Hlavní obsah

Když hvězdy Hollywoodu zkoušejí prkna, co znamenají svět

Foto: Profimedia.cz

Naučit se text, projít charakter postavy a párkrát to zahrát na kameru. Filmové herectví sice není až taková brnkačka, ale po poslední klapce je hotovo. Na divadle je to jiné: hry mají i stovky repríz, a to je buď sto potlesků vestoje, nebo sto propadáků. Kdo uspěl na prknech, co znamenají svět?

Článek

V Česku považujeme za samozřejmost, že herci zvládají natáčet filmy, seriály, hrát divadlo a dabovat, mnozí k tomu ještě herectví učí. Ale jak jsou na tom s divadlem slavné hvězdy v zahraničí? Z Hollywoodu to mají na Broadway trochu z ruky, pravda, ale to mnohým nebrání vyzkoušet hraní před publikem. Mnozí na prknech, co znamenají svět, uspěli, a jiní zase pěkně propadli.

Emma Stone (32)

Oscarová hvězda filmového muzikálu La La Land (2016) už mnohokrát ukázala, že má hereckého talentu na rozdávání. A když převzala po kolegyni Michelle Williams (40) roli ve slavné hře Kabaret, kritika byla nadšená. Její debut na Broadwayi se odehrál v roce 2014 a role kabaretní zpěvačky Sally Bowles se zhostila nad očekávání.

Foto: Profimedia.cz

Emma Stone si je jistá v kramflekách na place i na jevišti

Nicole Kidman (54)

Nejznámější australská diva je považovaná za hereckého chameleona. Předvede opravdu cokoli, umí být sexy i zlomená. Za ztvárnění britské vědkyně Rosalind Franklin (1920–1958) ve hře Snímek 51 v londýnském West Endu získala v roce 2015 cenu pro nejlepší herečku od deníku London Evening Standard a diváci ji milovali.

Foto: Profimedia.cz

Hugh Jackman (52)

Populární herec je mužem mnoha talentů. Baví jako Wolverine v sérii o X-Menech a okouzluje jako Jean Valjean v Bídnících (2012) nebo Phineas Taylor Barnum v Největším showmanovi (2017). Ovšem je to i divadelní veterán. Na svém kontě má úspěšné one man show a za roli v muzikálu Chlapec ze země Oz získal v roce 2004 prestižní cenu Tony.

Foto: Profimedia.cz

Za svůj výkon na divadle získal Hugh Jackman dokonce prestižní cenu Tony

Daniel Radcliffe (32)

Představitel Harryho Pottera stále potvrzuje, že patří mezi herecké hvězdy současnosti. Divadelní debut měl v roce 2002 a v roce 2007 zazářil ve slavném dramatu Petera Shaffera (1926–2016) Equus. Po jeho boku se skvěl Richard Griffiths (†65), který hrál v potterovské sérii Harryho protivného strýce Vernona. Hra obsahovala i nahé scény a mladý umělec byl za svůj výkon pochvalně hodnocen kritikou i diváky. A ne naposledy, jeho divadelní herectví je velice ceněno.

Foto: Profimedia.cz

Daniel Radcliffe měl na divadle úspěch, a jen kvůli nahotě to rozhodně nebylo

Benedict Cumberbatch (45)

Představitel seriálového Sherlocka Holmese (2010–17) a filmový Doktor Strange (2016) má s divadlem bohaté zkušenosti a jeho výkony v klasických i lehce alternativních dílech kritika hodnotí velmi kladně. Mezi jeho výrazné role patří třeba Frankenstein, kterého hrál jak na divadle, tak později i ve zfilmované podobě této inscenace. Zajímavé je, že je tu jeho výrazným hereckým partnerem Jonny Lee Miller (48), který ztvárnil Sherlocka Holmese v americkém seriálu Jak prosté (2012–19).

Foto: Profimedia.cz

Benedict Cumberbatch je sice pro většinu lidí znám jako moderní Sherlock Holmes, ve skutečnosti však jeho herecký talent sahá mnohem dál

Julia Roberts (53)

Oblíbená oscarová herečka je obvykle ve svých rolích přesvědčivá, ať už hraje prostitutku, svobodnou matku, nebo nevěstu na útěku. Když se ale v roce 2006 objevila na Broadwayi po boku Paula Rudda (52, na snímku) a Bradleyho Coopera (46) v dramatu Tři dny deště Richarda Greenberga (63), kritici z jejího výkonu nadšením neřičeli. Její hereckou kariéru to naštěstí nijak negativně neovlivnilo.

Foto: Profimedia.cz

Bruce Willis (66)

Akční hrdina na divadle? Proč ne. Ale v případě představitele neohroženého policisty Johna McClanea ze série Smrtonosných pastí (1988–2013) to nedopadlo nejlépe. Jeho debut na Broadwayi v roce 2015 ve zdramatizovaném románu Stephena Kinga (73) Misery byl velice rozpačitý. Ano, hrál spisovatele Paula Sheldona upoutaného po nehodě na lůžko, ale i tak byl podle nelítostné kritiky pasivní a s emocemi a dramatickým projevem si vůbec nepohrál. Zato jeho hereckou kolegyni Laurii Metcalf (66, vpravo) si odborníci nemohli vynachválit.

Foto: Profimedia.cz
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek