Hlavní obsah

Říjen na zahradě: Průvodce krok za krokem, co udělat se záhony, truhlíky i trávníkem, než přijde zima

Foto: Viktoriia Hnatiuk, Shutterstock.com

Foto: Viktoriia Hnatiuk, Shutterstock.com

Přelom září a října překvapil rychlým nástupem chladného počasí, deště a mnohde i přízemních mrazíků. Proto když se udělá den, kdy neprší, je dobré se chopit příležitosti a postarat se na zahrádce o to, co je třeba stihnout. Co je v říjnu na zahradě nejdůležitější?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kdyby se dal říjen na zahradě nějak shrnout, pak to je sklizeň, ale i výsadba, podzimní úklid a příprava na zimní spánek. Abyste udělali opravdu všechno, co je zapotřebí, podívejte se na následující přehled.

Podzimní údržba trávníku

Letos počasí trávníkům moc nepřálo. Mnohé potrápila vedra a slunce natolik, že moc nerostly. Pak ale dorazily deště a přece jen bude ještě co sekat – a na to je říjen ideální, protože vhodná doba na sekání trávníku končí s prvními mrazy. Proto se pusťte do práce právě teď a nastavte výšku sekačky asi na 4 centimetry. Z trávníku byste také měli vyhrabat spadané listí a další nečistoty, protože by se pod nimi dařilo plísním a škůdcům. Kdyby vás ale zaskočil mráz a nestihli byste to, pak to udělejte na jaře.

  • Trávník můžete pohnojit, ovšem výhradně přípravkem určeným pro toto roční období! Úkolem hnojiva není, aby trávník víc rostl, ale aby posílil a lépe odolal mrazům. Takové hnojivo má minimum dusíku (nebo žádný) a víc draslíku, někdy je doplněn ještě hořčíkem a železem. Hnojit můžete od října do listopadu.

Co s truhlíky na podzim

V říjnu už je většinou nutné dát pryč z truhlíků letničky, protože přestávají být hezké, takže je i se zeminou vysypejte do kompostu. Pokud plánujete zazimovat muškáty, pak je vhodný čas je přenést do zimoviště, stejně jako třeba fuchsie. Jestliže truhlíky sklízíte na zimu někam dovnitř, pak je vymyjte. Někdo ale jen ostříhá odkvetlé stonky, zeminu ponechá a napíchá do ní na ozdobu třeba chvojí. Můžete také použít novou zeminu a osázet truhlíky rostlinami, které vydrží mráz.

Postarejte se o listí a nepořádek

Stejně jako z trávníku odstraňujte spadané listí i zpod stromů či ze záhonů. Jestliže ho necháte ležet, může začít plesnivět a stát se místem, odkud se pak šíří plísňové choroby a houby po celé zahradě. Ze stejného důvodu je dobré zlikvidovat i zbytky spadaného ovoce a také odstříhat všechny polámané a nezdravě vypadající větve (ty je lepší spálit). A pak shrabané listí proměňte na živiny. Listí s ořešáku na kompost nepatří, ale zase ho skvěle využijete jinak:

Foto: maxbelchenko, Shutterstock.com

Shrabané listí rozhodně můžete dát, kromě toho z ořešáku, na kompost anebo ho využít jako mulčFoto: maxbelchenko, Shutterstock.com

Podzimní sestřih: růže, hortenzie i jahody

V říjnu je také ideální čas projít se po zahradě s nůžkami a udělat nutný sestřih:

  • Pěstujete růže? Hlavní řez se provádí na jaře, ale i na podzim si růže zaslouží trochu upravit: u popínavých zastřihněte dvouleté výhony razantněji, klidně až na dvě očka, letošní jen trochu zkraťte. Klasické keříkové můžete zkrátit o třetinu. Po střihu růže zakryjte mulčem, chvojím nebo slámou, abyste je uchránili před mrazem. A než se pořádně ochladí, hodně je zalévejte.
  • Pěstujete hortenzie? Pak ostříhejte jejich odkvetlé a oschlé květy. Jejich střih ale zahradníci často nechávají až na jaro a pak odstraňují jen části, které utrpěly mrazem. Klasické hortenzie totiž kvetou z odnoží na starém dřevě, takže se vyplatí počkat na jaro a stříhat, až se objeví pupeny, nebo nestříhat vůbec. Zato hortenzie latnatné snesou i razantnější podzimní střih.
  • Musíte také věnovat podzimní péči jahodníkům: můžete je ostříhat a zazimovat. Většinou potřebují ochranu proti mrazu, takže mezi ně můžete dát slámu nebo je přihrnout zeminou.
  • Nastala ideální doba na střih ovocných keřů. >>>Jak ostříhat maliny, ostružiny a rybíz

Co v říjnu vysadit?

Jestli chcete mít příští jaro rozkvetlou zahradu, měli byste myslet na výsadbu cibulovin do záhonů, ale klidně i do nádob a skalek.

Je vhodný čas i na vysazení jehličnatých i ovocných stromů. Připravte jim dostatečně velkou jámu s drenáží a kvalitní zeminou a nezapomeňte na oporu, pokud ji potřebují, jinak by je mohl poškodit zimní vítr. Při vysazování rozhodně nepodceňujte dostatečnou zálivku a zalévejte ještě i nějakou dobu po výsadbě, pokud neprší!

V říjnu můžete vysadit i keře angreštu, borůvek, ale můžete do zahrady dát také nové růže, pivoňky nebo ji ozvláštnit okrasnými trávami.

Nastává nejvyšší čas vysévat ozimou zeleninu.

Skliďte úrodu a ukliďte záhony

I říjen je doba sklizně, a třebaže se zima blíží, stále je toho dost:

Foto: JACEK SKROK, Shutterstock.com

V říjnu je čas na sklizeň podzimních druhů ovoce, hlavně jablek a hrušekFoto: JACEK SKROK, Shutterstock.com

Zahradu zalévejte i na podzim

Letos to vypadá na pravidelnou zálivku deštěm, kdybyste však měli pocit, že jí není dost, rozhodně se chopte hadice nebo konve. Je třeba dát vláhu všemu, co jste vysadili, ale i tomu, co ji potřebuje. Rostliny si potřebují udělat zásobu vody na chladné a mrazivé dny.

Na rozdíl od hojné zálivky byste měli přestat hnojit, nebo to zásadně omezit. Je také vhodné volit správné přípravky nebo látky: trvalky nehnojte vůbec, koniferám dopřejte hořkou sůl a jediné, co hnojivo potřebuje, jsou nově vysazené dřeviny.

Načítám