Hlavní obsah

Začíná zahradnický ráj! Co musíte právě teď udělat?

Foto: Peter Bernik, Shutterstock.com
12. 5. 2018

Zmrzlí muži slaví svátek v polovině května. A potom nastává zahradnický ráj. Ven můžete konečně vysazovat choulostivky, třeba dýně, cukety nebo celer. Z domu už může i rozmarýna.

Článek

Ledoví neboli zmrzlí muži Pankrác, Servác a Bonifác straší všechny zahradnice a zahradníky – i přes skoro letní počasí mohou přinést přízemní mrazíky. A proto se choulostivé rostliny vysazují až po 14. květnu. To vypozorovali už naši předci, kteří moudro schovali do pranostiky: „Pominou zmrzlíci, pominou mrazíci.“ Kromě vypiplaných rajčat a paprik mohou ven i další choulostivé sazenice a středomořské bylinky. Vysévat můžete také luskoviny.

Dýně a cukety: živiny a teplo

Zahradnictví jsou teď plná sazenic dýní a cuket. Pořiďte si je, ale s výsadbou ještě pár dnů počkejte. Zatím jim připravte stanoviště – libují si v dobře živené půdě a potřebují teplo. Vysazujte je proto na hromadu kompostované zeminy.

Na místo, kam dýně a cukety vysadíte, by mělo jít hodně slunce. Během růstu je dostatečně zalévejte, a až se objeví první plůdky, můžete je vypodložit dřevěnou deskou nebo cihlou, aby nebyly v přímém kontaktu s půdou a neuhnívaly. Pozor si dejte na slimáky, kteří mohou malé rostlinky zlikvidovat.

Foto: AmyLv, Shutterstock.com

Dýně má ráda teplo a hodně slunce

Okurky: můžete rovnou vysévat

Po zmrzlých se vysazují ven i salátovky a nakládačky. Hodí se zejména na vyvýšené záhony a potřebují dobře živenou půdu obohacenou o kompost a kravský nebo koňský hnůj.

Pokud jste si okurky nepředpěstovali, rovnou je vysejte. V zemině udělejte jamky a do každé dejte dvě tři semínka. Až rostlinky vzejdou, nemilosrdně je protrhejte – nechte jen jednu nejsilnější. I okurky potřebují vydatnou zálivku.

Celer: choulostivé princátko

Zatímco okurky vám ze semínek ještě vyrostou, celer už ne. Pořiďte si proto sazenice a po zmrzlých mužích je vysaďte na záhon. Celer je král, nechá si posloužit. Sazenicím ukruťte část kořínků – dělá se to proto, aby se bulvy hezky zakulatily. Celery vysazujte 30 centimetrů od sebe.

Protože je celer zvlášť choulostivý, můžete ho alespoň prvních pár dnů přikrývat na noc bílou netkanou textilií. Má rád vodu, hodně ho zalévejte – vyroste vám veliký a voňavý.

Foto: nada54, Shutterstock.com

Celer vyžaduje péči a podporu

Fazole a hrách: do každého koutku

Ještě pořád máte čas vysévat luskoviny, například hrášek nebo fazole. Můžete je pěstovat společně s ostatní zeleninou, například na okraji záhonů. Využijete tak opravdu každé místo zahrady. Nezapomeňte jim připravit podmínky pro šplhání – stačí dva kolíky a provázek, který mezi ně namotáte.

Rozmarýn a bazalka: hlavně slunce

V polovině května mohou ven i citlivější bylinky, například rozmarýn nebo bazalka. Rozmarýn pěstujte v květináči, protože na podzim ho zase budete muset přenést dovnitř. Bazalku vysaďte k rajčatům, zlepšuje jejich chuť. Do záhonu můžete vysazovat majoránku. Všem třem bylinkám bude vyhovovat slunečné stanoviště.

Druhá várka výsevu

Až sklidíte ředkvičky a první listovou zeleninu, můžete začít vysévat podzimní zeleninu – například červenou řepu nebo černou ředkev či pozdní mrkev k uskladnění. Z listové zeleniny vám dobře vyroste rukola.

Jaké choulostivky pěstujete vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek