Hlavní obsah

Žádné tužidlo aneb Střih a péče o jemné vlasy

Foto: Profimedia.cz
28. 6. 2021

Abyste jemným vlasům dodaly objem a tvar, vyžadují rafinované zacházení. Zásadní je jak péče, tak i styling a střih. Přečtěte si rady od expertek a mrkněte na inspiraci podle slavných žen.

Článek

Jemné vlasy, bod první. Jak je poznat? „Vypadají jako dětské vlasy. Velmi rychle plihnou, ztrácejí objem, jsou tenké, citlivé a mají tendenci rychle se mastit,“ vyjmenovává Olga Široká, kadeřnická školitelka značky Alcina. Týká se vás to? Pak vás bude zajímat, jak nafingovat, že jich máte víc, a co na ně (ne)používat.

1. Jak vybrat šampon pro jemné vlasy

Méně je více, takže uberte ve složení šamponu. „Doporučuje se mýt vlasy odlehčenými objemovými produkty, které neobsahují příliš mnoho pěsticích látek a vlas regenerují hlavně uvnitř a pouze ho zpevňují. A to platí i v případě, když se barvíte,“ vysvětluje Olga Široká. Pozor dejte na složení a vyhněte se silikonům, které by mohly kštici zatížit.

Foto: Archiv firem

Zleva: Šampon pro objem Pure Volume, Maria Nila, 429 Kč (350 ml), prodává Bezva vlasy; Šampon pro objem vlasů Yves Rocher, 139 Kč (300 ml)

Foto: Archiv firem

Zleva: Jemný šampon Ultra Mild Nivea, 103 Kč (300 ml). Šampon pro jemné vlasy bez objemu Watermelon Hair Food Garnier Fructis, 150 Kč (350 ml)

2. Nejlepší účesy: sestříhat, nebo ne?

Ohledně střihu a sestříhávání jemných vlasů se mezi experty setkáte s různými názory. Sestříhávat, nebo ne? Záleží na tom, kolik vlasů máte. „Pokud je máte jemné a máte jich málo, není vhodné je postupně sestříhávat, protože jim tím sebereme plnost. Pro objem je v tomto případě lepší střih do roviny. Budou působit plnější,“ radí Lea Trabáková, kadeřnice z Lea Trabak Hair Salonu.

Někomu může naopak vyhovovat, když se jemně sestřihne vrchní část vlasů. „S ohledem na plihnutí a ztrátu objemu je dobré kolem vlasového víru a na temeni účes lehce odlehčit, sestřihnout, rozhodně není ale dobré vlasy jakýmkoliv způsobem prostříhávat nebo ztenčovat, například břitvou,“ dodává Olga Široká.

U jemnějších vlasů je lepší kratší nebo polodlouhá délka. Spolehnout se můžete i na nestárnoucí bob neboli mikádo. Ovšem vždy je to individuální a roli hraje i tvar obličeje, takže nejlépe vám poradí odborník.

Foto: Profimedia.cz

Mikádo do roviny nosila třeba modelka Karlie Kloss (28) nebo Natalie Portman (40), u níž krátký střih do rovna udělal opravdu skvělý efekt

Foto: Profimedia.cz

Slušivá varianta je sestříhat prameny okolo obličeje, ale zbytek nechat v rovině, jako to mají herečky Kate Bosworth (38) nebo Emma Stone (32)

3. Místo tužidla užijte spreje

Střih je jedna věc, styling po umytí věc druhá – a neméně důležitá. „Zapomeňte na pěnová tužidla, ta jemné vlasy příliš zatíží. Vhodnější volba jsou sprejové produkty,“ doporučuje Lea Trabáková. Problém totiž může zhoršovat, že si tužidlo nedokážete rovnoměrně rozprostřít na všechny vlasy a ty pak mohou být místy slepené.

Lepší variantu představují texturizační spreje – používejte je místo laku k finálnímu stylingu. Fungují tak, že vlasy zafixují a dodají objem, ale nebude z nich helma. Po celém dni je pak stačí pročesat a pořád dokážou držet tvar, třeba i další den. Nebo zkuste pudry, nadzvednou kořínky a účes nebude plihnout. Vlny můžete podpořit slaným sprejem, který se používá do vlhkých vlasů před foukáním, ideálně difuzérem. Objem vám samozřejmě dodá také suchý šampon.

Foto: Archiv firem

Zleva: Texturizační sprej pro objem Authentic Beauty Concept, 649 Kč (300 ml), prodávají některá kadeřnictví. Texturizační pudrový sprej pro objem Savage Panache Pure L’Oréal Professionnel, 279 Kč (250 ml), prodává Svět kadeřnictví

Foto: Archiv firem

Zleva: Pudr pro objem vlasů Alcina, 270 Kč (12 g), koupíte v některých kadeřnictvích. Pudr pro objem vlasů Pretty Pomegranate Balea, 45 Kč (10 g), prodává dm drogerie

Foto: Archiv firem

Zleva: Sprej s mořskou solí Stylista The Beach Wave Mist L’Oréal Paris, 150 Kč (200 ml), prodává Notino. Texturizační sprej s mořskou solí Toni&Guy, 289 Kč (200 ml), prodává Douglas

4. Zkuste natáčky a nechte se překvapit

Umýt, vyfoukat a… dát natáčky! „Tajemství velkého objemu se neskrývá ve střihu, ale v úpravě vlasů. Doporučuji sáhnout po natáčkách se suchým zipem, které jsou sice oldschoolovka, ale jsou velice účinné, finančně dostupné a můžete si je koupit v kterékoli drogerii. S jejich pomocí snadno docílíte požadovaného objemu,“ uzavírá téma Lea Trabáková.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek