Hlavní obsah

Trápí vás afty? Už nemusí!

Foto: Thinkstock

Afty vytvoří v puse nesnesitelné peklo

Nemůžete jíst, pít, bolí vás i mluvit. O slovo se opět hlásí afty, které se rozhodly znepříjemnit vám život minimálně na několik dní. Máme tipy, jak se aft zbavit i jak jim předcházet!

Článek

„Afty v ústech jsou virového původu a poměrně nakažlivé. Hlavně však mimořádně znepříjemňují život, a proto by se tento problém neměl zanedbávat, a je nutné ho co nejrychleji řešit," varuje lékař Josef Jurčíček.

Afty neboli stomatitis aphtosa jsou drobné, nažloutlé nebo bělavé vřídky, které mohou mít jen několik milimetrů, ale dokážou způsobit až nesnesitelnou bolest. Postihují sliznici v ústech včetně jazyka a projevují se palčivou bolestí při dotyku. Dobře to věděl i otec lékařství, Hippokrates, který si s nimi zažil své a také jim dal název. Dnes aftami trpí více než pětina lidí.

Z čeho se dělají afty?

Příčin může být mnoho a bohužel se dotýkají drtivé většiny z nás. Za aftami totiž není třeba hledat žádný nebezpečný či přenosný virus, ale naopak běžný životní styl. Stomatitis aphtosa se mohou objevit, když:

 • trpíte sníženou imunitou, stačí k tomu chřipka nebo prostá únava
 • čelíte stresovým situacím
 • vašemu tělu chybí vitaminy, železo nebo kyselina listová
 • očekáváte menstruaci
 • máte zvýšenou citlivost na některé složky zubních past (např. fluor)
 • používáte příliš tvrdý zubní kartáček
 • jste alergičtí na konzervanty v pokrmech (kyselina benzoová, sorbová)
 • konzumujete kořeněná jídla, jako jsou bramborové lupínky, čínské polévky, aromatická zelenina či citrusy
 • ústní dutinu narušuje zubní protéza, rovnátka, nebo jste se zevnitř kousli do tváře
 • vaše BMI je podprůměrné
 • kouříte nebo požíváte nadměrné množství tvrdého alkoholu
Foto: Thinkstock

Cibule zabraňuje uvolňování zánětlivých látek

Jak aftám předcházet?

Odborníci se v tomto případě shodují v jednom. Důležité je mít dostatečnou imunitu, pro kterou by vám k jakžtakž vyvážené životosprávě měl postačit komplexní multiminerální přípravek, ve kterém nesmí chybět vitamin C a B. Nezbytné je také dodržovat ústní hygienu.

Způsobů léčení aft je snad ještě více než příčin jejich vzniku. Smutným faktem je, že každému pomáhá něco jiného, a proto je nezbytné zkoušet. Které metody jsou nejúčinnější?

Jezte cibuli

Cibule je zkrátka zdraví prospěšná a neměla by chybět v žádném jídelníčku. Zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu, a tím přispívá obranyschopnosti.

Francovka a řepík

Velice účinnou první pomocí je prostě aftu „vypálit“. Kousek vaty nechte nasáknout francovkou nebo silným alkoholem. Přiložte na vřídek a čekejte, dokud nepřejde palčivá bolest. Dost možná uroníte pár slz, ale aftu byste tím měli poslat k šípku. Poté přiložte několik sušených lístků řepíku lékařského. Má dezinfekční a zároveň zklidňující účinky. Bylinky můžete vložit do zadní části úst za zuby a ponechat jako obklad na celou noc – vsaďte se, že je afta do dvou dní pryč.

Bylinková tinktura

I přes dnešní moderní lékařské postupy nepodceňujte sílu bylinek. Některé přípravky, které pořídíte draho v lékárně, si můžete lehce vytvořit doma. Vynikající bylinky při léčbě aft jsou šalvěj, třapatka (echinacea) nebo lékořice. Čerstvé bylinky zalijte šedesátiprocentním alkoholem. Ponechte v uzavřené nádobě na světle alespoň několik hodin. Poté proceďte a pomocí vaty přikládejte na postižené místo. Afta se tak zhojí mnohem dřív.

Pivovarské kvasnice

Dají se sehnat ve formě tablet jako doplněk stravy za pár desítek korun v každé lékárně. Mají vynikající účinky při léčbě zánětů a jsou rovněž vhodné jako prevence.

Léčba červeným světlem

Velice překvapivé léčebné účinky byly prokázány přístrojem BioStick, který využívá červené světlo na jednoduché vlnové délce. Léčí také opary, paradontózu nebo drobná poranění kůže. Zařízení o velikosti a tvaru propisky se dá pořídit od 1500 korun.

Recept na domácí ústní vodu

Smíchejte 0,5 dcl a stejné množství vody s polévkovou lžící jedlé sody a špetkou soli. Vyplachujte dle potřeby několikrát denně, afty by do tří dnů měly zmizet.

Borůvky a mrkev – mýty, nebo pravda?

Nemálo lidí, které často sužují afty, k jejich léčbě používají kompotované nebo čerstvé borůvky. Stejně tak pomáhá i čerstvá šťáva z mrkví. Tuto „vitaminovou bombu“ je potřeba opakovat každý den, afty by se měly vytratit během pár dní. Borůvky a mrkev zároveň slouží jako výborná prevence.

Foto: Thinkstock

Pokud máte afty, jezte borůvky každý den

Propolis léčí i dezinfikuje

Propolis je vedlejší produkt při výrobě medu. Včely sbírají pryskyřici, kterou následně obohacují sekrecí svých žláz. Na afty má doslova zázračné účinky. Speciální tinktura k vyplachování úst je k dostání bez předpisu v lékárně.

Afty zničí laser

Do zubních ordinací zavítal účinný pomocník. Laser svým působením afty zničí a máte zaručeno, že jsou do osmačtyřiceti hodin pryč. Obrovskou výhodou je, že odstraní veškeré bakterie na postiženém místě a je velká šance, že se vřídky už nikdy neobjeví! Někteří odborníci dříve doporučovali poleptání dusičnanem, výsledky laserové léčby jsou však nesrovnatelně lepší.

Aloclair

Roztok nebo mastička Aloclair je bez předpisu k dostání v každé lékárně. Přípravek na vřídku vytvoří nepropustnou fólii, která zabraňuje mechanickému poškození, a tím urychluje hojení.

Znáte další způsoby, které vám pomáhají předcházet a léčit afty? Podělte se o ně s dalšími čtenáři v diskusi!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama