Hlavní obsah

Jak se projíst ke zdravým játrům?

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Játra toho sice snesou hodně, péči si ale přesto zaslouží. Když už se totiž tahle čistička těla jednou poškodí, může to být nevratné. Tím, co jíte a pijete, můžete důležitému orgánu jak škodit, tak i výrazně prospívat. Na jaké potraviny se zaměřit?

Článek

Játra mají úžasnou schopnost regenerace. Zpracovávají živiny ze stravy, ukládají cenné látky a naopak odfiltrovávají škodliviny. Představují super výkonnou čističku, která si poradí s kdečím. Nicméně i tenhle super orgán má své limity.

Problém je, že i když už na tom játra nejsou dobře, vy to mnohdy ještě dlouho nepoznáte. Například obávaná cirhóza probíhá i léta bez příznaků, ale řešením je pak jedině transplantace. Proto se nespoléhejte jen na železnou nezničitelnost svých jater a prostřednictvím stravy jim čas od času ulehčete.

Co nejvíc zatěžuje a poškozuje játra

Abyste se mohli o svá játra skutečně dobře starat, musíte vědět, jak je ochránit vhodným životním stylem a co jim doopravdy škodí.

1. Alkohol i obezita

Jako první vás jistě napadl alkohol. Tipujete správně, konzumace alkoholu s rozvojem jaterních onemocnění velice úzce souvisí. Není však tím jediným. Játra také nemálo zatěžuje trvale nevhodná strava bohatá na živočišné tuky a neprospívá ani častá konzumace fruktózy. Obecně pak na orgán neblaze působí přejídání a z toho plynoucí obezita. Ovšem škodí mu i příliš rychlé hubnutí a hladovění.

2. Některé léky i bylinky

Velké problémy – a někdy i selhání jater a smrt – jsou často způsobeny také nadužíváním léků, a to i volně dostupných. Pokud sice vzorně abstinujete, zato ale zobete ve velkém třeba tabletky s paracetamolem (např. Paralen, Panadol, Coldrex, Ataralgin, Valetol, Spasmopan aj.), můžete si s pijanem podat ruce. Užíváte-li pravidelně nezbytné léky, například na epilepsii a jiná neurologická onemocnění, je vhodné zajít čas od času na jaterní testy a nezatěžovat orgán ničím dalším. Problematické mohou být i některé bylinné čaje a přírodní doplňky stravy – pozor třeba na podběl či kostival.

3. Virová žloutenka

V neposlední řadě se s vážnými jaterními potížemi často potýkají lidé, kteří prodělali žloutenku. Hepatitida A, B i C jsou virová onemocnění, která mohou důležitý orgán navždy poškodit. Proti typu A i B existuje očkování a prevencí je i dodržování hygienických zásad (mytí rukou před jídlem, používání kondomu atd.).

Foto: Oleksandra Naumenko, Shutterstock.com

Pro játra bohužel neexistuje žádná bezpečná dávka alkoholu. Škodí jim každá kapkaFoto: Oleksandra Naumenko, Shutterstock.com

Co játra čistí a co jim prospívá

Chcete játrům v rámci jarního detoxu odlehčit nebo je hodláte zdravě podporovat každý den po celý rok? Zkuste vzít v úvahu tyto rady.

 1. Utněte konzumaci alkoholických nápojů. -
 2. Omezte příliš tučné potraviny, jako jsou uzeniny, máslo, prorostlé maso nebo tučné sýry. -
 3. Tuky v jídelníčku, obzvláště živočišné, se snažte omezit, ale úplně je nevynechávejte. Zařaďte víc ořechů nebo rostlinných olejů. -
 4. Dodržujte pitný režim ve formě vody, neslazených čajů, omezte umělé limonády obsahující barviva a další „chemii“. -
 5. Namísto polotovarů (mrazená pizza, krokety, sladké pečivo...) a průmyslově zpracovaných potravin, které obsahují příliš sodíku, dochucovadel a dalších látek, jež mohou játra zatěžovat, jezte více čerstvé stravy. -
 6. Při přípravě jídla dávejte přednost vaření či dušení, pečení je méně vhodné a smažení je kvůli přepálenému tuku úplně nevhodné. -
 7. Nepodceňujte pravidelný pohyb, prospěje i rychlá chůze půlhodinu denně. -
Foto: bitt24, Shutterstock.com

Podpořte játra zdravými tuky a čerstvými živinamiFoto: bitt24, Shutterstock.com

7 nejlepších potravin pro játra

Když se budete rozhodovat, co si dáte do salátu či jako zeleninovou přílohu, vzpomeňte si na následující tipy.

 1. Listová zelenina - Špenát, rukola, čekanka a další podporují produkci žluči, která z těla odvádí odpadní látky. Navíc jsou mimořádně bohaté na řadu vitaminů a minerálů.
 2. Mrkev - Je zdrojem betakarotenu a dalších rostlinných flavonoidů, které játra chrání před infekcemi.
 3. Grapefruit - Pomáhá nastartovat činnost detoxikačních enzymů, navíc prospívá také díky dávce vitaminu C.
 4. Česnek - Alicin, selen a antioxidanty, které česnek obsahuje, jsou účinné při očistě jater.
 5. Zelí - I tato zelenina pomáhá stimulovat detoxikační jaterní enzymy.
 6. Brokolice - Platí to stejné, co v případě zelí, přínosný je pak také vitamin E, který brokolice obsahuje.
 7. Čaj z ostropestřece - Bylinka ostropestřec mariánský je známá jako nejúčinnější přírodní vzpruha pro játra, výrazně napomáhá jejich regeneraci.

Reklama