Hlavní obsah

Nejhezčí dárek ke Dni matek? Kytička je prima, ale problém neřeší. Zkuste i něco jiného!

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Přes 80 procent maminek na mateřské trápí osamění. Jejich muži samozřejmě pracují, a tak jsou s dětmi většinou celé dny samy. Téměř si neodpočinou a jejich společenský život skomírá – sladit tempo s bezdětnými přáteli je téměř nemožné. S blížícím se Dnem matek je důležité tohle připomenout, protože dostat jednou za rok květinu je milé, ale – se vší úctou a pokorou – je to málo.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Už se o tom občas mluví, ale pořád je to tak trochu tabu. Mateřství není jen příliv bezbřehého štěstí a lásky, ale souvisejí s ním i negativní emoce – což se nepřiznává snadno. Většina matek malých dětí, bez ohledu na to, jak moc své ratolesti milují, cítí i smutek ze ztráty společenského života, osamělost, izolaci od „světa dospělých“ a samozřejmě fyzické i duševní vyčerpání či stres.

Průzkum to potvrdil: čísla mluví jasně!

Podle průzkumu, který si v letech 2022/23 nechaly zpracovat tvůrkyně aplikace Mamio, jasně vyplývá, že většinu českých maminek nejvíc trápí osamělost, ztráta přátel a neschopnost najít nové. Do průzkumu se zapojily matky dětí do šesti let, z velkých měst i malých obcí a měly jedno, dvě i více dětí. A jak to dopadlo?

Na otázku, zda se cítí osaměle, 43 % dotazovaných odpovědělo, že rozhodně ano, a jen pouhá čtyři procenta maminek se osaměle rozhodně necítí. Podobně jsou na tom i se společenským životem – výrazně se zhoršil u 44 %. 68 % účastnic uvedlo, že někdy opravdu cítí, že potřebují mluvit s dospělým člověkem. A 47 % by si rádo našlo kamarádku s podobně starým dítětem, aby spolu mohly trávit čas.

Celé dny sama s nemluvnětem

Že vám příchod dítěte obrátí život naruby, není žádná novinka. Většina žen samozřejmě ví, že mateřství bude mít vliv na jejich společenský i pracovní život, a s tím do toho také jdou. Pravda ale je, že až v praxi zjistíte, jak moc velká změna to je.

Muž je celý den v práci, jak jinak by rodina, která přišla o jednoho výdělečného člena, mohla v dnešní době vyžít. S kolegy si najednou nemáte moc co říct a kamarádky z bezdětných dob? Těžko s nimi držet tempo, pokud ony samy ratolesti nemají.

Vy s miminkem asi nemůžete každý týden vyrazit s kámoškou jen tak do vinárny na dvojku a ona s vámi asi nebude chtít trávit odpoledne na pískovišti. Navíc může být chvílemi trochu potíž s hledáním společných témat (první měsíce mateřství jsou hodně intenzivní). >>>Může fungovat kamarádství, když máte děti a kamarádky ne?

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Být celý den sama s malým dítětem? Zodpovědná práce 24/7, která mnohé ženy dovede až na pokraj vyhořeníFoto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Mámy potřebují kamarádky

„Je to i problém moderní doby, kdy už rodiny nežijí tolik pospolu, třeba víc generací v jednom domě, jako tomu bylo dřív. Žena v takovém případě mohla mít oporu v matce, babičce, sestře, ale teď je většinou na miminko opravdu sama,“ upřesňuje životní koučka Lenka Procházka.

Slova koučky potvrzuje Johana Šperlová, jedna z tvůrkyň aplikace Mamio: „Viděly jsme ženy kolem nás, naše kamarádky i rodinu, jak se jim po narození dětí obrací život naruby. Často přicházely o svůj společenský život, svá přátelství, o svůj volný čas a často tápaly, jak se s novou situací poprat.“

Ji i její kolegyni Laureen Höllge překvapilo, že neexistuje žádná aplikace, která by byla určená k propojování maminek. A tak ji vytvořily. Jedná se o jakousi seznamku, kde si mámy hledají kamarádky – podle bydliště, věku dítěte… Navíc je to prostor, kde mohou najít i nejrůznější rodičovské a mateřské informace z ověřených zdrojů.

Dárek ke Dni matek

V neděli se slaví Den matek a většina asi dostane od svých ratolestí či partnerů květinu nebo jiný malý dárek. Určitě to potěší. Ale nezapomínejte, že pozornost, podporu a pomoc mámy potřebují celý rok. Výše uvedený průzkum totiž ukázal ještě jednu smutnou pravdu: Děsivých 62 % maminek si bez dítěte někam vyrazí méně než jednou měsíčně, nebo dokonce vůbec! 41 % se svěřilo, že rodina či kamarádi jim na dítko dohlédnou méně než jednou za měsíc nebo nikdy.

Život v osamění a bez odpočinku

Jenže občas na pár hodin vypustit, alespoň jednou týdně, je v podstatě nutnost. Je důležité mít chvíli jen sama pro sebe, kdy nemusíte být stále k dispozici (tedy být ve střehu, kdy dítě zabrečí atd.). Jít si zacvičit, jen tak se projít, chvíli si v klidu číst, zajít si na kafe s kamarádkou… >>>Syndrom vyhoření hrozí i na mateřské!

Věnovat se chvíli jen sobě, to je předpoklad pro vyrovnanost, psychickou pohodu a spokojenost. „Je naprosto přirozené, že nemůžete být stále na sto procent šťastné, a je naprosto v pořádku občas dítě přenechat manželovi či někomu jinému a jít si chvíli po svém!“ dodává Lenka Procházka.

Načítám