Hlavní obsah

Co s víkendem: Kam na masopustní průvod a proč se vydat na letiště, i když na dovolenou neletíte

Foto: Ludmila Žlábková / Právo / Profimedia

Foto: Ludmila Žlábková / Právo / Profimedia

Konec února je ve znamení masopustních rejů, což je skvělá příležitost k výletům, veselení i gastronomickým zážitkům. Pokud ale na maškary nemáte zrovna náladu, máme pro vás i jiné zajímavé tipy.

Článek

Konec února je zvláštní období – zimy už bylo dost, ale na jaro to pořád nevypadá. Po sněhu už touží jen málokdo a lidé většinou ocení spíš zajímavé akce v okolí. Máte chuť vymotat se z deky, přestat doma popíjet horké nápoje a vyrazit do života? Na to jsou ideální masopustní průvody: je tam zábava, dobré jídlo a prima hudba. A jestli nechcete ven, víme, který seriál zrovna frčí.

Kam na masopustní průvod

Masopust býval v minulosti významná událost, slavilo se a hodovalo před obdobím půstu. Kam vyrazit na maškarní průvod a za jarmarky?

Pražská část Kyje zve v sobotu na veselý průvod masek a bujarou masopustní zábavu. Děti se mohou těšit na soutěže, dospělí na speciální masopustní menu nebo opečené buřty. A kdo přijde v masce, odměna ho nemine.

Milevský masopustní průvod má letos již 160. ročník a milevské maškary patří k oceňovaným českým lidovým tradicím. Hlavní program se odehraje v sobotu a těšit se můžete na jarmark, zabijačkové hody a spoustu muziky. Ve 14 hodin vyjde maškarní průvod od Domu kultury. Kdo by měl zájem o trochu historie, může navštívit výstavu v Muzeu milevských maškar. A zkrátka nepřijdou ani milovníci dobrot: co to asi bude maškarpóne?

35. ročník Festivalu masopustních tradic se koná od 25. února do 1. března ve Strání na Uherskohradišťsku. Těšit se můžete na spoustu masopustních tradic: folklorní vystoupení, fašankové obchůzky, ukázku ruční výroby skla, košt koblih i zabijačku.

Tradiční masky ožijí i na Hlinecku a místní masopustní obchůzky byly v roce 2010 zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO. V sobotu se můžete zúčastnit průvodu ve Studnicích a patří prý k nejkrásnějším a nejpestřejším. 

Masopust si můžete užít i optikou fotografa Jana Mihaličky, který v pražské galerii 400 ASA vystavuje fotky tohoto svátku. Pět let objížděl masopusty po celé republice a snažil se zachytit jejich odklon od původních oslav, které měly hluboce duchovní rozměr, a přesto stále působí magicky.

Foto: Ludmila Žlábková / Právo / Profimedia

Pestré tradiční masky k masopustnímu veselí patříFoto: Ludmila Žlábková / Právo / Profimedia

Praha: Prohlídky letiště Václava Havla

Když se řekne letiště, dospělí si možná představí dovolenou a děti letadla. Splňte jim sen a využijte toho, že během jarních prázdnin je možné jít na exkurzi na pražské letiště i ve všední dny.

A co vám tam zkušený průvodce ukáže? Jak funguje provoz letiště, nové typy letadel, velké stroje pro nákladní lety i běžné linky a v příznivém počasí budete moci sledovat starty a přistání několik metrů od dráhy. Zajímá vás cokoli o letadlech nebo jak letiště funguje? Nebojte se zeptat!

Foto: Jaromir Chalabala, Shutterstock.com

Poznat letiště víc a podívat se do zákulisí? Klidně. Na internetových stránkách letiště se na exkurzi předem objednejteFoto: Jaromir Chalabala, Shutterstock.com

Uherské Hradiště: Sportování pod střechou

Sportem ku zdraví? Jestli tomu věříte, pak vyrazte třeba do areálu Sport Centrum Morava. Děti od 7 let si užijí velký počet trampolín, airbag pro trénink doskoků, překážkový ninja svět a další atrakce. Dětský svět pro děti do 12 let je vybaven klecí s průlezkami, skluzavkami a zajímavými překážkami. A mohou sem v případě potřeby i rodiče. Navíc je tu bazén s míčky, kde můžou děti dovádět a dospělí míčky aportovat. Pokud patříte mezi bowlingové nadšence, čekají tu na vás dvě dráhy, půjčovna bot i bar. V centru je i příjemné občerstvení a také koutek pro klid na práci.

Foto: sportcentrummorava.cz

Láká vás a vaše děti takové zábavné prostředí?Foto: sportcentrummorava.cz

Seriál: Neskutečná Anna

Seriál, který v poslední době hýbe světem? Neskutečná Anna! Je natočený podle příběhu skutečné ruské emigrantky Anny Sorokin (31), která si vytvořila falešnou identitu a jako fiktivní německá dědička pronikla mezi newyorskou smetánku a oklamala nejen největší boháče, ale i banky, hotely nebo letecké společnosti. Hlavní roli ztvárnila Julia Garner (28),  tvůrkyní seriálu je zkušená Shonda Rhimes (52), která se podílela na seriálech Chirurgové (2005–22) nebo Bridgertonovi (2020–22).

Foto: Profimedia.cz

Anna Sorokin měla propracovaný systém, díky kterému podvedla naprosto všechnyFoto: Profimedia.cz

Kniha: Druhá sestra

Švédové Peter Mohlin a Peter Nyström jsou kamarádi z dětství a tvoří oceňovanou autorskou dvojici, která umí skvěle vykreslit psychologii postav a jejich zápletky bývají tak napínavé, že knihu neodložíte, dokud ji nedočtete. Krimidrama Druhá sestra přivádí znovu do příběhu bývalého agenta FBI Johna Adderleyho, který ve Švédsku žije pod novou identitou. Musí se nejen vypořádat s minulostí, protože mu hrozí smrt, ale také vyšetřit vyšetřit záhadné úmrtí krásné Stelly. Má ji na svědomí její znetvořená sestra?

Foto: Archiv nakladatelství

Druhá sestra, Peter Mohlin & Peter Nyström, nakladatelství Metafora, 384 stranFoto: Archiv nakladatelství

Nechce se vám nikam vyrážet a rádi se bavíte doma? Udělejte si zábavný pravopisný kvíz. Jak jste na tom?

Reklama