Hlavní obsah

Dráždivý tračník: Nemoc střev, kterou trpí vystresované ženy

Foto: KieferPix, Shutterstock.com

Lidově se dráždivý tračník označuje jako střevní neuróza nebo také střevní „depka“. Nemoc, kvůli které trpíte bolestmi břicha, průjmy, a především strachem, že jednou zkrátka nestihnete na toaletu doběhnout, postihuje na 15 procent populace. Z velké části se jedná o ženy.

Článek

„Nejhorší bývají ranní debakly. Do práce jezdím hromadnou dopravou, a když vás v tu chvíli popadne intenzivní potřeba na velkou, je to skutečně strašné. Asi třikrát se mi dokonce stalo, že jsem musela vystoupit dřív, vběhnout do nejbližší restaurace a poprosit, zda bych si mohla odskočit. Bylo to tak trapné,“ vzpomíná čtenářka Anna (29), které byl před necelým rokem diagnostikován syndrom dráždivého tračníku neboli IBS (irritable bowel syndrome).

Nemocí trpí na patnáct procent populace, přičemž jsou to z větší části mladé ženy do 35 let. Jedná se však jen o hrubé lékařské odhady. K lékaři se totiž ve skutečnosti dostane jen slabá třetina postižených. Důvod? Stydí se.

Není to vážné, ale dost otravné

Na syndrom dráždivého tračníku se neumírá. V podstatě by to nebyla vůbec vážná nemoc, kdyby postiženému tolik nekomplikovala život. „Pro dráždivý tračník jsou typické bolesti břicha doprovázené problémy s vyprazdňováním stolice – zácpou nebo průjmem. Častým problémem bývá také nadýmání a pocit břišního dyskomfortu,“ popisuje MUDr. Martin Bortlík, Ph.D. z 1. lékařské fakulty UK.

Syndrom dráždivého tračníku však může mít i několik doprovodných projevů, které by nemocný s funkčním onemocněním střev zřejmě nikdy nespojoval. Jde o chronickou únavu (na tu ale někdy pomůže i vhodně volená strava), poruchy spánku, bolesti hlavy, svalů a zad nebo výkyvy nálad (ovšem opravdu závažné změny nálady může způsobovat bipolární porucha, a to je něco opravdu jiného). Vzhledem k tomu, že se jedná o nemoc, za níž z velké části stojí nalomená psychika, pacient se následkem jejích projevů dostane do začarovaného kruhu.

Nemoc, která vznikla ve vaší hlavě

Spouštěčem nemoci je obvykle souhra vícera faktorů. Hlavním je však rozhodně dlouhodobý stres. Ten přepne tělo do obranného režimu. U mnoha lidí se napětí přenáší právě do trávicí soustavy a ovlivňuje průběh a frekvenci záchvatů. Podle odborníků právě kvůli tomu, že zde tak zásadní měrou figuruje stres, jsou ohroženější emočně labilní jedinci.

Mezi další faktory může patřit narušení bakteriální flóry střeva, delší střevo, mozek citlivější na některé podněty, v minulosti prodělaná infekce trávicího traktu nebo některé potravinové alergie vedoucí ke změně fungování imunitního systému ve střevě.

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Syndrom dráždivého tračníku se nejčastěji objevuje u žen mladších 35 let

Diagnóza z nouze

Mnoho nemocných svou diagnózu nezná. Problém je i v jejím nesnadném odhalení. „Dráždivý tračník je tak trochu diagnóza z nouze,“ říká specialistka na zdravotní prevenci a výživu Mgr. Margit Slimáková, Ph.D. a pokračuje: „Nemoc nemá objektivní kritéria pro diagnostiku. Prakticky to znamená, že diagnózu dráždivého tračníku získávají pacienti, kteří si stěžují na trávicí potíže, a lékaři se po vyloučení všech ostatních nemocí trávicího traktu nepodaří najít žádnou jasně definovanou příčinu.“

Samodiagnóza

Pokud na tři a více otázek odpovíte ano, zřejmě trpíte syndromem dráždivého tračníku.

  • Dlouhodobě nebo opakovaně trpíte bolestí břicha, kterou doprovází průjem, nadýmání nebo zácpa?
  • Po vyprázdnění obvykle dojde k úlevě od bolesti břicha?
  • Objevují se příznaky minimálně 3x za měsíc?
  • Opakují se příznaky déle než 6 měsíců?

S podezřením na nemoc navštivte praktického lékaře, případně rovnou gastroenterologa. Počítejte s tím, že léčba nebude snadná. V případě silných průjmů vám budou podány protiprůjmové léky. S největší pravděpodobností vám lékař doporučí pravidelné užívání probiotik. Nicméně především se budete muset dostat do psychické pohody. K tomu vám pomohou terapie či řada alternativních cest, jako je například jóga či různé formy meditace. Ve vážnějších případech budou muset do hry přijít antidepresiva.

Bojíte se mluvit o střevních nemocech? A víte, co je pro vaše střeva opravdu nejhorší?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.