Hlavní obsah

Suché vyvrcholení: Také trápí vašeho partnera?

Foto: Thinkstock

Pokud neplánujete početí dítěte, suchý orgasmus je výhodou

18. 10. 2011

Milujete se, on má vyvrcholení. Sténá, je rudý v obličeji, a vy na svém hrudníku, tváři nebo v klíně čekáte pořádnou záplavu „bílého štěstí“. Nic takového se ale nekoná. Co se stalo? A je to vůbec normální?

Článek

Milování je zpravidla spojováno s rozličnými tělesnými sekrety od slin a poševních šťáv po výron semene. Když je něčeho z toho nedostatek, obvykle to znamená problém. Zvlášť chybějící sperma dokáže vyděsit oba partnery.

Vidím, že nic nevidím

„To už jsi jako byl? To není možný, vždyť na sobě nic nemám,“ prohlížela se udiveně čtenářka Mariana hned po tom, co měl její manžel orgasmus. Tedy údajně. „Vzdychal a zrudnul v obličeji jako obyčejně, ale jaksi chybělo to, na co jsem celou tu dobu čekala. Říkala jsem si, jestli to na mě manžel s tím orgasmem nehraje,“ vypráví. (O tom, že i muži filmují vyvrcholení, se dočtete zde: Jak muži předstírají vyvrcholení?. Jak to celé dopadlo?

„Jelikož byl vyděšený stejně jako já, zařadila jsem zpátečku a snažila se pochopit, co se vlastně stalo. Nakonec nám až jeden známý, doktor, vysvětlil, že se jednalo o suchý orgasmus,“ popisuje Mariana. „Později jsme s mužem zjistili, že za všechno mohla antidepresiva, která v té době užíval. Jakmile je vysadil, za nějaký čas se naštěstí vše vrátilo k normálu.“

Spermozkrat: Jak k němu dochází?

Podle docenta Jaroslava Zvěřiny ze Sexuologického ústavu 1. LF a VFN je suchý orgasmus sexuální dysfunkcí, na jejímž zvýšeném výskytu se podílejí především poúrazové stavy, chirurgické zákroky, podávání psychofarmak a hypotenziv na snížení krevního tlaku. Nebo? Pokud nějaký muž masturbuje tak často, až má v nenechavé ruce třes, ejakulát se nestačí obnovovat, což vyřeší sexuální půst v řádu několika hodin i dní.

Foto: Thinkstock

Potlačení výronu semene je i sexuální technikou

Ovšem větší problém mají muži se stavem, který se nazývá retrográdní ejakulace. To znamená, že se žádného spermatu viditelně nedočkají, avšak ejakulát vytvořený je. Kde se tedy schovává? Na cestě v protisměru, tedy nevypuzuje se do močové trubice a následně do penisu, ale odchází zpět do močového měchýře, kde se část vstřebá, část odejde s močí. Dobrou zprávou je, že takhle odpadá starost o antikoncepci (i když nic není stoprocentní), a pokud se nechystáte založit rodinu, je vám nějaké chybějící sperma šuma fuk, protože jinak by pohlavní život neměl být narušen. Víte, jak dlouho a usilovně se něčemu takovému snaží někteří vycvičit?

V Číně se suchému orgasmu učí!

Podle taoistické sexuality (čínského náboženství a filozofie) je možné, aby se orgasmus oddělil od ejakulace několika technikami, kupříkladu stažením svalů v oblasti pánve. Jak to probíhá? Když muž cítí, že je kousek od orgasmu, zpevní všechny možné pánevní svaly, aby zabránil spermiím opustit své místo. Ty se nevydají „na špacír“, ale vstřebají do těla. Jakmile tohle nějaký milenec vědomě ovládá, prý jsou jeho orgasmy přinejmenším zajímavé… (Naučit se to je opravdu dřina.)

Kde není sperma, není těhotenství

Co když ale o to vy ani milenec nestojíte? Co když toužíte založit rodinu? Je dobré podstoupit komplexní vyšetření, nejlépe u sexuologa, a zjistit, zda se semeno tvoří, nebo ne. Po malé potřebě se muž pokusí o orgasmus, načež se z další získané moči vyšetří, zda se tam ty malé potvůrky nacházejí. Pokud ano, je možné je použít pro umělé oplodnění. „U těchto případů je oslabena funkce vnitřního močového svěrače, a tak místo, aby semeno vyšlo močovou trubicí ven, dostane se do močového měchýře. Těmto mužům pak radíme, aby zkoušeli uskutečnit soulož s plným močovým měchýřem a vestoje. Tak se někdy výron semene zdaří,“ uvádí sexuoložka Jaroslava Pondělíčková-Mašlová v knize O sexualitě a partnerských vztazích.

Psychika přichází k újmě

To však nic nemění na tom, že pánové obvykle trpí tím, že ztratili ejakulát, a mnohdy naříkají, i když o žádné jiné závažnější poruchy nejde. „Muži si sice někdy stěžují, že orgasmus není tak intenzivní jako dříve, což jim věříme, ale snížení intenzity není výrazné,“ dál popisuje sexuoložka, která naráží na fakt, že jde hlavně o psychiku než o fyzická trápení.

Podle odborníků není suchý orgasmus katastrofou, která by nutně musela ohrozit milostný život. Vyvrcholení je téměř nenarušeno, a navíc, když se léky, které na tento stav mají vliv, nahradí jejich šetrnějšími variantami, vše se po čase ustálí a ejakulát by se měl obnovit. Do té doby si aspoň nemusíte lámat hlavu s tím, zda polykat, nebo ne.

Co má vliv na suchý orgasmus?

  • Léky proti zvýšenému tlaku
  • Léky proti depresi či jiné duševní poruše
  • Úraz nebo operační zásah (nejčastěji radikální operace prostaty)
  • Vliv závažnějších nemocí, jako je cukrovka a roztroušená skleróza
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek