Hlavní obsah

7 sportovních aktivit, při kterých spálíte tabulku čokolády

Foto: AVOCADO FAM, Shutterstock.com

Foto: AVOCADO FAM, Shutterstock.com

Tabulka čokolády je takové symbolické dietní tabu. Mnozí ji vnímají jako jídlo, které kategoricky ukončuje každou snahu hubnout. Ačkoli nepatří mezi nejvhodnější potraviny, co se energetické hodnoty týká, zas taková tragédie to není. Při kterých sportech ji spálíte za hodinu a méně?

Článek

Asi žádný odborník přes výživu vám v rámci zdravého jídelníčku nedoporučí sníst naráz tabulku čokolády. Má spoustu tuku, cukru... Však vy víte. Na druhé straně, čokoláda není žádný démon! Když ji sníte, nezačnou padat mrakodrapy, nerozpoutá se třetí světová, dokonce se to nejspíš ani nepodepíše na vaší postavě.

Co víc, i když sníte celou tabulku, můžete daný den stále udržet svůj hubnoucí režim, respektive setrvat v kalorickém deficitu, pokud tedy po zbytek dne budete držet své běžné stravovací návyky. V průměru má 100g čokoláda kolem 500 až 550 kcal, což je hodnota, kterou při některých sportovních aktivitách vydáte za hodinu i méně. Čím spálíte tabulku čokolády?

1. Rychlá chůze (500 kcal/hod)

Když půjdete velmi svižně, respektive rychlostí kolem sedmi až osmi kilometrů, za hodinu spálíte kolem 500 kcal. Jedinci, kteří jsou věčně ve spěchu, tak mají v tomhle případě výhodu! Při průměrném středním tempu chůze spálíte asi polovinu. Na hodnotu kolem 500 kcal se dostanete i v případě, když půjdete hodinu do kopce se sklonem kolem 10 až 15 procent. Jak spálit chůzí víc než během?

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Svižná chůze je na spalování kalorií ideální, když se nechcete uštvatFoto: RossHelen, Shutterstock.com

2. Běh (600 kcal/hod)

Průměrně stavěná žena při běhu v rychlosti devět kilometrů za hodinu spálí asi 600 kcal. Poběžíte-li svižněji, dejme tomu 11 kilometrů za hodinu čili v tempu, které zvládnou trénovaní amatérští běžci, za 60 minut spálíte kolem 700 kcal. Tabulku čokolády tak „zrušíte“ zhruba za jednu školní hodinu. Proč vás po běhu bolí kolena či hlava?

3. Jízda na kole (550 kcal/hod)

Máte možnost dostat se do práce a z práce na kole? Určitě ji využijte! Pojedete-li v tempu kolem 15 až 20 kilometrů za hodinu v průměrném a spíše rovném terénu, tabulku čokolády spálíte za 60 minut. Na dvojnásobnou hodnotu se dostanete v případě, že budete šlapat do kopce. Naopak na pomalou jízdu pro relax, typicky na městském kole, spotřebujete energii v hodnotě půl tabulky čokolády. Nosí se pod cyklošortky prádlo?

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

I pohodová jízda na kole je lepší než nicFoto: LightField Studios, Shutterstock.com

4. Jízda na in-line bruslích (600 kcal/hod)

Z jízdy na kolečkových bruslích nebudete mít jen krásně tvarovaná stehna a hýždě, tato aktivita vám také pomůže hubnout! Pojedete-li střední rychlostí, spálíte za hodinu asi 600 kcal, v rekreačním tempu pak necelých 500 kcal. Víte, kdy vyměnit kolečka u in-line bruslí?

5. Tanec (500 kcal/hod)

Nemáte-li duši „sporťáka“, vězte, že tanec může být srovnatelnou náhradou za fitcentrum i běžecký trénink. Když si dáte intenzivní hodinovou lekci aerobiku, zumby, ale například i různých společenských nebo latinskoamerických tanců, za hodinu čokoládu s velkou pravděpodobností spálíte. Hodnota vydané energie je vždy závislá na tempu i na časových prodlevách mezi jednotlivými tanečními kreacemi. Jak vznikl tanec macarena?

Foto: Dmitry Zimin, Shutterstock.com

Nebaví vás „sportování“? Zatančete si a dejte do toho všechnoFoto: Dmitry Zimin, Shutterstock.com

6. Tenis (550 kcal/hod)

Hodinová hra tenisu vás taktéž bude stát energii o hodnotě jedné čokolády. Jestli však dáte přednost poněkud rychlejšímu squashi, jednu tabulku spálíte už za půlhodinu. Naopak při pohodovějším badmintonu vydáte za hodinu necelých 300 kcal, což „spolkne“ aspoň čokoládovou tyčinku. Při kterém běžném onemocnění je squash nebezpečný?

7. HIIT (1000 kcal/hod)

Na závěr něco pro fajnšmekry, kteří chtějí svůj prohřešek napravit v co nejkratším časovém úseku. High Intensity Interval Training čili vysoce intenzivní intervalový trénink můžete klidně provádět z pohodlí domova, přičemž pokud do toho půjdete naplno, tabulku čokolády spálíte za slabou půl hodinu. A opravdu se přitom zahřejete.

Reklama