Hlavní obsah

Kuchyňské trendy pro rok 2021: Tmavé barvy, zelená a mramor

Foto: Aquarius Studio, Shutterstock.com

Blížící se konec roku znamená mimo jiné také předpovídání trendů na rok následující a platí to i v oblasti interiérového designu. Vybrali jsme pro vás sedm zásadních trendů, které podle designérů už brzy zamíří do kuchyní.

Článek

Od kuchyně většinou majitelé požadují především funkčnost a praktičnost. Stále častěji na to myslí i designéři a zohledňují to ve své práci i při předpovídání trendů na následující období. Čím se při rekonstrukci a plánování kuchyně inspirovat v roce 2021?

1. Přehlednost a praktičnost

V příštím roce se designéři plánují vyhnout výrazným ozdobným prvkům a vsadit spíše na minimalismus. Kuchyňský nábytek by podle nich měl být především funkční, přehledný a praktický. Prim tak budou hrát jednobarevné kousky, zásuvky i skříňky bez úchytek a do popředí se dostane multifunkční nábytek, který šetří prostor a dodá místnosti na vzdušnosti. Chybět nebudou ani vestavné spotřebiče ukryté za jednoduchými dvířky a skrytá místa pro uložení rychlovarných konvic, toustovačů či mixérů.

Foto: Grankin art, Shutterstock.com

Skříňky a zásuvky bez úchytek jsou podle designérů nezbytnou součástí kuchyně budoucnosti

2. Tmavý kabátek

Přestože spousta lidí černou a tmavě šedou barvu v interiérech zásadně odmítá, mezi designéry jsou poměrně populární. V příštím roce si svou cestičku najdou i do kuchyně, ovšem jen v malém množství. Neměly by být příliš dominantní. Hodí se hlavně na podlahu, pracovní desku či na obklady za ni. Stěny a skříňky by měly být mnohem světlejší, slušivá je také kombinace tmavých barev se dřevem, které místnosti dodá pohodovější a uvolněnější atmosféru.

Foto: ImageFlow, Shutterstock.com

Černé nebo tmavě šedé pracovní desky budou podle předpovědí opravdu populární

3. Kuchyně ve dvou barvách

Monochromatické interiéry se sice těší stále větší oblibě, do kuchyní ale míří spíše kombinace dvou odstínů. Může jít třeba o spojení světlé s černou, o kombinaci bílé se sytější barvou nebo spojení dvou jemných tónů, například krémové a starorůžové. Kombinace se ovšem netýkají jen barev. Co takhle vyzkoušet kontrast různých materiálů a textur? Výborně se na to hodí třeba drsnější kamenné či betonové povrchy doplněné hladkým mramorem nebo laminem, skvěle vypadá také střídání matu s leskem.

Foto: Philipp Shuruev, Shutterstock.com

Zapomeňte na jednobarevné kuchyně, rok 2021 se ponese v duchu dvou barev

4. Smaragdové skříňky i zdi

Černá a šedá nejsou jediné trendy barvy. Za několikaletou stálici platí tmavě modrá a ani na příští rok se nechystá ustoupit. Do její společnosti zavítají klidné pastelové tóny. Největší prostor ale dostane zelená, především tmavá a smaragdová varianta, které nejlépe vyniknou v kombinaci se světlým dřevem a bílou či krémovou. Barvu, na niž chcete soustředit největší pozornost, využijte na nábytek nebo na stěnu.

5. Návrat závěsných svítidel

Správné osvětlení je pro práci v kuchyni naprosto nezbytné a v příštím roce budou hitem výraznější závěsná svítidla, která výborně doplní a oživí minimalistický nábytek. Hodí se především nad jídelní stůl, při správném výběru velikosti vám ale skvěle poslouží i nad pracovní deskou.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Tmavě zelená bude hrát v roce 2021 prim. Využít ji můžete na zdi nebo nábytek. A na své si přijdou i milovníci závěsných světel

6. Mramor a mosazné detaily

Myslet je třeba i na materiály. Příští rok se ponese na vlně luxusního mramoru nebo jeho imitací. Nejlépe vypadají na podlaze, pracovní desce či obkladech. Populární budou i další přírodní materiály, převážně pak kámen, žula a dřevo. A protože jsou to právě detaily, které doplňují celkový vzhled a atmosféru místnosti, je důležité dopřát trochu pozornosti i jim. Na kohoutky, kliky či nejrůznější úchytky patří převážně mosaz, nic nezkazíte ani mědí nebo kovem.

Foto: Xi Bai, Shutterstock.com

Luxusní mramor můžete využít na podlahy, pracovní desky nebo jako obklady na stěnu

7. Chytrá domácnost

Poslední roky si žebříčky trendů bez chytrých technologií ani nedokážeme představit. V kuchyni najdou využití hlavně inteligentní lednice, kávovary, vodovodní baterie nebo osvětlení a spotřebiče ovládané mobilním telefonem. Pozornost se ale bude upírat zejména k digestořím se spodním odtahem zabudovaným ve varné desce. Na trhu sice nejsou žádnou novinkou, s příchodem minimalistických a designově čistých kuchyní však získávají na stále větší oblibě a nahrávají i častějšímu propojení kuchyní s obývacím pokojem.

A při plánování úprav kuchyně se nezapomeňte podívat, jaká bude barva roku 2021 podle Pantone.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek