Hlavní obsah

Ruce si umí namazat každý? Překvapivé chyby, které vám škodí

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Ruce jsou vizitka každé ženy. Chladným počasím a neustálým používáním dezinfekce však dostávají extrémně zabrat, což se může projevit nejen na vzhledu, ale i na zdraví. Věnujte jim proto zvýšenou péči. Jaké mýdlo a krém vybrat a jak je použít?

Článek

Dezinfekce, častější mytí i nošení ochranných rukavic chrání před nákazou koronavirem, pokožce rukou ale dávají zabrat. Myslete proto i na její zdraví a o ruce vhodně pečujte. Jen pozor, ať se přitom nedopouštíte zbytečných chyb, kterými byste si ještě více ublížili.

Důležitá je ovšem nejen péče, ale i prevence: před prací s nečistotami, třeba hlínou na zahradě, ruce promastěte, půjdou snáz umýt. Na špinavou práci i na mytí nádobí noste ochranné pracovní rukavice.

Nejdříve umýt: Jaké vybrat mýdlo?

Než sáhnete po krému, ruce si důkladně umyjte. Jinak si nečistoty a mikroorganismy jen rozetřete po kůži a krémem je zafixujete. Hlídejte si teplotu vody, ledová i příliš horká vysušují. Citlivou, suchou a rozpraskanou pokožku proto myjte raději jen vlažnou. Pozor si dejte i při výběru mýdla. „Zbavují sice nežádoucích nečistot, ale některá mýdla mohou náchylnou pokožku rukou vysušovat, protože odmašťují a ztenčují ochranný povrchový film. Ruce přitom vysychají dvakrát rychleji než tváře, protože mají podstatně tenčí kůži,“ upozorňuje Ludvík Drnek ze společnosti Belathena.

Na citlivou a suchou pleť je lepší mýdlo tekuté a s nižším pH faktorem, skvělá jsou také „nemýdla“ (někdy se jim říká syndet), která vypadají i fungují jako mýdla, ale mají jiné, pokožce příznivější složení. Během dne lze mytí nahradit užitím antibakteriálního gelu.

Foto: Alexander Raths, Shutterstock.com

Časté mydlení je sice v dnešní době nezbytné, ale kůži na rukou rozhodně neprospívá

Kdy je mytí rukou rizikové

Drobné kapičky vody, které na pokožce ulpívají, mohou vlivem chladu namrzat, což může způsobit podráždění, zarudnutí, popraskání i popálení. V chladných dnech si proto ruce nikdy nemyjte těsně předtím, než jdete ven! Kůži nesvědčí ani větrné počasí, ve kterém pokožka rychleji vysychá. Kůže na rukou nemá mazové žlázy a zejména na hřbetech je citlivější.

A potom usušit: Umíte to?

Mokré ruce vždy utírejte jemným poklepáváním ručníku, nikdy je netřete silou. Pokud je neosušíte úplně dokonale, nevadí. Nakrémujte je klidně ještě vlhké, krém vodu v kůži zafixuje a vnese do ní více hydratace.

Jaký používat krém na ruce

Krém na ruce nevybírejte jen podle praktičnosti balení a příjemné vůně. Na suchou kůži je vhodný hutnější přípravek, který hojně hydratuje a regeneruje. Nikoli ale mastný – kvůli lepivému filmu by nadlouho znemožnil ruce používat. „Ideální jsou přípravky s lehkou texturou, která se rychle vstřebá a nezanechá mastný film. Atopici by na ruce měli používat speciální oleje, které pomohou vytvořit ochrannou vrstvu,“ doporučuje dermatoložka Lucia Mansfeldová z kliniky Perfect Clinic Dermatology.

Ruce můžete mazat i několikrát denně. Vsaďte na zvýšený obsah promašťujících lipidů, betaglukany, které podporují imunitu pokožky, a ureu, jež ulevuje od pnutí a bolesti. Pokožku zklidňuje a regeneruje i panthenol, glycerin zase hydratuje a přispívá k přirozené bariérové funkci kůže.

Foto: Archiv firem

Gel-Cream Bella Night Care na dekolt a ruce (100 ml, 1289 Kč) je bohatý na betaglukany a dexpanthenol. Na sílu urey sází krém na ruce Balea Urea (100 ml, 29,90 Kč, prodává dm)

Foto: Archiv firem

Červená SOS ochranná Indulona (49,90 Kč, 85 ml) obsahuje parafín, glycerin a ovocné oleje. Tělová mast ve spreji Eucerin Aquaphor (250 ml, 455 Kč) pro velmi suchou a podrážděnou pokožku při aplikaci chladí a zklidňuje

Používejte UV ochranu i na ruce

Jarní sluníčko umí být agresivní, chraňte před ním již nyní nejen tvář, ale i ruce. Ochranný filtr je u pleťových krémů běžný, v krému na ruce ale vždy nebývá. Přitom právě hřbety rukou patří mezi nejčastější místa, která může postihnout zhoubný melanom. S regenerací a ochranou pomohou i přírodní látky, například z měsíčku, heřmánku, avokáda, bambuckého másla, olivového oleje nebo aloe vera.

Foto: Archiv firem

Ochranu před vysušením i slunečními paprsky nabízí krém na ruce Isolda Včelí vosk (100 ml, 18 Kč) nebo vyživující krém Lactovit (75 ml, 65 Kč)

Foto: Archiv firem

Vyživující krém na ruce Astrid (100 ml, 39,90 Kč) s avokádovým máslem zvládne i hydrataci. Pečující krém na ruce a nohy Manufaktura (100 ml, 175 Kč) obsahuje vřídelní sůl, bambucké máslo a levanduli

Místo peelingu olejová maska

Jednou týdně dopřejte pokožce intenzivní péči. Zatímco tváři a tělu dopřáváte peeling, na ruce s ním šetřete nebo si pořiďte přípravek určený přímo pro ně. Kůže je tu přirozeně sušší a častěji trpí oděrkami a prasklinami, při kterých je peeling tabu. Vhodnější je hydratační zábal, například parafínový. Uleví vám i olejová lázeň: olivový nebo kokosový olej stačí nahřát a ruce do něj na dvacet minut ponořit. Pak je osušte papírovou utěrkou a zbytky vmasírujte do kůže i nehtů.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek