Hlavní obsah

Jak správně solit. Proč sůl patří i do sladkého jídla?

Foto: Just Life, Shutterstock.com

Foto: Just Life, Shutterstock.com

Většina jídel by vám bez soli zřejmě vůbec nechutnala. A samozřejmě se slánkou to není třeba přehánět. Důležité je nejen množství soli, ale třeba i čas, kdy ji do jídla přidáte.

Článek

Sůl nechybí v žádné domácnosti a při vaření ji nejspíš používáte naprosto automaticky. Solit ale můžete chytřeji a docílit tak nejen chutnějšího jídla, ale udělat něco i pro své zdraví i pro planetu.

Sůl do vody, až když vaří

Chystáte se vařit těstoviny nebo brambory? Sůl přidejte až v okamžiku, kdy voda začne vařit. Sůl totiž zvyšuje bod varu, a tím zkracuje dobu vaření. Vhodné načasování vám ušetří peníze za spotřebovanou energii. Podle italských kuchařů by voda na těstoviny měla být podobně slaná jako ta mořská, známé pravidlo je 1 litr vody a 10 gramů soli na 100 gramů těstovin.

Čím později, tím výrazněji

Chystáte-li oblíbenou omáčku nebo polévku, pokrm solíte zřejmě podle vaší osobní zvyklosti. Pokud osolíte jednotlivé ingredience hned na počátku vaření, sůl rozvine jejich chuť a postupným vařením se její samotná chuť ztlumí. Pokud místo toho pokrm dosolíte až ke konci vaření, bude slaná chuť intenzivnější. Náš tip: solte zpočátku po troškách a ochutnávejte.

Solí se i sladké

Překvapuje vás sůl v receptu na buchtu? Patří tam jen špetička a jejím úkolem není jídlo osolit, ale zintenzivnit jeho chuť. Zvýrazní sladkost a lépe rozvine přirozené aroma ingrediencí. Zkuste sůl přidat i do marmelády nebo pudinku.

Tlumí hořkost

Zatímco sladkou chuť dokáže zintenzivnit, hořkost v jídle naopak potlačuje. Přijde-li vám polévka, vaše káva nebo grepový džus až moc hořký, stačí pár zrnek soli a uvidíte rozdíl.

Foto: Daniel Taeger, Shutterstock.com

Do nerezového nádobí sůl patří až ve chvíli, kdy voda vře nebo je olej rozpálený, jinak se vám na dně objeví těžko odstranitelné flekyFoto: Daniel Taeger, Shutterstock.com

Pomáhá kynout

Do těsta se sůl přidává z důvodů čistě technologických. Proces kynutí se neobejde nejen bez mouky, vody a kvasnic, ale i bez tohoto bílého pomocníka. Sůl brání prudkému kynutí, díky čemuž má těsto sílu a výsledek jedinečnou chuť.

Dušené maso solte předem

Sůl má schopnost odčerpávat z potravin vodu. Při přípravě masa je třeba na to myslet a solit pokrm podle toho, jak ho budete upravovat. Například dušené maso je ideální nasolit předem, aby pustilo šťávu. Díky tomu bude krásně měkké.

Plánujete-li maso grilovat nebo zprudka opékat, solte až těsně před servírováním, jinak se pokrm vysuší, ztratí šťavnatost i svou chuť. Z toho důvodu pozor i na kupované grilovací směsi, ve většině bývá nemalé množství soli.

Foto: A. Zhuravleva, Shutterstock.com

Do kynutého těsta je sůl třeba, aby bylo nadýchané, nezapomeňte ji přidat, i když pečete sladké koblihy nebo vánočkuFoto: A. Zhuravleva, Shutterstock.com

Pozor na vodu v zelenině

Totéž platí se zeleninou. Chcete-li ji dusit, osolte ji předem, před grilováním naopak zeleninu nesolte. Syrovou solte až těsně před servírováním, aby zůstala křupavá. Pokud potřebujete například cuketu do těsta a chcete ji zbavit přebytečné vlhkosti, nastrouhejte ji, osolte a nechte tzv. vypotit. Během patnácti minut uvolní tekutinu, kterou jednoduše vymačkáte nebo necháte vsáknout do ubrousku. Stejně tak pustí přebytečnou vodu i osolené brambory nastrouhané na bramboráky.

Do brambor i do kaše

Volíte jako přílohu brambory? Pokud je vaříte oloupané, osolte je těsně před dovařením. Brambory vařené ve slupce solte až po oloupání. Děláte-li bramborové noky, sůl patří do těsta i do hrnce s vodou. Bramborovou kaši zas nejlépe osolíte přidáním soli do mléka, kterým ji zjemňujete.

Foto: Tikhonova Yana, Shutterstock.com

Připravujete-li pyré, nesolte přímo zeleninu, ale vždy mléko, kterým pokrm zjemňujete, sůl se krásně rozložíFoto: Tikhonova Yana, Shutterstock.com

Pomocník proti tvrdosti

Luštěniny nebo vnitřnosti nikdy nesolte předem, zůstanou totiž jinak nepříjemně tuhé. Počkejte, až změknou a zvláční.

Solte z výšky

Pokud solíte hotové jídlo, osolte pokrm pěkně z výšky. Určitě už jste to někdy viděli dělat šéfkuchaře v různých kulinářských show. Není to jen efektní, sůl se pěkně po celém jídle rozptýlí, zejména u jídel, která se již následně nemíchají.

Jak napravit přesolení

Když to se solí přeženete, v omáčce či polévce zkuste krátce povařit bramboru, oloupané jablko nebo krajíc chleba, to sůl nasaje a chuť zmírní. Pokud se to hodí, do polévky můžete vklepnout rozšlehané vejce nebo přilít smetanu.

Reklama