Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Kandidózy jsou skupinou onemocnění, jejichž původcem je kvasinka Candida albicans (odtud také název nemoci). Tento kvasinkový mikroorganismus se nachází v trávicím traktu a je běžnou součástí mikrobiomu, problémy nastávají, pokud se přemnoží. Candida se také může vyskytovat v dutině ústní, kožních záhybech, v oblasti genitálu, okolí nehtů, v meziprstí na rukou a nohou a zde rovněž může vyvolávat nepříjemná onemocnění,“ popisuje dermatoložka Jana Míková.
Příčiny kandidózy aneb Proč se kvasinky přemnoží?
Příčin, proč se kvasinky přemnoží, je více, obecně lze říci, že hlavním důvodem je oslabení imunity s následným narušením rovnováhy buď ve střevním, nebo kožním mikrobiomu. Často se to děje v souvislosti s užíváním antibiotik nebo při dlouhodobé léčbě některých onemocnění.
Velmi časté jsou kandidózy u diabetiků, lidí, kteří prodělávají léčbu nádorových onemocnění cytostatiky, a chronických pacientů, již jsou léčeni glukokortikoidy. Kvasinková infekce se může též častěji objevovat u těhotných žen a těch, které užívají hormonální antikoncepci.
„Mikroorganismy z rodu Candida jsou běžně přítomny na povrchu sliznic a kůže a žijí v rovnováze s ostatními mikroorganismy. Rizikovými faktory pro jejich přemnožení a rozvoj kvasinkové infekce je také nadměrné pocení, nedostatečná hygiena nebo genetická predispozice, ale i užívání léků, především širokospektrých antibiotik, jež narušují přirozenou strukturu lidského mikrobiomu,“ uvádí farmaceutka Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.
Příznaky kvasinkové infekce
Příznaky onemocnění souvisí s tím, v jaké lokalitě se nemoc projevuje. Mnoho lidí se již setkalo s popraskanými koutky úst, což je nepříjemná záležitost a původcem je často právě kvasinka Candida albicans. Koutky jsou zarudlé, bolestivé, tvoří se zde stroupky, kde již nasedá druhotná bakteriální infekce.
„Při masivnějším pomnožení kvasinek se může objevit i tzv. moučnivka, kdy se na jazyku, případně na sliznicích dutiny ústní, vytvářejí bělavé povlaky. K častým potížím patří i kvasinkové poševní infekce se svěděním v oblasti genitálu, zarudnutím a otokem, případně výtokem. U mužů se obdobné potíže mohou vyskytnout v oblasti žaludu a předkožky, občas dochází k přenesení infekce do okolí konečníku. Opomenout nemohu ani plenkovou dermatitidu u malých dětí, kde velkou roli v přemnožení kvasinek hraje mechanické dráždění plenami, teplo a snížená odolnost kůže,“ vyjmenovává lékařka Jana Míková.
„U jedinců s kvasinkovou infekcí v trávicí soustavě pozorujeme mnohdy zápach z úst, nevolnost, průjem a potíže s přijímáním potravy, při kandidóze močových cest se pak vyskytuje pálení, svědění a bolestivé močení,“ doplňuje farmaceutka Hana Chudobová.

Kvasinková infekce v intimní oblasti se projevuje svěděním v oblasti genitáluFoto: Jo Panuwat D, Shutterstock.com
V létě jsou potíže častější
„V letním období bývají aktuální i kvasinkové záněty v takzvaných intertriginózních oblastech, tedy v kožních záhybech. Častým místem jsou třísla, podpaží, u žen pak lokalita pod prsy, případně kožní řasa pod převislým břichem. Příznakem jsou drobné puchýřky s bělavým obsahem, které rychle praskají a vytvářejí erodované zarudlé plochy,“ říká dermatoložka Jana Míková.
Projevem kvasinkové infekce mohou být i záněty v okolí nehtů na rukou nebo nohou, které mívají mnohdy chronický průběh. Nepříjemné, ale poměrně vzácné je pak kvasinkové onemocnění ve vlasových folikulech a oblasti vousů u mužů.
Léčba kvasinkových infekcí
Léčba všech kvasinkových onemocnění probíhá léky ze skupiny antimykotik, kterých je k dispozici velké množství, a lékař na základě klinického vyšetření určí nejvhodnější variantu. Zpravidla se jedná o léčbu lokální ve formě krémů nebo roztoků, závažnější nebo chronické potíže se léčí antimykotiky ve formě tablet. Léčba by měla být aplikována dostatečně dlouhou dobu, obvykle v řádu několika týdnů, aby nedocházelo k návratu onemocnění.
„V léčbě i prevenci pomáhají též výživová opatření spočívající v omezení příjmu živočišných tuků, sladkostí a pokrmů z bílé mouky. Doporučuji zvýšit příjem celozrnných výrobků, zeleniny a ryb a dbát na dostatečný přísun vitaminů B, C, D a minerálů selenu, zinku a hořčíku,“ říká farmaceutka Hana Chudobová.
Jak se chránit před kandidózou
Pokud jde o prevenci, je důležité udržovat rovnováhu a stabilitu mikrobiomu, nemýt se agresivními mýdly a sprchovými gely, vhodné je používat mýdla a kosmetické přípravky určené pro citlivou pokožku. „Preferovat byste měli oblečení z přírodních materiálů, v létě pak vzdušný oděv a a lehkou, prodyšnou obuv. Celkově lze imunitní systém podpořit užíváním preparátů s probiotiky,“ doporučuje lékařka Jana Míková.
Kandidóza
- Popis – Kandidóza je kvasinková infekce způsobená přemnožením mikroorganismů rodu Candida, která nejčastěji postihuje sliznice, kůži nebo genitálie.
- Příznaky – Pálení, svědění, štípání, zarudnutí nebo otok postižené oblasti na těle, bělavý výtok z genitálií, zápach, nepříjemné pocity či bolest při močení nebo pohlavním styku.
- Léčba – Využívají se léčivé přípravky z kategorie antimykotik ve formě krémů a mastí, čípků nebo tablet, doplňkem je úprava jídelníčku pro obnovení rovnováhy přirozené mikroflóry.
- Prevence – Dodržování pravidel tělesné hygieny, používání speciálních přípravků pro intimní hygienu, nošení prodyšného oblečení a obuvi, omezení cukru a bílé mouky ve stravě, vyhýbání se častému či zbytečnému užívání antibiotik.