Článek
Za problémy s menstruací mohou ve většině případů různé gynekologické potíže, které ovšem ženy mnohdy dlouhou dobu přehlížejí. Bývají často přesvědčeny, že „své dny“ musí jednoduše nějak přetrpět, a nepřemýšlí nad tím, co může stát za dramatickým průběhem menstruace. Což je chyba, jelikož se může jednat o závažná onemocnění a poruchy, které mohou, pokud se včas neléčí, vyústit v neplodnost. Mezi nejčastější patří endometrióza, syndrom polycystických vaječníků, děložní myomy nebo hormonální nerovnováha.
Endometrióza
Jde o chronické onemocnění, při kterém se buňky sliznice děložní dutiny nacházejí i mimo dělohu (třeba ve vejcovodech, na vaječnících, střevech či jinde v dutině břišní) a reagují na změny hladin hormonů, což znamená, že během menstruace dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení a rozvoji chronického zánětu. Endometriózou trpí podle lékařů zhruba každá desátá žena v plodném věku.
Nemoc provází intenzivní bolest v podbřišku, silná a bolestivá menstruace nebo nepříjemné pocity při pohlavním styku. „Každá žena má jinak nastavený práh bolesti, a proto je vnímání potíží individuální. Potvrzení endometriózy vyžaduje laparoskopickou operaci, které se spousta pacientek bojí,“ vysvětluje Leopold Rotter, vedoucí lékař gynekologického centra Gynmeda. Místo vyšetření proto ženy raději užívají analgetika a doufají, že potíže samy odezní. K lékaři je zpravidla přivede až neúspěšná snaha o otěhotnění.
„Endometrióza se může vyskytovat v různých formách a na různých místech v těle, což ztěžuje její jednoznačnou identifikaci. Běžné diagnostické metody, jako je například ultrazvuk, tedy nemusí tuto nemoc vůbec odhalit. Jedním z důvodů, proč bývá nemoc diagnostikována se zpožděním, je fakt, že její symptomy jsou obvykle zaměňovány za běžné vedlejší projevy menstruace,“ vysvětluje gynekoložka Milada Brandejská, medicínská ředitelka kliniky asistované reprodukce Europe IVF.
Děložní myomy
Myomy jsou nezhoubné nádory, které vyrůstají z hladké svaloviny děložní stěny a jejich počet i velikost se různí. „Pokud se u žen myomy objeví, snažíme se je přesvědčit, aby neodkládaly těhotenství. Nikdy totiž nevíme, jaké potíže mohou způsobit, a odstranit je není tak jednoduché,“ popisuje gynekolog Pavel Otevřel, vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit.
Mezi časté příznaky myomů patří bolesti a tlak v podbřišku, silné a prodloužené menstruační krvácení, které může být spojeno s anémií (chudokrevností), nepravidelné krvácení, pocity plnosti v podbřišku, zvětšení objemu břicha, bolesti při pohlavním styku nebo časté nutkání na močení. Pokud jsou však myomy malé a nerostou rychle, nemusí na ně ženu upozornit vůbec nic.

Za abnormálním průběhem menstruace mohou být děložní myomy nebo endometriózaFoto: Halfpoint, Shutterstock.com
Syndrom polycystických vaječníků
Syndrom polycystických vaječníků neboli ovarií (PCOS) je endokrinologické onemocnění, které se projevuje hormonální nerovnováhou (je zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů) a může vést k řadě zdravotních problémů. Kvůli poruchám hormonů se tvoří mnohočetné malé cysty na vaječnících, vaječníky se mohou zvětšit a vyvolávat pocit tlaku v podbřišku. Jelikož zpravidla nedochází k ovulaci, mají postižené ženy problém s početím.
Mezi typické příznaky patří nepravidelná nebo zcela chybějící menstruace, nadměrné tělesné ochlupení, akné, chronická bolest v oblasti pánve, nadváha, abnormální hladiny krevních tuků a vysoký krevní tlak. „Často se na klinice setkáváme s tím, že ženy o své diagnóze sice vědí, ale netuší, jak závažná může být. Teprve až při neúspěšné snaze o početí zjišťují, co všechno jejich nemoc ovlivňuje,“ říká lékař Marcel Štelcl.