Hlavní obsah

Nebezpečné hubnutí: 5 signálů, že místo tuků ztrácíte svaly

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Hubnete, ale necítíte se dobře. Jste unavení, podráždění a do ničeho se vám nechce. Čím to může být, když kila jdou dolů tak, jak jste si představovali? Zřejmě nehubnete tuky, ale svaly.

Článek

Ačkoliv obecně platí, že chcete-li zhubnout, měl by výdej energie převyšovat příjem, neznamená to omezit jej na úplné minimum. Pokud se totiž příjem energie na delší dobu drasticky omezí, rychlý úbytek hmotnosti s sebou vezme i svaly, které byste naopak měli pěstovat. „Když vydáváte velké množství energie, musíte ji v podobě jídla i přijímat,“ radí Lucie Tvrdoňová, taneční lektorka, výživová poradkyně a majitelka firmy Krabičkujeme. Jak tedy poznáte, že hubnete svaly a ne tuk?

1. Hubnete více a rychleji, než jste čekali

„Tempo hubnutí je individuální dle druhu zaměstnání, jídelního, pitného i spánkového režimu a míry stresu,“ říká Radka Pamětická, výživová a fitness poradkyně. „Ideální je ztráta hmotnosti půl kilogramu týdně, u osob s druhým stupněm obezity to může být i více,“ doplňuje.

Dlouhodobě ale není dobré hubnout více než kilo za týden, protože to již hrozí riziko ztráty svalů. Redukcí se navíc uvolňují volné radikály, proto je důležité hubnout pozvolna, aby je tělo dokázalo zpracovat. „V opačném případě jsou nadměrně zatěžována játra a může dojít až ke steatóze, tedy ztukovatění,“ říká Lucie Tvrdoňová. Při rychlém hubnutí také přicházíte o mnoho důležitých živin a důsledkem je padání vlasů, třepení nehtů a zhoršení pleti.

Foto: Maridav, Shutterstock.com

Motá se vám hlava nebo vás trápí závratě? Možná to přeháníte se sportem

2. Jste unavení, zpomalení a líní

Další známkou nevhodného redukčního programu, kdy hubnete nepřiměřené množství svalů, je vyšší únava, letargie či pocity vyčerpání, které přetrvávají déle než týden. Může to být způsobeno přehnaným sportovním nasazením nebo nedostatkem jídla či mikroživin. Zpočátku sice energie chybět nemusí, dříve či později se ale deficit základních živin projeví. „Tělo je chytré a umí energeticky využít každou buňku. Tedy i mastné kyseliny uvolněné z tuku,“ říká Lucie Tvrdoňová. „Takhle ale nevydržíte dlouho a energie začne chybět,“ rozvádí. Hladina cukru v krvi klesá a přijde vyčerpání a špatná nálada. Strádá mozek, svaly a všechny buňky.

3. Necítíte progres

I když ztrácíte hmotnost, nemáte pocit, že se postava významně mění? „Potom byste měli zvážit, zda nehubnete jenom svalovou tkáň, a naopak špatně zvoleným jídlem dokonce nepřibíráte tuk,“ upozorňuje Radka Pamětická. „Doporučuji pravidelné měření u odborníka, který vysvětlí, co děláte při jídle a sportu špatně.“

Foto: suriya yapin, Shutterstock.com

Mezi důsledky příliš rychlého hubnutí patří i padání vlasů

4. Cítíte se pod psa

Rozladění způsobuje nízká hladina cukru v krvi. Mozek není dostatečně zásoben energií (glukózou) a tělo má hlad. To způsobuje podráždění, někdy až deprese. „Studie už roky dokazují, že se špatnou náladou zatočíte sportovní aktivitou,“ říká Lucie Tvrdoňová. Při zátěži tělo vylučuje endorfiny, takzvané hormony štěstí.

5. Máte potíže s rovnováhou

Motá se vám hlava, trpíte závratěmi nebo pocity na omdlení? Důvodem může být nízký příjem sacharidů, nevhodné rozložení stravy, kolísavý krevní tlak nebo nadměrné množství sportovní aktivity. Pozor byste si měli dávat i na správnou techniku pohybu. „Závratě někdy způsobuje špatné držení páteře či chybná manipulace při cvičení,“ vysvětluje Radka Pamětická.

Víte, jak správně hubnout, abyste si nesnížili množství svaloviny?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek