Hlavní obsah

Nohy jako konve, z prstů prstýnek nesundáte: Co jíst a pít, abyste v létě nezadržovali tolik vody

Foto: Pearl PhotoPix, Shutterstock.com

Foto: Pearl PhotoPix, Shutterstock.com

Cítíte se ve vedru oteklí a napuchlí? Na zadržování vody v těle je lidský organismus ve vysokých teplotách náchylnější. Proto se s ním v těchto potýká mnoho lidí nehledě na věk a kondici. Při správné skladbě jídelníčku ale můžete tělo poměrně efektivně odvodňovat.

Článek

V létě, kdy se více potíte a tělo má tak sklony k dehydrataci, je zadržování vody poměrně častým problémem. Otoky a pocit opuchlosti přitom trápí nejen jedince s nadváhou, což je častá mylná domněnka. Voda v těle není vázaná na tuky, naopak se drží ve svalech, proto se s problémem potýkají často také sportovci a lidé s atletickým typem postavy. Prevencí není jen pohyb a kompenzace sedavého zaměstnání, ale také skladba jídelníčku.

Voda je alfa a omega

Základním výživovým opatřením proti zadržování vody v organismu je dostatečně pít, což může znít paradoxně. Když se ale potíte, tělo vodu ztrácí a dehydratované tělo má tendenci vodu zadržovat. Jednoduše je to jeho obranný mechanismus. Za den byste měli vypít, v závislosti na tělesné stavbě, kolem 1,5 až 2,5 litru vody, v létě ovšem klidně i výrazně více. Zvláště pokud sportujete nebo se věnujete namáhavé činnosti.

Foto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Naplňte lahvičku a noste ji všude s sebou, tak si zajistíte dostatek tekutin po celý denFoto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Pijte neslazené nebo minimálně slazené nápoje, nejlépe obyčejnou vodu, minerálky nebo třeba vodu s čerstvým ovocem. „Dobrou alternativou může být přidání jablečného nefiltrovaného octu, kdy doporučuji třikrát denně jednu lžíci do dvou deci vody. Doplníte tak lépe tekutiny, dodáte tělu zdravé látky a získáte ochucený drink. Další vhodnou alternativou můžou být bylinné čaje,“ doporučuje Markéta Kudera ze zdravé výživy Farmy Živina.

Co zavodňuje

Hned po pitném režimu se zaměřte na potraviny, které v jídelníčku máte, a ověřte si, zda nemohou být příčinou problému. Zadržování vody podporuje nadměrná konzumace sladkostí, respektive bílého cukru, nadměrné množství soli, bílé mouky a výrobků z ní, tedy třeba pečiva či těstovin. Problém představuje také alkohol a produkty, které obsahují konzervanty, což znamená hlavně polotovary a obecně vysoce průmyslově zpracované potraviny.

Foto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Banány pomohou proti otokům, ale i na únavu a podrážděnostFoto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Potraviny, které pomáhají

Tělo pomáhají odvodnit v první řadě potraviny, které jsou bohaté na hořčík a draslík. Patří mezi ně například banány, avokádo, rajčata, listová zelenina, semínka, ořechy nebo luštěniny. Tyto potraviny pomáhají regulovat hladinu sodíku v těle a podporují produkci moči, tím pádem i proces odvodnění těla.

Obecně vhodné jsou pak různé druhy ovoce a zeleniny, které obsahují hodně vody. „Skvělý je třeba meloun, který jednak v horku přijde k chuti a jednak obsahuje vitamíny, minerály, vlákninu a podporuje odbourávání škodlivin z těla,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro hubnutí a výživu Naturhouse a pokračuje: „Na odvodnění se výborně hodí i salátová okurka, která má minimum kalorií. Připravit si z ní můžete například tzatziki nebo osvěžující studenou polévku. Mezi diuretika patří také i kořenová zelenina, hlavně pak petržel, kterou můžete použít ogrilovanou nebo do různých salátů.“

Pozor na vážnější příčiny

Za zadržováním vody v těle ale nemusí být jen vysoké teploty a špatná skladba jídelníčku. Poměrně častou příčinou je hormonální nerovnováha, která nejčastěji nastává před nebo při menstruaci, v období přechodu nebo v těhotenství. Na vině mohou být i některé léky, například antikoncepce, antidepresiva nebo léky na vysoký tlak. Vždy proto pozorně čtěte příbalovou informaci. Nutno zmínit, že dlouhodobější potíže mohou mít i o mnohem vážnější příčiny, například selhávání ledvin. Proto v případě, že se problémy potýkáte déle, určitě běžte k lékaři.

Léto je překvapivě dobrým obdobím i na hubnutí. Tohle jsou zlatá pravidla letních diet.

Reklama