Hlavní obsah

Jak léčit spálu nejen u dětí

Foto: anastasiya parfenyuk, Shutterstock.com

Foto: anastasiya parfenyuk, Shutterstock.com

Spála byla dlouho popisována hlavně jako vyrážka na těle. Ano, projevuje se tak, ale většinou ji doprovází bolest v krku způsobená streptokoky. Oba problémy mají příčinu v toxinech, které bakterie produkují.

Článek

Zatímco většina kožních problémů se léčí mastičkami, spála vyžaduje celkovou léčbu antibiotiky, která ničí streptokoky. Trápí nejčastěji děti, protože mezi nimi se bakterie způsobující spálu neboli spálovou angínu nejsnadněji přenáší. Tyhle bakterie dokážou škodit v těle hned na několika místech. Kromě spály způsobují také zánět mozkových blan, středního ucha i závažné kožní problémy, takzvané furunkly.

Příznaky spály

Nemoc se nejčastěji projevuje v dětském věku od 3 do 10 let. Proč? Je to logické. Děti se ve školních a školkových kolektivech snadněji nakazí. Onemocnět jí ale může i dospělý, u něj jsou příznaky a léčba podobné jako u dětí. Obvykle to začne bolestí v krku, která je výrazně horší než při viróze, špatně se polyká, nemocný nemá vůbec chuť jíst. Teplota se zvyšuje, přidává se velká únava, v tu chvíli jsou již mandle rudé, zvětšené a mohou na nich být vidět bílé povlaky související s probíhajícím zánětem.

V tu chvíli už v těle působí streptokoky a produkují toxiny neboli jedovaté látky, které poškodí kůži a vytvoří se červená vyrážka. Nejvíce se projevuje na hrudi, v podpaží a na krku, částečně i na obličeji, zejména kolem pusy. Častým příznakem je takzvaný malinový jazyk, který je následkem zánětu jazyku spojeného s výrazným zbarvením.

Foto: Tridsanu Thopet, Shutterstock.com

Pupínky přijdou až poslední, nemoc začíná bolestí v krkuFoto: Tridsanu Thopet, Shutterstock.com

Jak dlouhou má inkubační dobu

Zhruba za dva dny od prvních příznaků infekce streptokoky, čili zejména po nástupu bolesti v krku, se na kůži objeví i vyrážka. Problém je, že nemoc mohou přenášet i jedinci, u kterých se žádné potíže neprojevily.

Způsoby léčby spály

Nemoc se léčí antibiotiky a klidem na lůžku s dostatkem tekutin a spánku. Není přitom pravda, že nemoc se po prodělání nemůže vrátit, tělo si sice proti konkrétnímu streptokoku způsobujícímu spálu dokáže udělat protilátky, ale streptokoků je více a mohou člověka klidně nakazit znova. Kromě antibiotik uleví obklady, nepijte ale horké nápoje, ty jen podporují zánět.

Jak probíhá vyšetření

Typické projevy nemoci obvykle nevyvolávají žádné pochyby o diagnóze, kterou lékař snadno určí. Je možné udělat další vyšetření, jako je zejména CRP (z kapky krve), výtěr z krku, a pokud problémy přetrvávají i takzvané ASLO, které případně ukáže, že organismus není po proběhlé infekci v pořádku.

Nejčastější komplikace: meningitida

Nákaza streptokokem může zasáhnout i jiné části těla. Největší komplikací je meningitida, menší jsou pak záněty plic či středního ucha nebo revmatické horečka. Problém může nastat, pokud nezabírají antibiotika, což se vzhledem k tomu, jak narůstá rezistence bakterií, může stát. Náchylnější jsou samozřejmě zejména ti, kdo mají oslabenou imunitu.

Prevence neexistuje. Nemoci se člověk jen těžko vyhne, to platí zejména u dětí v kolektivu.

Spála

  • Popis - Onemocnění způsobené streptokokem, které způsobuje záněty v krku i na kůži
  • Inkubační doba - Od setkání s nakaženou osobou do prvních příznaků obvykle uplyne až pět dní. Od prvních příznaků bolesti v krku do výsevu vyrážky jsou to většinou dva dny
  • Příznaky - Bolest v krku, únava, vyrážka na hrudi, krku a kolem úst, malinový jazyk
  • Léčba - Antibiotika, zejména penicilin
  • Smrtnost - Na samotnou spálu, pokud se nezkomplikuje jiným onemocněním, se neumírá
  • Prevence - Jedině vyhýbání se nákaze čili pobytu v kolektivu

Reklama