrátit se na praktického lékaře, který vás může odeslat za dalšími odborníky na specializovaná vyšetření.

Moderní léčba a rehabilitace dokážou zpomalit průběh onemocněníFoto: KongNoi, Shutterstock.com
Jak se diagnostikuje Parkinsonova nemoc
Pro odhalení Parkinsonovy choroby neexistují žádné speciální testy a vyšetření. Diagnostika probíhá na základě klinického zhodnocení závažnosti příznaků a rodinné anamnézy, provádí se základní fyzikální vyšetření a dále kompletní neurologické vyšetření, včetně EEG (elektroencefalografie), ultrazvukové vyšetření konkrétních částí mozku, počítačová tomografie (CT) nebo také magnetická rezonance (MRI).
S pomocí těchto sofistikovaných zobrazovacích metod dokážou lékaři vyloučit jiná onemocnění, která se mohou projevovat podobnými symptomy. V poslední době se při diagnostice používá často také vyšetření poruchy čichu, která se vyskytuje u velké většiny pacientů s Parkinsonovou nemocí.
Léčba dokáže zkvalitnit a prodloužit život
Počet pacientů s Parkinsonovou nemocí v České republice za posledních 30 let vzrostl o 270 %. Podle organizace Parkinson-Help trpí touto nemocí 30 až 50 tisíc lidí.
„Parkinsonova choroba je celoživotním, dosud nevyléčitelným onemocněním, které významně ovlivňuje každodenní život. Lékaři však dokážou cílenou léčbou potlačit příznaky nemoci a pomocí rehabilitačního cvičení i zpomalit její rozvoj. Hlavním cílem je tak zlepšení kvality života pacienta. Díky pokrokům v léčbě má většina pacientů s tímto onemocněním normální nebo téměř normální délku života,“ říká lékař Milan Prokop, konzultant Vojenské zdravotní pojišťovny.