Hlavní obsah

Nejde jen o hygienu. Za špatný dech může nemoc i dieta!

Foto: ShotPrime Studio, Shutterstock.com

Foto: ShotPrime Studio, Shutterstock.com

Zápach z úst, odborně halitóza, patří k nepříjemným tělesným projevům. Měli byste znát jeho možné příčiny. Zdaleka totiž nemusí jít jen o nezvládnutou ústní hygienu. Důvodem může být nízkosacharidová dieta i vážná nemoc!

Článek

Po česnečce nebo cibuli vám z úst zrovna vonět nebude. To nikoho nepřekvapí. Co ale dělat, pokud vás špatný dech trápí každý den? Víme, kdy zpozornět a co všechno za těmito potížemi může být.

1. Ústní záněty i zubní kámen

Nesprávná zubní péče nepříjemný dech bezpochyby způsobovat může. Nejde však jen o to, že byste si nevyčistili ráno zuby. Zápach způsobují hlavně záněty v ústní dutině:

„Halitóza, nebo jednoduše zápach z úst, je způsobena nejčastěji zanedbanou zubní hygienou vlivem přemnožení bakterií. Ty produkují nevábně zapáchající odér, který je často spojený se zubním kazem, paradentózou nebo zubním kamenem,“ říká zubař Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská a nabádá ke správné technice čištění.

„Mezizubní plošky zaberou až 30 procent čištěného povrchu zubu. Kdo nepoužívá mezizubní kartáček, jen těžko se zbaví zápachu z úst! Naopak výběr pasty nemá zásadní vliv. Pasta dech osvěží pouze na chvíli. Především záleží na tom, zda jsou zuby čisté a nejsou v nich zbytky potravy.“ Víte, jak si správně čistit zuby, nebo děláte tyhle chyby? 

2. Cukrovka

Pokud vás nepříjemný zápach z dechu obtěžuje dlouhodobě, a to i přes dobrou dentální hygienu, měli byste pátrat i po jiných příčinách, než jsou problémy v ústech. Může totiž jít i o tak vážnou nemoc, jako je třeba začínající cukrovka. Při této nemoci není tělo schopno samo si vytvářet inzulin, který v těle roznáší glukózu z krve do buněk. Pokud inzulin chybí, cukr zůstává v krvi. A v těle pak dochází k procesu, při kterých se uvolňují látky, které obsahují i aceton. Ten je pak cítit z dechu diabetiků a zavání podobně, jako kdyby pili alkohol. Tímto jevem trpí více diabetici prvního typu.

Foto: Montri Thipsorn, Shutterstock.com

Po nedostatku inzulinu v těle může být dech cítit po acetonu. Občas se lidé mylně domnívají, že dotyčný je alkoholikFoto: Montri Thipsorn, Shutterstock.com

3. Selhání jater nebo ledvin

Pokud je vám dech cítit po rybách, aniž byste si je dali k jídlu, pak zbystřete. Kromě žlutě zbarvené kůže či očního bělma, tmavé moči nebo nezvykle světlé stolice, patří výrazná únava a zápach z úst k příznakům selhání jater. Pro ledvinové selhání je zase typický zápach po čpavku.

4. Nízkosacharidová strava

Špatný dech ale nemusí signalizovat jen zdravotní problémy. Na vině může být i dieta! A to hlavně taková, která obsahuje minimum cukrů. Současný fenomén, takzvané nízkosacharidové diety, je velmi častým viníkem. Pokud totiž jíte delší dobu jídlo zcela bez sacharidů, stane se, že tělo začne spalovat tuky místo energie a dochází k tzv. ketóze. To je sice cílem této diety a má proto i tolik příznivců, ale o dechu, který je cítit po acetonu, její příznivci moc nemluví.

Foto: Yulia Furman, Shutterstock.com

Momentálně nejmódnější sacharidová dieta má jedno mínus. Může vám zkazit dechFoto: Yulia Furman, Shutterstock.com

5. Některé léky

Jde především o psychofarmaka nebo léky na diabetes či vysoký krevní tlak, které snižují produkci slin, což v ústech způsobuje nepříjemné sucho i dech. Někdy se zápach z úst může vyskytovat také u pacientů po antibiotikách nebo léčbě na alergie. Víte, jak se bránit oslabení z antibiotik?

6. Dehydratace

Špatný dech může značit také nedostatek tekutin a dehydrataci organismu: „Dehydrovaný organismus přestává tvořit sliny, aby šetřil své zásoby vody, a ústa tak vysychají. Sliny tím pádem nemohou plnit jednu ze svých hlavních povinností – čistit ústní dutinu, oplachovat ji od zbytků jídla a ničit bakterie. Potrava se pak v ústech rozkládá a způsobuje nepříjemný zápach,“ vysvětluje Michal Osina ze společnosti FitVoda.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Dodržujte pitný režim. Také dehydrovaný organizmus je z hlediska čistoty dechu nebezpečnýFoto: fizkes, Shutterstock.com

7. Hormonální změny

Není ale třeba běžet k lékaři hned při prvním nepříjemném pocitu v ústech. Někdy mohou stát za špatným dechem i hormonální výkyvy, oslabení organismu nebo vyčerpání. V takových případech totiž dochází v těle k přemnožení specifických bakterií, které způsobí nepříjemné aroma dechu.

Myslíte, že slavní podobné problémy nemají? Omyl, podívejte se, které celebrity by nutně potřebovaly zubaře

Reklama

Související témata: