Hlavní obsah

Odřený nos z rýmy zahojíte na počkání

Foto: New Africa, Shutterstock.com
26. 10. 2021

Respirační choroby se s příchodem podzimu opět šíří, s kašlem a bolavým krkem uléhají školáci i dospělí. Na teplotu i dusivý kašel lze vyzrát pomocí léků, co ale pomůže na odřený a citlivý nos, ze kterého neustále teče a jak vyzrát na rýmu, aby byla co nejsnesitelnější?

Článek

Rýma vás otravuje a vysiluje, ale dá se vydržet a zvládáte s ní chodit do práce a plnit všechny ostatní povinnosti. Jenže za jakou cenu? Večer vás bolí hlava, tlačí vás v dutinách, nos máte věčně zarudlý od častého smrkání, rty rozpraskané, protože dýcháte ústy, a kůže pod nosem je odřená a citlivá na dotek. Co s tím?

1. Naučte se smrkat

Čím více a úporněji budete smrkat, tím odřenější nos budete mít. Hlasité troubení a silné „tlačení“ není přitom ani při ucpaném nosu nutné. Namáhá, zhoršuje podráždění i otok a může poranit překrvenou sliznici. Jak na to? „Lehce stiskněte nejdříve jednu dírku, pak následuje smrknutí, setřete uvolněný hlen a stejně tak to zopakujte u druhé dírky,“ doporučuje Michal Jurovčík z ORL polikliniky FN Motol. „Často se setkáváme s tím, že když rodiče dávají dítě vysmrkat, dítě vydechuje oběma dírkami a rodič mu nos přerušovaně zacpává. Může to sice působit decentněji, ale je to náročné pro dutiny a silně neefektivní současně,” varuje lékař.

2. Otírejte nos jemně

Stále vám teče z nosu a nutí vás to posmrkávat a nos stále otírat? Dělejte to velmi jemně, pouhým poťupáváním a přikládáním kapesníku, kůži nedřete, netřete ani „nestírejte“ silou do stran. Čím méně budete pokožku dráždit, tím lépe. Jinak se odřená kůže v okolí nosu a rtů začne vysušovat, bolet, a může dokonce popraskat.

3. Vyberte dobře kapesník

Když už nos musíte utřít, tak správným kapesníkem. Šetrnější než látkové jsou kapesníky papírové, koupit můžete dokonce pečující s výtažky z aloe nebo měsíčku. Naopak se vyhněte parfemaci, ta může být pro odřenou pokožku zbytečně dráždivá!

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Papírové kapesníky jsou hygieničtější, protože je po použití hned vyhodíte a nevzniká líheň virů a bakterií

4. Promazávejte kůži po celý den

Přetěžovanou pokožku kolem nosu a horního rtu je třeba pravidelně promazávat. Hojení urychlí krémy s obsahem pantenolu nebo heřmánku, můžete použít i hutnější pomádu na rty. Pokud se neobejdete bez make-upu a mazání je pro vás během dne nemyslitelné, dopřejte zarudlé kůži péči ihned po návratu domů. Jemně se odličte a pokožku vydatně promastěte. S bolavou rozpraskanou kůží pomůže konopná mast nebo přípravky z lékárny pro obnovu kožní bariéry.

5. Spolehněte se na mořskou vodu

Aby nevznikla závislost na nosních kapkách, lze mnohé užívat maximálně týden. O nos a dutiny pečujte proto raději přípravky s mořskou vodou, ty lze používat dlouhodobě i preventivně, k hygieně nosu a posílení sliznic. Při rýmě usnadní odvádění hlenů a ulehčí dýchání. „Kromě mechanického očistění dochází i ke zvlhčení zánětem podrážděné sliznice a k jejímu zklidnění,“ vysvětluje dětská lékařka Jarmila Seifertová z Kladna.

6. Bojujte s otoky bylinkami

Proti otokům dutin, a tedy proti pocitu ucpaného nosu, dobře poslouží bylinné tinktury a koncentráty. „Protiotokovou činností se vyznačuje například habr, borovice, černý rybíz, lékořice divizna, mateřídouška a prvosenka. Pro celkovou činnost dýchacích cest je důležité, aby dobře fungoval imunitní systém, který lze podpořit tinkturami z echinacey či eleuterokoku a gemmoterapeutiky z černého rybízu, lesního bezu a ořešáku. Dále se zaměřte na ty, které podpoří činnost dýchacích cest. Jsou to divizna, jitrocel, podběl, habr a modřín,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Foto: encierro, Shutterstock.com

Divizna brání sliznice dýchacích cest před vysycháním, uleví při rýmě, vlhkém i suchém kašli

7. Dezinfikujte vyrážku

Kolem nosu se při rýmě mohou objevit i pupínky, opary a další vyrážky. Vznikají v důsledku oslabené imunity a narušené přirozené kožní bariéry. Postižené oblasti ošetřete přípravky s antiseptickými účinky, které současně hojí. Vyhněte se dezinfekcím, které mají tendenci pálit, stav odřené a poraněné kůže byste tím jen zhoršili! Vyrobte si raději domácí heřmánkovou mast.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek