Hlavní obsah

Ztrácíte čich? Čím by to mohlo být a kdy raději zpozornět

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Poslední dobou hůř cítíte? Nemusí být na vině jen první podzimní rýma. Na citlivost nosu mají vliv i užívané léky, ale také špatně fungující ledviny.

Článek

Nos vnímáte především jako orgán čichu, funguje ale také jako čistička, klimatizace a ohřívač. Tak se vám do plic dostane vzduch vždy v komfortním stavu. Jeho funkce ovlivňuje celá řada vnějších i vnitřních faktorů.

Neškodná rýma

Funkci nosu může narušit útok virů, bakterií nebo alergenů, který vyvolá rýmu. Tu provází nejen ucpaný nos, kýchání, smrkání, podrážděné sliznice, ale také ztráta čichu. S onemocněním si zhruba do týdne poradí tělo samo. Podpořit ho můžete smrkáním, pitným režimem, zvýšeným příjmem vitaminů, klidem na lůžku, případně léky a výplachy nosní dutiny.

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Rýmu vysmrkávejte, ulevíte si i čajem s medem a citronem

Na ucpaný nos radši sůl a bylinky

Úlevu při rýmě poskytují různé kapky a nosní spreje. Obsahují dekongestanty, které způsobují stažení cév, čímž dochází ke splasknutí otoku nosní sliznice. Smějí se podávat ale pouze v řádu dní, jinak hrozí závislost, krvácení a ztráta čichu. „Nosní sliznice v takových případech přestává na kapky reagovat a je trvale zduřená. Tento stav se sám nevyřeší a je nutné zahájit jinou léčbu, například spreji s kortikoidy. V některých případech ale ani ty nepomůžou a je třeba přistoupit k operaci,“ varuje MUDr. Michal Jurovčík z kliniky ORL 2. LF UK a FN Motol.

Léky proto nikdy nepoužívejte déle než povoluje příbalový leták, kombinujte je raději s uvolňující aromaterapií, průplachy slanou vodou či bylinnými odvary a spreji (např. z máty, eukalyptu, rozmarýnu a mateřídoušky).

Polypy nebo nádor

Čich může oslabovat i překážka v nose. Tou může být zdeformovaná kost po úrazu, výrůstky a polypy, se kterými se potýkají hlavně alergici a astmatici. Mohlo by jít ale i o nádor v nosní dutině, i když je to velmi vzácné.

Hormonální bouře

U žen může kvalita čichu kolísat v závislosti na menstruační fázi, mění se intenzita i libost pachových vjemů. Nejslabší je během menstruace, kolem ovulace čich zase zintenzivní, a s premenstruačním syndromem přichází až přecitlivělost. Hormony čich zesilují také v těhotenství, tělo má v té době matku a plod chránit před nebezpečím. Naopak v období přechodu může slábnout, což má vliv na proměny v jídelníčku.

Léky klamou

Čich se mění i v závislosti na užívaných lécích. Typické je to u hormonální antikoncepce, neboť narušuje přirozený hormonální systém. Někteří odborníci se domnívají, že dokonce může ovlivňovat to, jak vám muži „voní“.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Vnímání čichu může otupit antikoncepce, ale i jiné léky. Proto čtěte příbalové letáky

Pozor na ledviny

Na onemocnění ledvin poukazuje řada faktorů, včetně dušnosti, otoků nosních sliznic a obličeje, zhoršení čichu i ztráta chuti k jídlu. Je to důsledkem vyššího výskytu toxinů v těle, které nefungující ledviny nedokážou odplavovat. To pak narušuje regenerační schopnosti nosní sliznice.

Kdo vás to vodí za nos?

Zajímavé je i onemocnění, při kterém cítíte něco, co ve skutečnosti neexistuje, často plyn, spáleninu nebo kouř. Jde doslova o čichové halucinace, tzv. fantosmie, které mohou vést k neopodstatněnému vyvolávání paniky.

Fiktivní pachy ovšem mohou předznamenávat také příchod migrény. „Migrenóznímu záchvatu u zhruba dvaceti procent pacientů předchází takzvaná aura. Nejčastější bývá zraková ve formě rozmazaného vidění nebo naopak výpadku zorného pole. Méně se vyskytuje aura čichová, sluchová, mravenčení či brnění v končetinách, výjimečně i poruchy řeči či ochrnutí,“ vyjmenovává MUDr. Marek Hakl, vedoucí Oddělení léčby bolesti FN Brno.

Není v ohrožení váš mozek?

Čich bohužel slábne i s věkem, zhoršuje se stejně jako ostatní smysly. Může ale upozorňovat i na degenerativní změny na mozku, jako je demence nebo Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Ztráta pachu je dokonce jedním z prvních příznaků, který předchází i potížím s pamětí. Objevuje se i u dalších onemocnění napadající nervovou soustavu, například roztroušené sklerózy, schizofrenie nebo epilepsie.

Registrujete, že se vám proměňuje čich?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek