Hlavní obsah

Časté zlomeniny a virózy mohou značit zhoubnou nemoc krve

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Mnohočetný myelom je zhoubná choroba kostní dřeně. Poškozené buňky se pak shlukují zejména v kostech a kostní dřeni, kde působí potíže od anémie až po onemocnění kostí vedoucí ke zlomeninám.

Článek

Mnohočetný myelom je nádorové onemocnění, které vzniká nekontrolovaným množením myelomových buněk v kostní dřeni. Následkem nemoci dochází k celkovému řídnutí kostí, vznikají i odvápněná ložiska. Kosti se pak mohou lámat již při nepatrné zátěži.

Mnohočetným myelomem neboli také Kahlerovou nemocí onemocní až čtyři lidé na sto tisíc obyvatel ročně. Týká se zejména vyšších věkových kategorií. U lidí ve věku 20 až 40 let se tato choroba vyskytuje vzácně.

Příznaky

Nemoc není snadné v počátku rozpoznat, v časné fázi se odhalí nejčastěji při náhodném vyšetření. Příznaky se objevují zpravidla až v pokročilejší fázi choroby.

Typickým projevem onemocnění jsou problémy s kostmi, například bolesti bedrech, tedy v nejvíce zatížené části páteře, kde může docházet k tlakovým zlomeninám. Mohou se objevovat i bolesti kostí končetin, postiženy bývají také pánevní kosti či žebra. Kromě bolestí se u pacienta mohou objevovat zlomeniny, které mívají banální příčinu.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Náhlé bolesti v zádech mohou být prvním příznakem, u lidí ve věku 20 až 40 let se tato choroba vyskytuje vzácněFoto: fizkes, Shutterstock.com

Látky vznikající následkem onemocnění se mohou usazovat v ledvinách a poškozovat jejich funkci.

Pacient může trpět zhoršenou imunitou a opakovanými běžnými infekcemi.

Projevem onemocnění může být také anémie a také další porucha krve, takzvaná hemostáza, která ovlivňuje srážlivost. Následkem poruchy není například snadné při běžném úrazu zastavit pacientovi krvácení.

Léčba

Léčba spočívá ve snižování počtu myelomových buněk (chemoterapií, hormonálními léky), u některých pacientů se provádí transplantace vlastních kmenových buněk. Pacient může dostávat léky proti bolesti a pro zpevnění kostí, na anémii nebo podporující ledviny. Ještě před 20 lety se pacienti dožívali zpravidla dvou až tří let, nyní je to zhruba pět let. Plně vyléčit se přitom podaří více než desetinu nemocných.

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Mnohočetný myelom se někdy nazývá Kahlerova nemocFoto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Vyšetření

Obvykle se nemoc podaří diagnostikovat až v pokročilém stádiu. Pomoci může vyšetření krve. Změny na kostech se dají odhalit rentgenem. Z kostní dřeně se pak dají odhalit přímo nádorové buňky.

Komplikace

Typickou komplikací je anémie, časté zlomeniny a oslabená imunita a s ní související infekce.

Prevence

Přesné příčiny onemocnění nejsou známé. Nemoci nelze předcházet, obecně lze doporučit zdravý životní styl.

Mnohočetný myelom

  • Popis - Nádorové onemocnění krve
  • Příznaky - Bolesti kostí, časté zlomeniny, anémie, poruchy imunity a činnosti ledvin
  • Inkubační doba - Nemá inkubační dobu
  • Léčba - Protinádorová, léčba příznaků
  • Smrtnost - Více než 10 procent nemocných se vyléčí. Průměrná doba dožití se zvýšila z 3 na 5 let.
  • Prevence - Nemoci nelze předcházet

Reklama