Hlavní obsah

Domácí zmrzlinový dort ze sušenek

Hodnocení:
(102)
Foto: Eva Malúšová
Doba přípravy
15 minut
Doba vaření
neuvedeno
Náročnost
střední

Děti samozřejmě potěší, když je za vysvědčení vezmete na zmrzlinu. Konec školního roku si ale žádá něco speciálního. Dort znamená opravdovou oslavu a ten zmrzlinový se rozhodně potká s nadšením. Výroba zabere asi 15 minut – stihnete ho připravit ještě dnes večer.

Ingredience pro:
22 cm průměr formy
Budete potřebovat
  • 220 g kakaových sušenek
  • 60 g másla
  • 800 ml vanilkové zmrzliny
  • 800 ml čokoládové zmrzliny
  • máslo na vymazání
Na čokoládovou omáčku
  • 200 ml 30% smetany ke šlehání
  • 100 g čokolády na vaření
Na zdobení
  • 80 g čokoládových bonbonů
Článek

Postup

Krok 1: Dortovou formu velmi zlehka vymažte máslem a vyložte papírem na pečení (díky máslu papír krásně přilne ke stěnám). Rozpusťte máslo.

Krok 2: Do mixéru nasypejte sušenky (my jsme použili Oreo) a rozmixujte na jemnou drť. Přibližně čtvrtinu drobečků odsypejte stranou. Ke zbytku v mixéru přidejte rozpuštěné máslo a ještě jednou krátce promixujte. Sušenkovou hmotu vsypejte do dortové formy, pečlivě upěchujte do stejně vysoké vrstvy po celém dně a vložte asi na 15 minut do mrazničky. Zároveň z mrazničky vyndejte čokoládovou zmrzlinu a nechte ji chvíli povolit.

Tip: Experimentovat můžete s druhem sušenek do korpusu (skvělé jsou karamelové i jemné máslové), příchutěmi zmrzliny i se zdobením. Čokoládové sušenky s mléčnou náplní, vanilková a čokoládová zmrzlina a čokoládová omáčka jsou ale naprostá sázka na jistotu.

Krok 3: Po čtvrthodině sušenková vrstva v mrazničce zpevní a zmrzlina naopak povolí. Povolenou zmrzlinu naneste na sušenkový korpus a pečlivě uhlaďte. Povrch posypejte odloženými sušenkami, obrácenou stranou lžíce je jemně vmáčkněte do zmrzliny a dort znovu vložte na 15 minut do mrazničky. Zároveň z ní vyndejte vanilkovou zmrzlinu a nechte ji povolit.

Tip: Dáváte přednost lehčím ovocným zmrzlinám? Udělejte si domácí sorbet bez zmrzlinovače: jahodový sorbet s bezinkovým sirupem nebo meruňkový sorbet se špetkou kardamomu.

Krok 4: Po další čtvrthodině naneste do formy povolenou vanilkovou zmrzlinu, povrch uhlaďte a vraťte do mrazničky alespoň na hodinu. Před podáváním nechte dort chvíli povolit. Odstraňte boky dortové formy, opatrně sloupněte papír a dort přeložte na servírovací tác: půjde to snadno, sušenkový korpus zpevní a celý dort unese.

Krok 5: Na čokoládovou omáčku přiveďte v rendlíku smetanu k bodu varu. Stáhněte ji z ohně, přidejte nalámanou čokoládu a nechte minutku stát. Poté lžící vymíchejte do hladké a lesklé hmoty.

Krok 6: Těsně před podáváním ozdobte povrch čokoládovými kuličkami, sušenkami nebo ovocem a přidejte tekutou čokoládovou omáčku. Dort krájejte suchým nahřátým nožem. Spodní sušenkový korpus bude klást mírný odpor, zvlášť při krájení prvního kousku. Buďte trpěliví nebo použijte zoubkovaný nůž.

Máte rádi nepečené dobroty ze sušenek? Udělejte si nepečený jablečník ze sušenek anebo sušenková lízátka. A vynikající jsou i nepečené pudinkové řezy se sušenkami a ovocem.

ynezorPumanzeSaNyknalC
29. 6. 2022

Reklama

Sdílejte článek