Hlavní obsah

Nesrovnalosti v sexuální touze

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Vy se chcete milovat, on ne. Omluvíte ho, vždyť měl tak těžký den! Situace se však opakuje. Partner se zase tváří odmítavě, zatímco vám v rozkroku pulzuje vášeň. Co uděláte jako první? Vyprovokujete hádku, nebo se to pokusíte vyřešit? Tohle radí experti na sexuální touhu.

Článek

Aby si dva lidé v posteli naprosto sedli a měli stejné preference i požadavky na frekvenci milování, je téměř nemožné. Americký sociální psycholog Justin Lehmiller říká, že v dlouhodobých vztazích se sexuální pudy partnerů čas od času dostanou mimo synchronizaci, což je normální, pokud se z toho ovšem nestane trvalý problém, který začne vztah výrazně stresovat a namáhat.

V překladu řečeno, z toho, že vás partner sem tam odmítne (a vy zase jeho), nedělejte vědu. Každý má právo být kupříkladu unavený. Pakliže se však jedná o standardní a neměnný stav (pořád se v té posteli nějak nemůžete sejít a shodnout), podívejte se na to jako na problém páru a naordinujte si párovou terapii. Čím začíná?

1. Nerozdělujte se

Z celonárodně reprezentativního britského průzkumu vyplynulo, že jeden ze čtyř dospělých pociťuje kvůli nesrovnalosti v sexuální touze frustraci. Americká psycholožka a odbornice na touhu Kristen Mark se k této informaci vyjádřila a vidí problém hlavně v tom, že se partneři začnou navzájem obviňovat a hanit. „Asi už tě nepřitahuju, přitom dělám, co můžu!“ Pokud jste ve stejné situaci, odpusťte si klasické „já“ a „ty“, ale přejděte k „my“. „My se to pokusíme vyřešit!“

2. Najděte rizika a předcházejte jim

Stresové faktory, chronická únava, pracovní přetížení, léky, nemoc. Je toho hodně, co potlačuje touhu. Každý ať se zamyslí, co ho od sexu odrazuje. Kristen Mark tvrdí, že někdy lidé tyhle problémy potřebují řešit přednostně, jinak se ve znovuvzkříšení milostného života nepohnou dál. Promluvte si s lékařem o své a partnerově medikaci, pokuste se zajistit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, vyvarujte se rizik, třeba alkoholu, který vás uspává.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Někdy jsou za nechutí k sexu příčiny, které se dají docela snadno odstranit. Jen je musíte najít a pojmenovatFoto: Photographee.eu, Shutterstock.com

3. Konečně si svěřte svá tajemství

Milenec nemá křišťálovou kouli a taky vám nečte myšlenky. Je třeba ho nasměřovat – s upřímností odtajnit, co je pro vás v posteli přijatelné, milé, vášnivé a chlípné. To samé by měl udělat i on vůči vám. Proč? Stává se, že jedinci se sníženou touhou sex odmítají, protože jim nedává to, co potřebují a chtějí. Nebaví je a mají problém na to protistranu upozornit, tak raději mlží, milování se vyhýbají, přitom jsou schopní promasturbovat klidně i celý víkend. (Ano, o samotě si užívá i váš partner. Výzkum společnosti Tenga odhalil, že jedinci žijící v partnerském vztahu masturbují průměrně desetkrát měsíčně!)

4. Společná setkání plánujte

Sex zapsaný v kalendáři sice v někom vzbuzuje rozpaky, ovšem oproti spontánnímu milování má veliké výhody. Zaprvé máte čas na budování očekávání a vzrušení, zadruhé se na něj lépe psychicky i fyzicky připravíte. Můžete si dát sprchu či uklidňující koupel, použít parfém, vyndat krajkové spodní prádlo… Když si sex naplánujete na pro vás ideální dobu, snížíte riziko rušivých vlivů.

5. Jděte krokem pomalejšího

Libido vašeho milence je přece jen aktivnější, nebo naopak to vaše. Ze sexuologických ordinací se ozývá, že v takových případech je nutné jít krokem pomalejšího partnera, tedy ten čilejší a chtivější by se své drahé polovičce měl přizpůsobit a nenaléhat na ni. Pak se totiž může stát, že si ten laxnější z dvojice k sexu vybuduje nepřekonatelný odpor. Vlk se tudíž nenažere a koza nezůstane celá.

Reklama