Hlavní obsah

Jak s námi mává počasí a co proti tomu dělat?

Foto: isifa

Změny počasí umí zamávat s tělem i duší

Náhlé vedro, pak prudké ochlazení, bouřky, nízký či vysoký tlak... Změny počasí vás mohou pořádně vykolejit. Co se při prudkých výkyvech děje v těle a jak ovlivnit jejich dopady? Řekneme vám to!

Článek

Že jste z nedávných veder byli úplně mimo? „Počasí bezesporu ovlivňuje vaše zdraví, psychickou i fyzickou pohodu,“ uvádí MUDr. Ferdinand Polák, lékař pro intenzivní péči ve VFN a vyjmenovává konkrétní faktory toho, co vám může dělat potíže: teplota, atmosférický tlak, vlhkost vzduch, síla větru, intenzita slunečního záření, srážky, rozptylové podmínky... „Problémy způsobují prudké změny – nejvíce pak jejich vzájemná kombinace,“ doplňuje lékař.

Jak tedy minimalizovat dopady výkyvů počasí?

Při vedru pijte a vyhněte se námaze

Co se děje v těle:Vedro způsobuje zatížení srdce i cévního systému. Organismus se snaží udržet pocením vnitřní stálou teplotu těla, což je pro něj namáhavé.

Co vás může potkat: Pokud jste zdraví, můžete být „jen" podráždění, malátní, nepozorní, nespat, pociťovat bolesti hlavy a kloubů. „Hůře jsou na tom lidé chronicky nemocní, těm se může zhoršit základní onemocnění,“ říká MUDr. Matouš Biskup z Centra individuální péče. Podle něj vysoké teploty mohou z důvodu dehydratace při nedodržování pitného režimu způsobit kolapsové stavy, zhoršení ledvinných funkcí či nerovnováhu v krevních minerálech. „V horším případě jsou pak základem pro srdeční a cévní onemocnění, chronickou obstrukční plicní nemoc, průduškové astma, ale také migrénu, epilepsii, onemocnění pohybového aparátu...,“ doplňuje odborník.

Foto: thinkstock

Bolest hlavy je nejčastějším signálem, že se bude měnit počasí

Jak se proti tomu bránit:Pomáhá pitný režim (voda, ovocné čaje, nejlépe vlažné), vyloučení kávy, silných bylinných čajů, alkoholu. Dále vyhnutí se náročné fyzické námaze, lehká strava, volba prodyšného volného oblečení, dýchatelné prostředí... Pokud se pohybujete venku, zvolte přikrývku hlavy, sluneční brýle, krémy s vysokým faktorem a vyhledávejte stín.

Při prudkém ochlazení více jezte

Co se děje v těle:Náhlé ochlazení vám zrychlí tepovou frekvenci a zatíží srdce. Tělo musí také vyrobit více vnitřního tepla a zabránit jeho únikům.

Co se vám může stát:Prudký pokles teplot může ohrozit nemocné s poškozenými koronárními cévami. „Prudké teplotní změny snižují také obranyschopnost organismu,“ tvrdí MUDr. Ferdinand Polák. Což se ve výsledku může projevit například záněty horních cest dýchacích, celkově oslabenou imunitou, častou únavou, nízkou koncentrací.

Jak se proti tomu bránit:Zvýšením příjmu energeticky bohatého jídla, které vám tak pomůže vnitřně zahřát tělo (odtud pramení častá potřeba při ochlazení více jíst). Vyhnout se babské radě, že alkohol zahřívá – malé množství možná, ale větší způsobuje opak. Pít horké čaje (nejlépe zázvor), mít dostatečné oblečení a celkově se během roku posilovat imunitní systém (pohyb, sauna...), aby měl víc síly bránit se případným infekcím.

Foto: thinkstock

Bouřka není nic příjemného, ale aspoň pročistí vzduch

Změna tlaku ohrožuje srdce

Co se děje v těle: Dochází ke změně srdečního rytmu, u některých lidí k migrénám. Kolísání tlaku bývá spojeno s celkovými změnami počasí a jeho změny pocítí spíše lidé nemocní, především kardiaci. „Například astmatikům se lépe dýchá za nízkého tlaku. U rizikových nemocných může naopak vyvolat potíže vzestup krevního tlaku při poklesu tlaku atmosférického,“ doplňuje lékař. Prudká změna tlaku může ale vyvolat i infarkt.

Co se vám může stát:Kdo má nízký tlak, při změně počasí může mít potíže s točením hlavy, závratěmi, únavou, mžitky před očima. Kdo má opačné potíže, může cítit únavu, bolest hlavy, špatně spát.

Co můžete dělat:Nízký tlak obecně vyžaduje upravení životního stylu, především zvýšení fyzické odolnosti. Při změně tlaku počasí se doporučuje ale fyzická aktivita vypustit, a naopak omezit dlouhé stání či rychlé vstávání, dostatečně pít. Pomáhá černý čaj s cukrem, a také skřížení nohou a hlava mezi kolena. Při vysokém tlaku omezte sůl a tuky, kouření i alkohol, jezte lehkou stravu. Více najdete zde!

Na změny počasí zabírá zdravý styl

Co vám může pomoci při změnách počasí? Celkový zdravý životní styl! „Dlouhodobou prevencí proti přecitlivělosti na změny počasí jsou dostatek každodenního pohybu – zvláště v přírodě, pobyty na horách, pravidelná životospráva, dostatečný a pravidelný pitný režim, vyhýbání se dlouhodobému stresu, kvalitní odpočinek, otužování – tedy trénování termoregulační schopnosti a posilování obranyschopnosti organismu,“ radí MUDr. Matouš Biskup. 

Věděli jste, že...

  • Citlivostí na náhlé změny počasí trpí vysoké procento lidí? Takže pokud vás bolí klouby, hlava či stará zranění před bouřkou, patříte mezi ně: meteosenzitivy.
  • Se při bouřce více rodí? O souvislosti sice porodníci mluví, ale žádné vědecké studie to nepotvrzují. Co ovšem bohužel platí, je to, že po obdobích virových onemocnění ženy často v prvním trimestru těhotenství potratí.
  • Když je slunečné počasí, depresivní lidé si více uvědomují, že jsou nešťastní? Proto je v tomto čase zvýšený počet telefonátů na krizové linky či návštěv u psychologů a psychiatrů.

Jak působí výkyvy počasí na vás a co vám pomáhá? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.