Hlavní obsah

5 chyb, které pácháme na vlasech podle kadeřníků

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Co děláte se svými vlasy špatně? Vyzpovídali jsme čtyři odborníky a zjistili jsme pět chyb, které mnoho žen dělí od toho, mít vlasy snů! Patříte mezi ně?

Článek

Suché, polámané konečky, bez lesku a bez života. To jsou problémy, které se často řeší, když přijde na vlasy a jejich kvalitu. Co děláte špatně? Přečtěte si, co kadeřník a kadeřnice považují za největší chyby v domácí péči o vlasy.

Chyba č. 1: Příliš mnoho silikonů

Výběr správných přípravků na vlasy je začátkem úspěchu. Pozor přitom dejte na obsah silikonů. Spousta levnější vlasové kosmetiky je obsahuje, protože fungují jako okamžitý vylepšovák: vlasy po celé délce obalí, tím pádem zacelí, jdou lépe rozčesávat a tváří se jako nové. Jenže to má háček.

„Problémem jsou nerozpustné silikony, které udělají na vlasech obal, přes který se pak nedostane žádná výživa,“ vysvětluje kadeřnice Martina Malinová ze salonu Hair by Martina. Časem se můžou konečky lámat a vlasy být celkově sušší a v horším stavu, i když se je snažíte vyživovat maskami a olejíčky. Pokud takový problém máte, měli byste se nad výběrem vlasové kosmetiky více zamyslet.

Ale ne všechny silikony jsou nepřátelé: na internetu si můžete vyhledat jejich seznamy pro lepší orientaci. Rozpustný ve vodě je například PEG-12 dimethicone nebo lauryl methicone copolyol.

Jak napravit škody, pokud používáte nerozpustné silikony (např. dimethicone nebo cyclomethicone) delší dobu a máte vlasy ve špatné kondici? Pomoc můžete najít v kadeřnictví. „Silikonu z vlasů se lze zbavit zásaditým šamponem, který úplně rozevře vlas. Dále pak naneseme veganské přípravky na bázi kyseliny citronové, necháváme je hodinu působit a pak je vlas plně očištěn,“ vysvětluje Libor Smrž ze salonu Hair We Are.

Foto: NDAB Creativity, Shutterstock.com

U šamponů, kondicionérů i masek se vyplatí prostudovat složeníFoto: NDAB Creativity, Shutterstock.com

Chyba č. 2: Nedostatečná hydratace

Mezi další chyby patří zanedbávání hydratace v délkách. Čím je vlas delší, tím více hydratace a péče potřebuje, což si uvědomuje jen málo žen. Samozřejmost je kondicionér po umytí šamponem, stejně jako vlasová maska alespoň jednou týdně nebo za 14 dní.

Dbejte také na výběr správné kosmetiky pro váš typ vlasů. „Ani čistě přírodní přípravky nejsou vždy úplně správně, protože většina žen má vlasy barvené a výživa je pak nedostatečná,“ říká Martina Malinová. V tom případě zvolte přípravky pro barvené vlasy.

Foto: plprod, Shutterstock.com

Dlouhé vlasy potřebují větší dávku hydratace, protože živiny z kořínků se nedostanou až do konečkůFoto: plprod, Shutterstock.com

Chyba č. 3: Nešetrné zacházení

Podle kadeřnice Aleny Bělohlávkové z Chocolate Beauty Studia je velkým prohřeškem chodit spát s mokrou hlavou a také nešetrné zacházení s vlasy. „Vlasy po umytí si asi většina lidí prosuší ručníkem. Je ale důležité ručníkem vodu z vlasů pouze vymačkávat, nikoli drhnout jimi o sebe. Vrchní vrstva vlasů, kutikula, je ještě lehce pootevřená a dojde tak jejímu narušení,“ upozorňuje Daria Hekerlová, kadeřnice a lektorka vlasových kurzů Make.Me.Up Beauty Academy.

Také nevynechávejte přípravky pro ochranu proti teplu, když se chystáte sušit kštici fénem nebo upravovat kadeře žehličkou a kulmou. A pozor, když chcete vlasy rovnat nebo natáčet, měly by být vždycky úplně suché!

Foto: Olena Yakobchuk, Shutterstock.com

Před foukáním do vlasů vetřete ochranný krém nebo olejíčekFoto: Olena Yakobchuk, Shutterstock.com

Chyba č. 4: Špatná péče o pokožku hlavy

Lupy jsou jedním z nejčastějších problémů s vlasovou pokožkou. A protože zdravé vlasy vyrůstají jen ze zdravé kůže, je nutné je řešit. Někdy jsou příčinou až příliš vyživující šampony, které pokožku zatěžují, anebo aplikace kondicionéru a masky až ke kořínkům – patří jen do délek!

Chyba č. 5: Domácí experimenty

Kadeřníci se shodují, že největší prohřešek jsou domácí experimenty s barvením, zejména když se budete snažit vlasy zesvětlit o několik tónů. Kvalitu kštice si tím můžete razantně snížit a napravovat to budete rozhodně déle, než trvala aplikace barvy!

„Nejhorší z nejhorších, co svým vlasům můžete způsobit, je trvalá ondulace. Tím se naruší vazby uvnitř vlasů, které zodpovídají za stabilitu a pevnost. Navíc, efekt trvalé netrvá věčně, zato ale po tomto procesu zůstane zvýšená lámavost, krepovitost, suchost a zdrsnění vlasového vlákna,“ ukončuje téma Daria Hekerlová.

Reklama

Související témata: