Hlavní obsah

Jak správně solit. Proč sůl patří i do sladkého jídla?

Foto: Just Life, Shutterstock.com

Většina jídel by vám bez soli zřejmě vůbec nechutnala. A samozřejmě se slánkou to není třeba přehánět. Důležité je nejen množství soli, ale třeba i čas, kdy ji do jídla přidáte.

Článek

Sůl nechybí v žádné domácnosti a při vaření ji nejspíš používáte naprosto automaticky. Solit ale můžete chytřeji a docílit tak nejen chutnějšího jídla, ale udělat něco i pro své zdraví i pro planetu.

Sůl do vody, až když vaří

Chystáte se vařit těstoviny nebo brambory? Sůl přidejte až v okamžiku, kdy voda začne vařit. Sůl totiž zvyšuje bod varu, a tím zkracuje dobu vaření. Vhodné načasování vám ušetří peníze za spotřebovanou energii. Podle italských kuchařů by voda na těstoviny měla být podobně slaná jako ta mořská, známé pravidlo je 1 litr vody a 10 gramů soli na 100 gramů těstovin.

Čím později, tím výrazněji

Chystáte-li oblíbenou omáčku nebo polévku, pokrm solíte zřejmě podle vaší osobní zvyklosti. Pokud osolíte jednotlivé ingredience hned na počátku vaření, sůl rozvine jejich chuť a postupným vařením se její samotná chuť ztlumí. Pokud místo toho pokrm dosolíte až ke konci vaření, bude slaná chuť intenzivnější. Náš tip: solte zpočátku po troškách a ochutnávejte.

Solí se i sladké

Překvapuje vás sůl v receptu na buchtu? Patří tam jen špetička a jejím úkolem není jídlo osolit, ale zintenzivnit jeho chuť. Zvýrazní sladkost a lépe rozvine přirozené aroma ingrediencí. Zkuste sůl přidat i do marmelády nebo pudinku.

Tlumí hořkost

Zatímco sladkou chuť dokáže zintenzivnit, hořkost v jídle naopak potlačuje. Přijde-li vám polévka, vaše káva nebo grepový džus až moc hořký, stačí pár zrnek soli a uvidíte rozdíl.

Foto: Daniel Taeger, Shutterstock.com

Do nerezového nádobí sůl patří až ve chvíli, kdy voda vře nebo je olej rozpálený, jinak se vám na dně objeví těžko odstranitelné fleky

Pomáhá kynout

Do těsta se sůl přidává z důvodů čistě technologických. Proces kynutí se neobejde nejen bez mouky, vody a kvasnic, ale i bez tohoto bílého pomocníka. Sůl brání prudkému kynutí, díky čemuž má těsto sílu a výsledek jedinečnou chuť.

Dušené maso solte předem

Sůl má schopnost odčerpávat z potravin vodu. Při přípravě masa je třeba na to myslet a solit pokrm podle toho, jak ho budete upravovat. Například dušené maso je ideální nasolit předem, aby pustilo šťávu. Díky tomu bude krásně měkké.

Plánujete-li maso grilovat nebo zprudka opékat, solte až těsně před servírováním, jinak se pokrm vysuší, ztratí šťavnatost i svou chuť. Z toho důvodu pozor i na kupované grilovací směsi, ve většině bývá nemalé množství soli.

Foto: A. Zhuravleva, Shutterstock.com

Do kynutého těsta je sůl třeba, aby bylo nadýchané, nezapomeňte ji přidat, i když pečete sladké koblihy nebo vánočku

Pozor na vodu v zelenině

Totéž platí se zeleninou. Chcete-li ji dusit, osolte ji předem, před grilováním naopak zeleninu nesolte. Syrovou solte až těsně před servírováním, aby zůstala křupavá. Pokud potřebujete například cuketu do těsta a chcete ji zbavit přebytečné vlhkosti, nastrouhejte ji, osolte a nechte tzv. vypotit. Během patnácti minut uvolní tekutinu, kterou jednoduše vymačkáte nebo necháte vsáknout do ubrousku. Stejně tak pustí přebytečnou vodu i osolené brambory nastrouhané na bramboráky.

Do brambor i do kaše

Volíte jako přílohu brambory? Pokud je vaříte oloupané, osolte je těsně před dovařením. Brambory vařené ve slupce solte až po oloupání. Děláte-li bramborové noky, sůl patří do těsta i do hrnce s vodou. Bramborovou kaši zas nejlépe osolíte přidáním soli do mléka, kterým ji zjemňujete.

Foto: Tikhonova Yana, Shutterstock.com

Připravujete-li pyré, nesolte přímo zeleninu, ale vždy mléko, kterým pokrm zjemňujete, sůl se krásně rozloží

Pomocník proti tvrdosti

Luštěniny nebo vnitřnosti nikdy nesolte předem, zůstanou totiž jinak nepříjemně tuhé. Počkejte, až změknou a zvláční.

Solte z výšky

Pokud solíte hotové jídlo, osolte pokrm pěkně z výšky. Určitě už jste to někdy viděli dělat šéfkuchaře v různých kulinářských show. Není to jen efektní, sůl se pěkně po celém jídle rozptýlí, zejména u jídel, která se již následně nemíchají.

Jak napravit přesolení

Když to se solí přeženete, v omáčce či polévce zkuste krátce povařit bramboru, oloupané jablko nebo krajíc chleba, to sůl nasaje a chuť zmírní. Pokud se to hodí, do polévky můžete vklepnout rozšlehané vejce nebo přilít smetanu.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek