Hlavní obsah

5 bylinek, které by měla znát každá žena

Foto: Fresja, Shutterstock.com

Foto: Fresja, Shutterstock.com

Na bylinky se (nejen) ženy mohou obrátit ve všech fázích života, a to s celou škálou malých i větších neduhů. Bylinné čaje podpoří třeba léčbu neplodnosti, zažehnají projevy klimakteria a postarají se o snazší hubnutí. Dáte šanci přírodní léčbě?

Článek

Léčivé bylinky toho dokážou mnohem víc, než byste možná řekli! Právě dnes je Mezinárodní den žen, tak se pojďme blíže podívat, které bylinky jsou pro ženy jako stvořené a s čím vším dovedou pomoct.

1. Kontryhel pro hormonální rovnováhu

Nejlepší bylinný přítel ženy – i tak se dá říkat kontryhelu obecnému. V jeho nati se vyskytují protizánětlivé třísloviny, silice a rostlinné hormony, které mají vynikající účinky na hormonální procesy v ženském těle. Kontryhel pomáhá ukočírovat nepravidelnou menstruaci i zvládnout menstruační bolesti a preventivně působí proti vzniku cyst a děložních myomů. Díky dobrému vlivu na hladinu hormonů se doporučuje denně popíjet také v období klimakteria – přispívá k zmírnění jeho negativních projevů.

Foto: speakingtomato, Shutterstock.com

Čaj z kontryhelu dokáže pomoct ženě každého věkuFoto: speakingtomato, Shutterstock.com

2. Řebříček proti migrénám a na dělohu

Díky obsahu azulenu má řebříček obecný vynikající protizánětlivé a regenerační účinky. Obsahuje ovšem i další prospěšné látky, jako jsou silice, třísloviny nebo rostlinné steroly. Pravidelné pití čaje z řebříčku výrazně zmírňuje migrény – někteří lidé se shodují, že jim díky němu vymizely úplně. A podobně jako kontryhel velmi prospívá ženskému tělu – doporučuje se popíjet při nemocech dělohy, problémech s menstruací i v období přechodu.

Foto: Starover Sibiriak, Shutterstock.com

Pravidelné pití řebříčkového čaje dokáže zatočit s migrénamiFoto: Starover Sibiriak, Shutterstock.com

3. Kopřiva nastartuje metabolismus

Na jarní očistu si rozhodně připravte kopřivu dvoudomou, která má detoxikační a močopudné účinky. Čistí krev, posiluje ledviny, podporuje krvetvorbu a výborný vliv má také na játra. Na jaře se hodí i pro ty, kteří bojují s pylovými alergiemi, neboť látky v ní obsažené potlačují uvolňování histaminu. Kopřivový čaj se doporučuje popíjet také při hubnutí. Díky chlorofylu povzbuzuje látkovou výměnu, tedy urychluje práci metabolismu. Krom toho podporuje také správné trávení.

Foto: Haluk Cigsar, Shutterstock.com

Období jarní očisty se blíží, kopřivou se proto určitě vyplatí zásobitFoto: Haluk Cigsar, Shutterstock.com

4. Maliník podpoří plodnost i hubnutí

Čaj ze sušených listů ostružiníku maliníku podporuje hubnutí a působí proti ukládání tukových zásob. Mnohem více jsou však ceněné jeho účinky při snahách o početí, podporuje totiž dozrávání vajíčka a správný stav sliznice. Maliník má obecně dobrý vliv na kondici ženských orgánů, působí proti zánětům vaječníků a dělohy. V některých případech se doporučuje pít čaj z maliníku v posledním měsíci těhotenství, protože by měl usnadnit porod. Není ale vhodný pro každou rodičku: vyhněte se mu při komplikacích, jako je krvácení, zkrácení děložního čípku nebo předčasné kontrakce.

Foto: Bubushonok, Shutterstock.com

Popíjet čaj z listů maliníku se doporučuje i v posledních týdnech bezproblémového těhotenstvíFoto: Bubushonok, Shutterstock.com

5. Sporýš na úzkost a pro zdravé vaječníky

Na ženské tělo výborně působí také čaj ze sporýše lékařského – možná tuto bylinku znáte pod jménem verbena. Podobně jako maliník podporuje plodnost, respektive správné fungování vaječníků. Díky hořčinám a tříslovinám pomáhá zmírňovat žaludeční a trávicí potíže. Jeho skvělé účinky ale pocítíte také v případě, že potřebujete trochu ulevit psychice. Působí proti úzkostem, navozuje dobrou náladu a pomáhá řešit nespavost. Šálek před spaním je dobrý nápad.

Foto: Marcel Hufschmidt, Shutterstock.com

Šálek čaje z této bylinky si dejte večer, abyste lépe spaliFoto: Marcel Hufschmidt, Shutterstock.com

Foto: Archiv firem

Zleva: Bylinný porcovaný čaj ze sušené natě kontryhelu Apotheke, cena 36 Kč (20 sáčků). Ženský čaj ze směsi kontryhelu, měsíčku, maliníku a řebříčku Serafin, cena 65 Kč (15 sáčků)Foto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Sypaný čaj Maliník list Allnature, cena 145 Kč (250 g). Sypaný čaj ze sušené natě sporýše Dr. Popov, cena 35 Kč (50 g)Foto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Bio sypaný čaj ze sušeného řebříčku Sonnentor, cena 80 Kč (50 g). Porcovaný čaj Kopřiva Apotheke, cena 36 Kč (20 sáčků)Foto: Archiv firem

Některé byliny můžete klidně pěstovat doma na parapetu. Znáte sedmero nejlepších bylinek pro domácí minizahrádku?

Reklama