Hlavní obsah

Stýská se mu po bývalce a možná ji pořád miluje? Varovná znamení, při kterých byste měla zbystřit

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Ve vztahu není nic otravnějšího, než když máte špatný pocit z partnerovy bývalky, která vám (možná) znepříjemňuje život. Skutečně se s její ztrátou váš Jirka nebo Pepa vyrovnal? Pozor si dejte na těchto pět varovných signálů!

Článek

Průzkum vedený profesorem Petrem Weissem ukázal, že za život mají čeští muži v průměru asi devět partnerek. Každá z těchto žen pro vás může představovat možné nebezpečí. Jak poznáte, že na některou váš protějšek stále myslí?

1. Pořád o ní mluví

Není zrovna fér očekávat, že partner svoji nebožku úplně vyřadí ze života. Vždyť s ní má společné zážitky, přátele a psa ve střídavé péči. Pokud o ní sem tam něco utrousí, třeba že s Alíkem měla problém u veterináře, všechno je pravděpodobně v pořádku, nicméně jakmile se o bývalce zmiňuje ráno, odpoledne a večer, tráví s ní čas na telefonu, tak s ní stále zůstává spojený. A motiv?

Třeba se bojí, že by to s vámi nevyšlo. Nedivte se, i muži si nechávají zadní vrátka… Promluvte si, zda je partner skutečně připravený posunout se dát a budovat nový vztah.

2. Porovnává vás

„Marcela byla naprosto úžasná. Nikdy se nestalo, že bych neměl teplou večeři. Ona vlastně vařila o dost lépe než ty, promiň, zlato.“ Že lidé své partnery srovnávají, je poměrně běžné. Buď hledáte někoho, kdo má stejné charakterové vlastnosti jako předchozí známost, nebo naopak usilujete o opak.

Většinou se tohle bilancování děje bezprostředně po rozchodu nebo na začátku vztahu. Jestli vás ale partner s ex nahlas (!) porovnává po několika měsících, nebo dokonce letech soužití, začněte jednat. Má vůbec cenu s ním zůstávat? Přihlédněte k tomu, jaké má pozitivní vlastnosti a zda převažují nad negativními.

3. Neustále sleduje její profil

Partner má profil na sociální síti, jeho bývalka pochopitelně také. Mají se v přátelích a občas zaznamenáte, že si vymění nějakou narážku, popřejí si k narozeninám. Nemusí to vůbec nic znamenat, ale také může.

V závislosti na tom, jaký má váš současný přítel vztah se svojí ex, lajkování příspěvků představuje buď pouhé přátelství, nebo urputnou snahu o udržení kontaktu a žití „po starém způsobu“. Zeptejte se ho, proč se rozešli. Hrozí totiž, že ve vzduchu visí nedořešená témata a nezahojené rány, které by vaše partnerství mohly ohrozit.

Foto: LookerStudio, Shutterstock.com

Sociální sítě nabízejí možnost být bývalým partnerům stále nablízku. A kdo má potíže se odříznout, ten toho využívá pod záminkou, že „udržuje dobré vztahy“Foto: LookerStudio, Shutterstock.com

4. Pečuje o pozůstalost jako o poklad

Bývalka mu kdysi ušila tričko či nechala vyrobit náramek s vyznáním a on si tyhle věci po ex nechal. Je-li tričko v krabici a plní funkci milé vzpomínky na minulost, nestresujte se. Obavy ale mějte, pokud je tenhle kus bavlny posvátná věc, na kterou nemůžete ani sáhnout, aby se náhodou nepoškodila. Partner si tričko obléká velmi často a nesmírně rád? Pak existuje riziko, že svoji ex ještě stále nedostal z hlavy.

5. Předvádí vás

Je tu jistá věc, kterou někteří muži dělají, když se chtějí vrátit ke svým ex. Přejdou do soutěžního režimu a neoficiálně závodí s bývalkou, kdo se jako první znovu „zamiluje“ a naváže nový vztah. Obvykle to poznáte tak, že se partner vámi před ex nepřiměřeně chlubí. Když se někde všichni tři potkáte, má tendenci na vás neustále sahat, šeptat vám do ucha sladká slovíčka – především když se nebožka dívá. Chce, aby žárlila! Bohužel – pořád ji má pod kůží.

I zde je důležité otevřít klidný a upřímný dialog. Partnera ihned neodsuzujte, je docela možné, že si neuvědomuje, jak moc vás jeho činy rozčilují. Snad mu dojde, že aby mohl být šťastný, měl by si ujasnit, co vlastně chce.

Jiná je situace, pokud má partner s bývalkou děti. V takovém případě s ní samozřejmě musí být v kontaktu, ať chce, nebo ne. Je rozvedený a má děti? Na tohle se připravte!

Reklama

Související témata: