Hlavní obsah

Kam vyrazit o víkendu, když není sníh: Vyrazte do jeskyně, příkopu nebo dračího království

Foto: Monkey Business Images, Shutterstock.com

Foto: Monkey Business Images, Shutterstock.com

Vrátí se ještě na chvíli pravá zima se sněhem a mrazem? To bohužel nevíme. Protože se počasí stále potácí mezi zimou a skoro jarem, můžete plánovat zimní i skoro jarní výlety. Co lze dělat pár následujících dní? Máme pro vás skvělé tipy, kam vyrazit klidně s celou rodinou.

Článek

Jste rádi, když najdete možnost prožít víkend nebo volné chvíle venku i s dětmi, anebo fandíte v zimních měsících spíš kultuře a aktivitám uvnitř? Pro každého máme zajímavé nápady, kam vyrazit.

Vezměte děti do Dračího království

Hrad a zámek ve Starých Hradech připravil pro rodiny s dětmi speciální pohádkové okruhy, kde potkají skřítky, víly a především draky, a pro milovníky historie je zase připraven prohlídkový okruh s expozicí nazvanou Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. V zimě je otevřeno jen o víkendech a ve svátky vždy od 10 do 17 hodin.

Pokud to máte do Starých Hradů daleko, pak by vás mohla zajímat obdobná šance na zámku v Mníšku pod Brdy: tento víkend se tam konají pohádkové prohlídky s komtesou (je nutné se předem objednat on-line).

Foto: Archiv hradu a zámku Staré Hrady

Na hradě a zámku ve Starých Hradech najdete mimo jiné i Dračí královstvíFoto: Archiv hradu a zámku Staré Hrady

Prohlídka jeskyně

Stojíte o trochu netradiční výlet? Vydejte se na prohlídku jeskyně Výpustek v Moravském krasu. Jeskyni vytvořil Křtinský potok a najdete v ní expozici, která vás přenese do doby před 60 tisíci lety, kdy zde žili jeskynní medvědi a lvi, a později, kdy se stala domovem lidí. V provozní budově jsou unikátní exponáty, instalace, animace a filmové ukázky. Do 28. února jsou prohlídky od úterý do neděle vždy v 10, 12 a 14 hodin.

Pokud vás objevování krás podzemí zaujme, můžete v Moravském krasu navštívit také Sloupsko-šošůvské jeskyně, které do konce února pořádají prohlídky s baterkou, a to od úterka do neděle v 10 a 13 hodin, je nutná rezervace předem.

Foto: Správa jeskyní ČR

Návštěvou jeskyně Výpustek se přenesete do doby, kdy tu žili jeskynní medvědiFoto: Správa jeskyní ČR

Galerie českých potravin

Znáte příběhy českých potravin, které denně kupujete v obchodech? Hodně zajímavostí o nich najdete v expozici Galerie českých potravin v Muzeu potravin a zemědělských strojů v Ostravě. Najdete tu vybrané české produkty, které jsou něčím významné. Expozici hodlá muzeum měnit každé tři měsíce, aby se dostalo na co nejvíc zajímavých exponátů. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin.

Foto: Archiv muzea

Typické potraviny, které si možná pamatujete z dětství, se staly exponáty v zajímavém ostravském muzeuFoto: Archiv muzea

Zimní rybolov

Patříte mezi vášnivé rybáře? Pak nemusíte čekat na jaro, abyste se mohli věnovat své zálibě. Například na Vysočině je hned několik míst, kde si lze užít i zimní rybolov. Na Vojtově rybníku ve Víru můžete vyzkoušet takzvaný lov na dírkách, tedy lovení ryb pod ledem. Když pořádně mrzne a vytvoří se dostatečně silný led, vyvrtá se do něj několik děr, kterými se chytá. Takové rybaření není na mnoha místech běžně povoleno, proto sem láká i zkušené rybáře. Rybolov pokračuje v zimě také na obou rybnících v Nedvědici nebo na vodní nádrži v Ostrově nad Oslavou. Můžete si tu půjčit vybavení i koupit ryby.

Foto: Koruna Vysočiny

Rybařit se dá i v zimě. Pokud ještě přijdou mrazy, pak si můžete užít lov na dírkách. Pěkně zalovit si můžete ale i bez mrazuFoto: Koruna Vysočiny

Projděte si Jelení příkop

Pokud bude počasí přát, můžete i teď v zimě vyrazit na procházku do Jeleního příkopu pod Pražským hradem. Terén je trochu náročnější, takže když to klouže a nasněží, je uzavřen, ale momentálně počasí přeje a máte se na co těšit. Pohled na Hrad z netradiční perspektivy je úchvatný a i samotný příkop je velmi malebné místo. Vstup do Jeleního příkopu je zdarma, otvírá se v 10 hodin a zavírá když padne soumrak. Vejít do něj lze z několika stran, ale záleží na aktuálním počasí. Doporučena je vhodná obuv, která zohlední náročnost terénu.

Foto: Seznam Zprávy / Michal Sula

Jelení příkop je rokle pod Pražským hradem a teče tudy potok BrusniceFoto: Seznam Zprávy / Michal Sula

Reklama