Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Každý, kdo se již někdy setkal s bolestí ucha, dobře ví, jak úporná a intenzivní dokáže být. Zdaleka nejčastěji se jedná o zánět zvukovodu nebo středního ucha, uši ale mohou bolet i z jiných příčin, které s nimi zdánlivě nesouvisí, jako je například zánět hrtanu (faryngitida), migréna, bolest krčních mandlí (například při angíně), čelistního kloubu nebo zubů. Pak jde o tzv. sekundární neboli přenesenou bolest. Jaké nejčastější příčiny mohou stát za bolestí ucha?
Zánět středního ucha
„Mezi nejčastější příčiny bolestí patří záněty středouší, typické zejména pro dětský věk. Podtlak ve středouší, později přetlak, způsobený hromadící se tekutinou, způsobuje bolest až silnou bolest. Ve skutečnosti je to sekundární děj, podmíněný primárním zánětem v horních cestách dýchacích, tedy nosní a nosohltanové sliznice (rýmou). Následuje omezení funkce Eustachovy trubice, tedy spojky nosohltanu a středouší. U dospělých bývá toto postižení mnohem vzácnější,“ říká lékař Zdeněk Kučera, primář oddělení ORL Nemocnice Jablonec nad Nisou.
Zánět středního ucha se projevuje velkou bolestivostí ucha, která je spojena se zvýšenou teplotou nebo horečkou, nechutenstvím, či dokonce bolestí břicha, zvracením a průjmem.
Jak se léčí:
Při příznacích, které ukazují na zánět středního ucha, je vhodné podat analgetika pro utlumení bolesti, případně léky pro snížení horečky a navštívit ORL ambulanci. Občas se stále diskutuje na téma, zda je vždy nutné ucho takzvaně „píchnout“ nebo ne. Podle lékařů platí, že šetrná paracentéza (propíchnutí ušního bubínku) je lepší. Především z důvodu, aby polevil středoušní tlak patologické sekrece na vnitřní ucho.
Pokud praskne bubínek samovolně dříve, než stihnete dojít k lékaři, nic závažného se neděje, na bubínku se zpravidla udělá jen miniaturní trhlina, která dobře zaroste. Antibiotika jsou ordinována v případě pokročilého akutního zánětu středouší či při podezření na komplikace.
Zánět vnějšího zvukovodu
Zánět vnějšího zvukovodu (otitis externa) může být způsoben bakteriální, virovou nebo mykotickou infekcí zapříčiněnou kvasinkami. „Zánět zvukovodu, přesněji řečeno jeho výstelky – kůže - bývá nejběžněji způsobený expozicí vody, z bazénu, přírodní vody, někdy i dlouhým koupáním v moři a následně nedokonalým vysušením. Dalšími příčinami jsou nevhodné způsoby čištění ucha, vatové tamponky, mikrotraumatizace povrchu kůže, časté odmašťování šampony či mýdlem,“ popisuje lékař Zdeněk Kučera.
Nemoc se projevuje pocitem zalehlého ucha, bolestí různé intenzity, která se mnohdy stupňuje večer a v noci, žlutým či žlutozeleným výtokem z ucha nebo poruchami sluchu, ucho je teplé, načervenalé, nateklé a citlivé.
Jak se léčí:
Pokud jde o neinfekční zánět s mírným průběhem, postačí k léčbě volně prodejné ušní kapky či spreje, které tlumí bolest či otok a čistí ucho. V případě virového zánětu jsou podávána antivirotika v kombinaci s vitaminy B, pokud zánět způsobí plísně, ordinuje lékař lokální antimykotický přípravek, kterým se ucho vyplachuje. U bakteriálních zánětů zvukovodu jsou potřeba antibiotika ve formě ušních kapek nebo mastí, případně tablet.

Někdy postačí aplikace volně prodejných ušních kapekFoto: ChameleonsEye, Shutterstock.com
Kdy s bolestí ucha k lékaři
- Pokud potíže trvají déle než dva dny a stav se nelepší, nebo dokonce zhoršuje
- Když je bolest tak silná, že narušuje spánek a běžné denní fungování
- Pokud bolest nereaguje na běžné léky proti bolesti (analgetika)
- V případě, že se objeví výtok z ucha – hnis nebo čirá tekutina
- Pokud se přidá horečka nad 38 stupňů, závratě nebo zvracení
- V případě úrazu nebo mechanického poškození zvukovodu
- Při potížích s rovnováhou, obrně lícního nervu či pískání v uších
- Pokud se objeví bolest v čelistech při polykání či žvýkání
- Při bolesti ucha u malých dětí, obzvláště pokud jsou plačtivé a často si sahají na ucho
Zánět zevního ucha
Mezi záněty vnějšího ucha (tzv. externí otitida) patří hned několik zánětlivých onemocnění, která mohou postihnout oblast ušního boltce, zevního zvukovodu a zevní vrstvy bubínku, na jejichž vzniku se mohou podílet viry, bakterie, plísně, případně se jedná o alergický zánět s projevy kožního ekzému. Hlavním příznakem je bolestivost, podráždění a svědění kůže.
Jak se léčí:
Léčba se odvíjí od příčiny zánětu, využívají se lokální antimykotika nebo antibiotika, přípravky pro zklidnění ekzému, antihistaminika nebo i kortikoidy.
Další příčiny bolesti ucha:
- Zánět Eustachovy trubice: mezi typické příznaky patří zalehlé ucho, nepříjemný tlak v uchu, otok, bolesti v uchu při polykání, zhoršený sluch, může se rozvinout akutní zánět středního ucha
- Chronický zánět středního ucha: jedná se o zánětlivé změny středního ucha, které přetrvávají déle než 6 týdnů po akutní infekci, může způsobovat trvalou nedoslýchavost
- Ucpaný zvukovod: k ucpání zvukovodu může dojít vniknutím cizího tělesa nebo nečistotami a nahromaděným ušním mazem, což se často stává při nesprávném čištění uší vatovými tyčinkami
- Bolest ucha z průvanu či větru: příčinou je „ofouknutí“, terapie spočívá v pobytu v teple a užívání analgetik, pokud bolest přetrvává, je třeba navštívit lékaře
Jak probíhá vyšetření ucha
„V běžné ORL ambulanci nebo na lékařské pohotovosti obvykle uši vyšetřujeme vsedě ve vyšetřovacím křesle, speciálním ušním zrcátkem, často se zvětšením pomocí otoskopu či mikroskopu. Někdy si vypomáháme i metodami měření sluchu a pružnosti bubínku, tedy tympanometrií, či dokonce audiometrií,“ vysvětluje primář Zdeněk Kučera. Tympanometrie i audiometrie jsou zcela neinvazivní a nebolestivá vyšetření.
Bolest ucha
- Příčiny: Bolest ucha má řadu příčin, mezi nejčastější patří záněty středního ucha, zánět zevního zvukovodu způsobený bakteriemi nebo plísněmi, ucpaný zvukovod, například cizím tělesem, průvan, zánět v zubech.
- Jak si pomoci sám: Běžnou bolest z průvanu můžete řešit kapkami s obsahem tea tree oil, bolest spojenou s rýmou kapkami do nosu. V případě zalehnutí ucha jsou vhodné kapky, které rozpouštějí ušní maz a mají dezinfekční účinky.
- Kdy jít k lékaři: Vždy záleží na příčině, proto je lepší navštívit praktického lékaře nebo specialistu ORL, který provede vyšetření ucha. V případě zánětu středouší je často potřeba nasadit antibiotika či propíchnout bubínek.