Článek
Sůl nechybí v žádné domácnosti a při vaření ji nejspíš používáte naprosto automaticky. Solit ale můžete chytřeji, a docílit tak nejen chutnějšího jídla, ale udělat něco i pro své zdraví.
Sůl do vody, až když se vaří
Chystáte se vařit těstoviny nebo brambory? Sůl přidejte až v okamžiku, kdy voda začne vřít. Sůl se tak lépe rozpustí, navíc lehce zvyšuje bod varu a tím se zkrátí doba vaření.
- Kolik soli do vody? Podle italských kuchařů by voda na těstoviny měla být podobně slaná jako ta mořská, známé pravidlo je 1 litr vody a 10 gramů soli na 100 gramů těstovin.
Čím později solíte, tím je sůl výraznější
Chystáte-li oblíbenou omáčku nebo polévku, přidáváte sůl podle osobní zvyklosti. Když osolíte jednotlivé ingredience hned na počátku úpravy, sůl rozvine jejich chuť a postupným vařením se slaná příchuť ztlumí. Pokud místo toho pokrm dosolíte až ke konci vaření, bude slaná chuť intenzivnější. Proto solte zpočátku po troškách a ochutnávejte.
Proč se solí i sladké
Překvapuje vás sůl v receptu na buchtu? Kynuté těsto bez soli není chutné a opravdu to není ono. V jiných sladkých receptech nebývá sůl nezbytná, nicméně špetka dokáže zvýraznit sladkost a lépe rozvine přirozené aroma ingrediencí. Zkuste sůl přidat i do kaše, marmelády nebo domácího pudinku.
Tlumí hořkost
Zatímco sladkou chuť dokáže zintenzivnit, hořkost v jídle naopak potlačuje. Přijde-li vám polévka, káva nebo grepový džus až moc hořký, stačí pár zrnek soli a uvidíte rozdíl.
Pomáhá kynout
Jak už bylo řečeno, sůl se přidává do kynutého těsta kvůli chuti, ale také z technologických důvodů. Proces kynutí se neobejde nejen bez mouky, vody a kvasnic, ale i bez tohoto bílého pomocníka. Sůl brání prudkému kynutí a těsto je pak kvalitnější a lépe se s ním pracuje.
Dušené maso solte předem
Sůl má schopnost odčerpávat z potravin vodu. Myslete na to při přípravě masa a pokrm solte podle úpravy. Například dušené maso je ideální nasolit předem, aby pustilo šťávu. Díky tomu bude krásně měkké a šťáva bude mít intenzivní chuť.
Plánujete-li maso grilovat nebo zprudka opékat, solte ho až těsně před servírováním, jinak se pokrm vysuší, ztratí šťavnatost i svou typickou chuť. Proto dávejte pozor na kupované grilovací směsi, ve většině bývá nemalé množství soli.
Pozor na vodu v zelenině
Totéž platí i se zeleninou. Chcete-li ji dusit, osolte ji předem, před grilováním naopak zeleninu nesolte. Syrovou solte až těsně před servírováním, aby zůstala křupavá. Pokud potřebujete například cuketu do těsta a chcete ji zbavit přebytečné vlhkosti, nastrouhejte ji, osolte a nechte tzv. vypotit. Během patnácti minut uvolní tekutinu, kterou jednoduše vymačkáte nebo necháte vsáknout do ubrousku. Stejně tak pustí přebytečnou vodu i osolené brambory nastrouhané na bramboráky.
Do brambor i kaše
Jako přílohu volíte brambory? Pokud je vaříte oloupané, osolte je těsně před dovařením. Brambory vařené ve slupce solte až po oloupání. Děláte-li bramborové noky, sůl patří do těsta i hrnce s vodou. S bramborovým těstem pracujte rychle, protože kvůli soli řídne (brambory pouštějí vodu). Bramborovou kaši zas nejlépe osolíte přidáním soli do mléka, kterým ji zjemňujete, lépe se rozpustí.
Jak solit luštěniny a vnitřnosti
Luštěniny ani vnitřnosti nikdy nesolte před přípravou ani na jejím počátku, zůstanou totiž jinak nepříjemně tuhé. Počkejte, až změknou a zvláční!
Solte z výšky
Solíte hotové jídlo? Osolte ho pěkně z výšky. Určitě už jste to někdy viděli dělat šéfkuchaře v různých kulinářských show. Není to jen efektní, ale i praktické: sůl se pěkně rozptýlí po celém jídle, což se hodí zejména u těch, která se již následně nemíchají.
Jak napravit přesolení
Když to se solí přeženete, v omáčce či polévce zkuste krátce povařit bramboru, oloupané jablko nebo krajíc chleba, to sůl nasaje a její chuť zmírní. Do polévky lze vklepnout rozšlehané vejce či přilít smetanu.