Hlavní obsah

Děsivé filmové matky. Komu byste nechtěli říkat mami?

Foto: Josef Strouhal / Právo / Profimedia

Když se řekne máma, většina lidí si vybaví pečující a hřejivou náruč, osobu, která by pro své děti udělala první i poslední. Jenže z některých matek jde pořádný strach – třeba z těch z filmového plátna. Které byste v rodině určitě nechtěli?

Článek

Každá matka přistupuje k výchově jinak. Některé jsou benevolentní, jiné naopak velmi přísné a z některých jde opravdu hrůza. K tomu, aby vám naskočila husí kůže, někdy stačí pouhý pohled. A platí to i o filmových postavách. V jakých snímcích se objevily opravdu monstrózní matky?

Drahá maminko (1981)

Smutné drama vypráví o rodině, kde ve skutečnosti není všechno tak krásné, jak to vypadá pro okolí. Soukromý život slavné americké herečky Joan Crawford (†73) je viděný očima její adoptivní dcery Christiny (81) – scénář se zakládá na její knize z roku 1978. Snímek, který režíroval Frank Perry (†65), ukázal, jak se navenek dokonalá hollywoodská hvězda a milující matka v soukromí měnila v manipulativní tyranku a alkoholičku. V roli sebestředné matky se představila Faye Dunaway (79).

Foto: Profimedia.cz

Faye Dunaway perfekně zahrála matku, která má dvě tváře: jednu dokonale krásnou pro veřejnost, zato každodenní realita za zavřenými dveřmi je zcela odlišná

Carrie (1976)

Legendární hororový snímek natočil Brian De Palma (80) podle stejnojmenné knihy Stephena Kinga (73), a tak v něm není o hrůzu a pocity bezvýchodnosti nouze. Matku – tvrdou náboženskou fanatičku – si zahrála Piper Laurie (88) a její dospívající dceru, která zjišťuje, že má nadpřirozené schopnosti ubližovat lidem, ztvárnila Sissy Spacek (70). A byla to právě tyranská matka, která se zásadní měrou podílela na tom, že se v dceři projevilo to nejhorší.

Film se v roce 2013 dočkal úspěšného remaku. Která verze se vám líbí víc?

Foto: Profimedia.cz

Mít za matku poblázněnou náboženskou fanatičku není pro dceru žádný med. Obě hlavní představitelky získaly nominaci na Oscara

Precious (2009)

Za roli matky v tomto nelítostném dramatu režiséra Leea Danielse (60) získala herečka Mo’Nique (52) Zlatý glóbus i Oscara. Její postava se postarala o nesnesitelné rodinné drama, které by rozhodně nikdo nechtěl zažít na vlastní kůži. K dceři Precious, kterou ztvárnila Gabourey Sidibe (37), se chová naprosto příšerně, o čemž svědčí i to, s čím se zoufalá dívka svěřila sociální pracovnici: „Otec mi udělal druhé dítě. To první jsem rodila doma v kuchyni na podlaze, zatímco mě matka kopala do hlavy.“

Znáte největší filmové mrchy? Někdy je to vážně síla.

Foto: Profimedia.cz

Mo’Nique přivedla na stříbrné plátno primitivní nelítostnou bytost, která nechá dceru zneužívat, krutě ji ponižuje a naprosto ji nenávidí

Slunce, seno, jahody (1983)

Pracovnice JZD Marie Škopková v podání Heleny Růžičkové (†67) možná není v jádru zlá, ale žádná vysněná máma to rozhodně není. Dceři kvůli sousedským půtkám brání v lásce a pro facky, rány a křik nejde daleko. Řídí celou rodinu jako generál a nikdo se s ní nechce dostat do potyčky, protože nemá šanci z ní vyváznout se zdravou kůží. A vlastní názor? Na ten raději zapomeňte. Známou trilogii Slunce, seno... režíroval Zdeněk Troška (67).

Výchova dětí v Česku: 5 metod a jejich rizika! Také jste „trochu od rány“? 

Foto: Josef Strouhal / Právo / Profimedia

Svérázná vesnická žena, která se s ničím nepáře, taková byla Helena Růžičková v roli Marie Škopkové. V kině působila zábavně, ale ve skutečnosti je taková matka pro děti pohroma

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Na svoji vlastní dceru byla matka v podání německé herečky Caroly Braunbock (†54) hodná, zato nevlastní Popelka to v pohádce Václava Vorlíčka (†88) pořádně schytala. Macecha ji nenáviděla a trápila ji bez ohledu na to, co dívka udělala nebo neudělala. Přála jí jen to nejhorší a v jejím ponižování se vyžívala. A ani nemusela nic říkat: stačil pouhý pohled a bylo jasné, že je zle.

Foto: Martin Pekárek / CNC / Profimedia

Na německém zámku Moritzburg, v jehož okolí se natáčelo, si slavnou pohádku připomínají výstavou

Hra o trůny (2011–19)

V oblíbeném seriálu není o záporné postavy nouze. Jednou z obzvláště zákeřných byla královna Sedmi království v podání herečky Leny Headey (47). Cersei Lannister je krutá, panovačná a zlá žena a také matka tří dětí, která jim život rozhodně nijak neulehčuje. Ze syna Joffreye, jehož ztvárnil Jack Gleeson (28), vychovala kruté monstrum.

Foto: Profimedia.cz

Královna Cersei Lannister proslula nejen krásou, ale také krutostí

Jedna ruka netleská (2003)

Komedie, ze které je vám místy pořádně úzko. Takový je snímek režiséra Davida Ondříčka (51). Matku dvou dětí Sandru si v něm zahrála Klára Pollertová-Trojanová (49). Charakterizuje ji chlad, přísnost a ekologické zaměření hraničící s fanatismem. Dětem sice fyzicky neubližuje, ale k pohodové kamarádské matce má vážně hodně daleko.

Foto: Profimedia.cz

Klára Pollertová-Trojanová si ve filmu zahrála po boku manžela Ivana Trojana (56)

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek