Hlavní obsah

Jak se mění váha s věkem a na co si dát pozor v 15, 30 a 50

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com
18. 11. 2020

Cítit se atraktivně a spokojeně ve svém těle chcete v každém věku. Jenže ve dvaceti dá výsledek jinou práci než po padesátce. Jak velkou roli hraje váš věk v cestě za vysněnou postavou?

Článek

Postavu formuje nejen jídelníček a vztah k pohybu, ale i to, jak se oba faktory proměňují věkem. Vyvíjí se také váš metabolismus a hormonální pochody v těle, které hrají velkou roli například v ukládání tuků. Na co se zaměřit v jakém věku?

S obezitou dnes bojují i děti

Děti se rodí aktivní, jenže tuto přirozenost dnešní doba ničí: všude jezdíte autem, volný čas trávíte před televizí a s mobilem v ruce. „Vztah jedince k pohybu se formuje už v období 1 až 3 let, kdy má na dítě největší vliv rodina, následně pak v období 6 až 7 let, kdy se přidává i vliv školy a dalších organizací,“ vysvětluje profesor Václav Bunc z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Jak aktivní jednou budou vaše děti, rozhoduje i váš vlastní životní styl a vztah k pohybu. Snažte se trávit společný čas i aktivně, najděte dětem vhodný sportovní nebo taneční kroužek.

Pozor také na jídlo, zejména cukrovinky a fast food. Děti po nich přirozeně netouží, to dospělí je učí, že je to něco za odměnu. Nezdravé pokrmy by kvůli zdravému vývoji rozhodně neměly nahrazovat hodnotné potraviny.

Puberta ve znamení experimentů

„Biologická potřeba pohybu zaniká s nástupem puberty,“ varuje Václav Bunc. Jenže právě v tomto věku se začíná měnit postava a zejména pro dívky bývají zaoblené boky často deprimující. Místo zdravého životního stylu se ale nechávají strhnout rychlými dietami, což může vést i k poruchám příjmu potravy. Důležité je proto dbát i na práci se sebevědomím a na povědomí o zásadách zdravé výživy.

Foto: Ekaterina Vidyasova, Shutterstock.com

V dospívání je vzhled velkým tématem a dívky se často vidí neúměrně kriticky

Po dvacítce zpomaluje metabolismus

Rychlost metabolismu je daná geneticky, mění se ale i v průběhu života. Poprvé zaznamenáte změnu zhruba po dvacítce. „Metabolismus je zjednodušeně příjem živin a jejich následné zpracování. Jestliže máte metabolismus zpomalený, vaše tělo dlouho tráví zkonzumované jídlo, a tak nemá potřebu spalovat již v těle uložené tuky,” vysvětluje Martina Dvořáková, dietní koučka KetoDiet. Proto je těžší si udržet při stejném životním stylu svou váhu, s dalšími lety to bude ještě horší.

Pokud jste si po škole zvolili sedavé zaměstnání, neustále se vozíte autem a volný čas trávíte spíše pasivně, je třeba právě v tomto věku najít si aktivitu, při které se zapotíte, budete budovat i svaly, které pomáhají štěpit tukové zásoby. Zkuste třeba HIIT nebo kruhový trénink. V jídle myslete na dostatek bílkovin, pozor naopak na zbytečné cukry a alkohol. Právě po jeho konzumaci můžete vnímat, že ho organismus s pomalejším metabolismem odbourává stále hůř.

Po třicítce úřadují hormony

Důležitým faktorem, který se podepíše na vaší postavě, je těhotenství a změna životního stylu s dětmi. „Chcete-li hubnout po porodu, měly byste si uvědomit, že se vaše tělo chová jinak. Je to způsobené hormony, zotavením během šestinedělí a následným kojením,” vysvětluje Martina Dvořáková. S dětmi budete zřejmě aktivnější, můžete ale sklouznout i k nevhodným návykům, jako je dojídání po dětech nebo častější mlsání. Odolat vám pomůže dostatek vlákniny a pravidelnost v jídle.

Pozor ale i na přehnané cvičení. „Většina maminek je netrpělivá. Měly byste si však uvědomit, že když vaše tělo spaluje tuky, začnou se toxiny uložené v nich uvolňovat a mohou přecházet i do mateřského mléka. Proto by v období kojení měla redukce váhy probíhat pozvolněji,” dodává odbornice. Pravidelnou chůzí, případně joggingem ale nic nezkazíte. Porozhlédněte se také v okolí po cvičení, kam můžete vzít s sebou i své děti.

Foto: wong sze yuen, Shutterstock.com

Těhotenství vám postavu změní, myslete ale především na dítě a nesnažte se shodit kila drastickými dietami nebo úporným cvičením

Ve čtyřiceti nemáte čas samy na sebe

Dvacátnice hubnou hlavně kvůli sobě, případně aby se líbily mužům, po třicítce toužíte shodit kila do oblíbeného oblečení, po čtyřicítce se objevuje nová motivace - vaše zdraví. Tomu prospěje úprava jídelníčku. Myslete na dostatek zeleniny a vlákniny. Sacharidy typu bílá rýže a pšeničné pečivo vyměňte za luštěniny, celozrnné pečivo a obiloviny jako quinoa nebo pohanka.

Pokud bojujete s nadváhou, trpí vaše klouby, záda, šlachy. Ve volbě sportu tak zohledněte nejen jeho vliv na figuru, ale i dopad na zdraví. Úlevné je cvičení ve vodě, nordic walking nebo pilates. Důležité je ale myslet na pravidelnost. Vměstnat vedle péče o rodinu, domácnost a vlastní zaměstnání ještě pravidelný sport se může zdát obtížné, hledejte proto alternativy. Najděte si sportovní kroužek s dětmi, choďte denně pěšky, pořiďte si posilovací stroj k televizi.

S padesátkou vás změní menopauza

Pokud s věkem trávíte stále méně času v pohybu, je třeba to kompenzovat v jídle. Ubrat ve velikosti porcí, množství nezdravých jídel i kalorických bomb. Rozhodně ale nehladovte, to by metabolismus jen zpomalilo. Jezte vlákninu, kysané mléčné produkty a potraviny bohaté na fytoestrogeny. Po menopauze se totiž metabolismus skokově zpomalí vlivem hormonů. „Snižuje se hladina estrogenu, který pomáhá spalovat kalorie. Stejně funguje i testosteron u mužů,” varuje dietní koučka. Jestliže vás nebaví sport, snažte se alespoň denně chodit, zkuste tanec nebo jógu, pomůže srovnat i psychiku a hormony.

Jak si udržují štíhlou postavu slavní?  Podívejte se na jejich návyky i diety. 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek