Hlavní obsah

Nejslavnější písně s příběhem. Víte, jak vznikaly?

Foto: Profimedia.cz
16. 10. 2020

Písně jsou emoce. A není náhoda, že nejslavnější, nejoblíbenější a nejhranější songy jsou uměleckou reakcí na něco skutečného. Znáte písně s opravdovým příběhem? Jsou to omluvy, vyznání lásky nebo způsob, jak se rozloučit s někým, kdo navždy odešel.

Článek

Nestačí jen líbivá melodie a dobře poskládaná slova. Ty největší hity, z nichž vám jde mráz po zádech a vstávají vám chlupy po těle, mívají ještě něco navíc. Emoce! Opravdové, skutečné. Protože to, o čem se zpívá, autor či zpěvák skutečně prožili. A tohle jsou slavné písně s příběhem. Znáte nejen je, ale i to, co se za nimi skrývá?

Poslední sbohem synovi

Eric Clapton (75) nazpíval hodně úžasných písní, ale song Tears in Heaven (Slzy v nebi) z roku 1992 je legenda, u které uroní slzu i ti nejdrsnější. Když ji umělec skládal, myslel při tom na svého syna Conora, který rok předtím zemřel. Byly mu pouhé čtyři roky a nešťastnou náhodou vypadl z okna. Až si zas budete pobrukovat „Would you know my name, if I saw you in heaven?“ (Věděl bys, jak se jmenuju, kdybychom se potkali v nebi?), bez kapesníku to asi nepůjde.

Foto: Profimedia.cz

Eric Clapton si prožil snad tu největší bolest, kterou si lze představit. Přišel o syna

Omluva zapomnětlivého manžela

Frontman kapely U2 Bono Vox (60) se zdá být dokonalým manželem. Svou ženu Ali Hewson (59) potkal, když mu bylo šestnáct, a v roce 1982 se vzali. Od té doby tvoří pár bez jakýchkoli veřejných excesů a mají čtyři děti. Minimálně jeden průšvih ale Bono měl. V roce 1986, kdy už byl hodně slavný, se zavřel na několik dní ve studiu a nahrával album. Do práce se ponořil tak, že zapomněl na narozeniny své milované. A jako omluva vznikla slavná píseň The Sweetest Thing (Nejsladší věc). Asi nikoho nepřekvapí, že byla bez výhrad přijata.

Foto: Profimedia.cz

Bono Vox dal manželce k narozeninám krásný dárek, i když se zpožděním

Duet s dcerou

Je to poslední píseň, kterou tu po sobě Karel Gott (†80) zanechal, a i po roce od jeho smrti je jedna z nejsilnějších. Duet Srdce nehasnou napsal pro Mistra a Charlottu Ellu (14) Richard Krajčo (43) a stal se z něj okamžitě hit, protože je to víc než jen song. Je to způsob, kterým se Karel Gott rozloučil nejen s dcerou, ale se všemi, kteří ho měli rádi. Nebo snad mohou mít slova „Ale může se stát, jak častokrát, že začnu se bát. Pak nesmíš to vzdát, na všechny z tvých cest, má jediná z hvězd, svítím ti dál“ jiný význam?

Foto: Profimedia.cz

Je to rok, co nás Karel Gott opustil, ale jeho písně jsou nesmrtelné

Omluva, která nebyla přijata

Rok 2011 byl pro rockera Petra Koláře (53) rozhodně emočně náročný. Byl totiž přistižen in flagranti s o 22 let mladší biletářkou Lenkou Chlupáčovou, z čehož jeho tehdejší manželka Zuzana Krištofová (48) rozhodně nebyla nadšená. A tak vznikla píseň Navzdory hříchům svým, jíž se nevěrný zpěvák snažil ženě omluvit a manželství zachránit. Bohužel to nezabralo a v roce 2012 se rozvedli. A rocker? Ten nakonec našel štěstí právě u Lenky Chlupáčové, která je dodnes jeho oficiální partnerkou.

Foto: Profimedia.cz

Petru Kolářovi nepomohla manželství zachránit ani píseň

Král všech romantiků

Moderátor Leoš Mareš (44) si potrpí na gigantické show a také je to velký romantik. Takže je jasné, že pugét růží a nějaký ten šperk je jako narozeninový dárek pro jeho milovanou Moniku (39) málo. Před dvěma lety, krátce po svatbě, jí tak věnoval píseň s názvem Slib. Je to nejen vyznání citů, ale také příběh jejich lásky, koneckonců song začíná tím, jak se manželé seznámili: „Začalo to nevinně na svatbě dvou kluků, venku trochu mrholilo, podal jsem ti ruku, sundal sako, zvednul deštník a už jsme tam stáli, jak kdybychom mířili už do katedrály.“

Foto: Profimedia.cz

Leoš Mareš a jeho druhá manželka Monika

Bolest po rozchodu

Že vztah zpěvačky Seleny Gomez (28) se zpěvákem Justinem Bieberem (26) byla v podstatě osmiletá jízda na horské dráze, neustálý kolotoč rozchodů a opětovných shledání, to se obecně ví. Začalo to v roce 2010 a definitivní rozchod přišel v březnu 2018, přičemž největší rána přišla v červenci, když zpěvák požádal o ruku svou novou lásku, modelku Hailey Baldwin (23). Zpěvačka si pak prošla těžkými psychickými stavy a napsala hit Lose You to Love Me (Ztratit tě, abych mohla milovat sebe). Je o tom, jak cítila, že vztah není v pořádku, ale veškeré varovné signály ignorovala, jak mu dala vše a on ji vyměnil během dvou měsíců, ale hlavně o tom, že díky téhle bolesti a ztrátě konečně našla samu sebe.

Foto: Profimedia.cz

Selena Gomez rozchod s Justinem Bieberem nesla velmi těžce, ale zdá se, že ji truchlení nakonec posílilo

Song pro zesnulého manžela

Jsou to čtyři roky, co zpěvačka Céline Dion (52) pochovala svého manžela Reného Angelila (†73), který roky bojoval s rakovinou. Byl to muž, který ji jako třináctiletou objevil a podpořil její talent. Po jejím boku stál celou její kariéru, stal se mužem jejího života a otcem jejích tří dětí. Když o něj přišla, nazpívala song Recovering, který pro ni napsala zpěvačka Pink (41). Je o bolesti, o zlomeném srdci, o tom, že vdova přišla o kus sebe sama, ale nevzdá to a zotaví se. Bude to krůček po krůčku, den za dnem, ale ďábla, co jí bere klid na duši, nakonec setřese.

Foto: Profimedia.cz

Céline Dion svého manžela velmi milovala, byl to muž jejího života

Sbohem mrtvé manželce

Píseň Anděl kapely Mirai vznikla v listopadu 2017 a skupina ho věnovala památce manželky jejich bubeníka, která v září téhož roku zemřela při tragické autonehodě. Song je o pomíjivosti života, o tom, že nikdy nevíte, kdy se ve vašem životě objeví anděl a odvede někoho z vašich blízkých, a že život pořád visí na vlásku.

Foto: Profimedia.cz

Kapela Mirai toho o smrti také ví hodně, jejich bubeník Šimon Bílý (30, druhý zleva) přišel o manželku

Pojďme od písní k obrazovce. Už jste viděli tenhle hit mezi seriály? V Papírovém domě budete na straně lupičů!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek